Yeni Doğmuş Köpek Yavrusu Bakımı Nasıl Olmalı?

12 Ocak 2024
Yeni Doğmuş Köpek Yavrusu Bakımı Nasıl Olmalı?

Yeni doğmuş köpek yavrusu bakımı büyük bir titizlik gerektirir. İnsanların sadık dostları olan köpekleri besleyen pek çok hayvansever vardır. Çoğu insan için sahiplendikleri köpekler ailelerinin bir parçasıdır. Bu nedenle onlara gereken ilgi ve sevgiyi vermeye çalışırlar. Köpeklerin yavruyken olan bakımları yetişkin oldukları zamana göre daha çok hassasiyet gerektirir. Yeni doğmuş köpek yavrularının bakım ihtiyaçlarını karşılamak sahiplerinin sorumluluğudur. Bu süreçte nasıl beslendikleri, bakıldıkları ve eğitildikleri çok önemlidir. Yavru köpeklerin bu zamanlarda sahiplerinin yönlendirmesine ve bakımına ihtiyacı vardır.

1 Aydan Küçük Köpek Yavrusunun Bakımı

Yeni doğmuş köpek yavrusu bakımı, yeni sahipler için bilinmesi gereken bazı hususlar barındırır. İnsanlar için olduğu gibi köpekler için de anne sütü çok önemlidir. Normal durumlarda yeni doğmuş köpek yavrusunun yaklaşık 2 ay kadar anne sütü tüketmesi gerekir. Bu nedenle ilk 2 ayda yavru köpek sahiplendirilmez. Ancak bazı yeni doğan köpek yavruları çeşitli nedenlerle annesinden ayrılabiliyor. Bu durumda yavru köpeklerle ilgilenen kişiye çok büyük sorumluluklar düşer. Köpekler, ilk 2 aylık süreçte en hassas dönemlerini yaşarlar.

1 aydan küçük olan yeni doğmuş köpek yavrularının bakımında beslenme, gezdirme ve oyun oynama durumlarına dikkat edilmelidir. Yeni doğmuş yavru köpekleri beslerken anne sütünün içeriği ile benzer içeriğe sahip süt tozları ile beraber kuru mamalar kullanılmalıdır. Bunlar karıştırıldıktan sonra mama daha yumuşak hale gelir. Yumuşak kıvama gelen mamaları tüketmek yeni doğmuş köpek yavruları için daha kolaydır. Çünkü diş gelişimleri henüz tamamlanmamıştır. Bu şekilde yaklaşık 5 ile 6 arası öğün olmalıdır.

Yeni doğan yavrulara yapılması gereken belli aşılar vardır. Bu aşıların tamamlanması için belli bir süre gerekir. Bu aşılar tamamlanmadan yavru köpeklerin dışarıya çıkarılmaması gerekir. Aşısı tam olmayan yavru köpeklerin hassas vücutları nedeniyle hastalıklara yakalanması daha kolaydır. Bu nedenle yavru köpeklerin iyi bir şekilde gelişmesi için gerekli olan egzersizler evde yapılmalıdır. Bunun için ev içerisinde yeterli hareket alanı olmalıdır. Çeşitli oyuncuklar ile ev içerisinde egzersiz yapmak daha iyi olacaktır.

Yavru köpeklerin sahipleri ile oyun oynaması çok önemlidir. Oyunlar, sosyalleşme yönündeki önemli adımlardır. Doğduktan 2 veya 3 hafta sonra yavru köpeklerde oyun oynama davranışı ortaya çıkar. Yavru köpeklerin gelişimi için bu oyunlara önem verilmelidir ve çeşitli oyuncaklar ile de bu gelişim desteklenmelidir.

1 Aydan Büyük Köpek Yavrusunun Bakımı

Yeni doğmuş köpek yavrusu bakımı söz konusu olduğunda bir aydan büyük köpekler için de bazı noktalar var. İlk 1 ay, yavru köpekler için en hassas dönemdir. 1 aydan sonra çene ve diş kuvvetlerinde gelişme olur. Ancak bağışıklık sistemleri hala onları korumak için yeteri kadar güçlü olmaz. Bu nedenle yine de beslerken, egzersiz yaparken ve oyun oynarken dikkatli olmak gerekir.

Yavru Köpekler Nasıl Beslenir?

Yavru köpeklerin diş gelişimi henüz tamamlanmadığı için mama seçerken ona göre tercih yapılmalıdır. Çeneleri de henüz yeteri kadar kuvvetli olmadığı için kuru mamaları doğrudan yemeleri mümkün olmaz. Kuru mama verilecekse eğer ıslatılarak yumuşatılması gerekir. Yaş mamalar ise doğrudan verilebilir. Mama seçerken yavru köpeğin ırksal özelliklerine, yaşına, boyuna ve kilosuna dikkat edilmelidir. Bu şekilde en uygun mama seçilebilir.

Yavru Köpekler Nasıl Yıkanır?

Yavru köpeklerin yıkanma sıklığı tüy yapısına göre değişiklik gösterir. Kısa ve uzun tüy yapısına göre yılda 2-4 kez yıkamak gerekir. Kirlendikleri durumlarda da yıkanabilirler. Bunun için yavru köpeklerin cildine uygun içeriğe sahip olan köpek şampuanları tercih edilmelidir. Masaj yaparak cilde uygulanan şampuan sonrasında güzelce temizlenmelidir. Göz ve kulağa su kaçmamasına dikkat edilmelidir.

Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Yeni doğmuş köpek yavrusu bakımı konusunda tuvalet eğitimi de önemlidir. Yavru köpeklere tuvalet eğitimi verirken kolayca gidebildikleri bir yere tuvalet alanı yapılmalıdır. Tuvalet ihtiyaçları olduğu gözlendiğinde hemen bu alana götürmek ve sonrasında ödüllendirmek gerekir. Köpek çiş pedi gibi şeylerden de destek alınabilir.

Yorumlar