Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

6 Ağustos 2023
Tüy Dökmeyen Köpek Irkları

Köpek sahiplenmek isteyenler, tüy dökmeyen köpek ırkları araştırması yapabilir. Bazı insanların tüylere karşı alerjisi olabilir. Bu noktada ise tüy dökmeyen köpekler bir adım öne çıkar. Bilmelisiniz ki, tüm köpeklerin tüyleri dökülür. Fakat bazı ırkların tüyleri çok daha az dökülür. Şimdi bu ırkları sıralayalım.

Tüy Dökmeyen Köpek Irkları Hangileri?

Az tüy döken köpek arıyorsanız; aşağıdaki ırkları düşünebilirsiniz:

Afgan Tazısı Köpek Irkı

Göz alıcı tüy görünümü ile dikkat çeken Afgan Tazısı, uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Rutin tüy bakımı gerçekleştirildiği sürece aşırı tüy dökmez. Tüylerinin matlaşmasını ve dolaşmasını önlemek için günlük fırçalama yapılmalıdır.

Bedlington Terrier Köpek Irkı

Tüy dökmeyen köpek ırkları arasındadır. Tıpkı bir kuzuyu andıran görüntüsü ile çoğu insanın ilgisini çeker. Nazik, uyumlu ve sevecen bir köpektir. Yumuşak ve kaba tüyleri olmasına karşın bu tüyler yoğun miktarda dökülmez. Matlaşma ve dolaşıklığın olmasını engellemek adına haftada iki defa fırçalanması tavsiye edilir.

Bichon Frise Köpek Irkı

Neşeli bir kişiliğe sahip olan bu köpekler, oyuncu ve hareketli olmalarıyla tanınırlar. Beyaz tüylerinin iyi durumda kalması için haftada dört-beş kez taranması gerekir.

Boston Terrier Köpek Irkı

Tüy dökmeyen köpek ırkları arayanlar için en doğru seçimlerden biridir. Bu köpeklerin bakımı kolaydır. Düzenli olarak tüy bakımı gerektirirler. Bu sayede tüyleri aşırı dökülmeyecektir. Ayrıca kulak, ağız ve pati bakımları da aksatılmamalıdır.

Lhasa Apso Köpek Irkı

En popüler evcil köpeklerden biridir. Tüyleri az döküldüğü için de çoğu insanın favorisi konumundadır. Yabancılara karşı mesafeli olan bu köpekler, aile üyelerine karşı son derece neşeli, cana yakın ve uyumludur.

Maltesse Köpek Irkı

Zarif, sevecen ve oyuncu bir köpektir. Korkusuz ve dayanıklı olduğunu söyleyebiliriz. Tüylerinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Her gün tüylerinin taranması tavsiye edilir. Tüy bakımı ve temizliği sırasında köpekler için özel olarak üretilen şampuan ve tüy kremleri kullanılmalıdır.

Kaniş Köpek Irkı

Tüy dökmeyen köpek ırkları arayanlar için bir diğer popüler seçimdir. Kıvırcık tüylere sahip olan bu cins köpekler, matlaşmanın önlenmesi adına her gün taranmalılar. Tüylerinin düzenli şekilde kırpılması da tüy dökülmesini önleyecektir.

Shih Tzu Köpek Irkı

Mükemmel bir evcil köpektir. Tüylerinin her gün taranması ve şekillendirilmesi gerekir. Bu köpekler için tüy kesimi önemlidir. Haftada iki ila üç kez tüylerini fırçalayabilirsiniz.

Yorkshire Terrier Köpek Irkı

Bu küçük köpekler, en çok tercih edilen evcil hayvanlardan biridir. İpeksi tüylere sahiptir ve tüylerinin çok az dökülmesi, onu popüler köpeklerden biri yapar. Aşırı bakıma gereksinim duymaz. Fakat haftada en azından iki defa tüylerini taramalısınız.

Yorumlar