Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

8 Kasım 2023
Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Tonkinese kedi ırkı, en sevilen kedi cinslerinden biridir ve dünya çapında popülerdir. Yumuşak tüyleri ve renkli gözleri ile ön plana çıkan bu kediler, evcil hayvan olarak en iyi seçimlerden biridir.

Tonkinese Kedi Irkı Özellikleri

Akıllı, girişken ve tatlı kişiliği ile dikkat çeken Tonkinese, Siyam ve Burmese kedilerinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiştir. Sağlam gövdesi, yumuşak tüyleri, eğlenceli halleri ile farkını ortaya koyar. Bu kediler arkadaş canlısı, eğlenceli, girişken ve zeki olmalarından ötürü çoğu insanın favori seçimidir.

Tonkinese kedilerinin tüy renkleri platin, şampanya, krem, beyaz ve kahverengi olabilir. Gözleri ise genel olarak yeşil, altın ve mavidir. Bu kediler hipoalerjenik değildir. İyi koşullarda bakılır ise on altı sene kadar ömür sürebilir.

Aktif ve zeki olan Tonkinese, oyunlar oynamayı, ailesi ile zaman geçirmeyi pek sever. Kendisiyle ilgilenilmesinden çok hoşlanır. Aile etkinliklerine dahil olmaktan memnun olur. İnsanlara çok düşkün bir kedidir. Kucaklanmayı, konuşulmayı ve oyunlar oynamayı ister. Hoşgörülü bir kedi olduğu için çocuklar ile de arası oldukça iyidir. Kısacası Tonkinese kedi ırkı mükemmel bir evcil kedi olabilir.

Tonkinese Kedi Irkı Tarihçesi

Siyam ve Burmese kedilerinin çiftleştirilmesi ile elde edilen Tonkinese, bu iki kedinin özelliklerini içerir. 1930 senesinde Wong Mau isimli dişi Tonkinese Amerika’ya getirilmiştir. İlk başlarda Amerikalı yetiştiriciler tarafından düşük kaliteli bir Siyam olarak görüldü. Ancak ilerleyen senelerde bu kediye olan ilgi arttı. Ayrıca kedinin Burmese ve Siyam melezi olduğu da sonradan anlaşıldı. 1979 senesinde CFA tarafından resmen tanındı.

Tonkinese Kedi Irkı Bakımı

Tonkinese kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Dolayısıyla bu kedi cinsi, yeni sahipler için de çok uygun kabul edilir. Minimum bakım gereksinimi vardır. Tüylerinin haftada birkaç kez taranması yeterli olacaktır. Bu sayede parlak ve yumuşak tüylere sahip olabilecektir.

Kedinin sağlıklı olabilmesi adına göz ve kulak bakımına özen gösterilmesi şarttır. Düzenli şekilde göz ve kulak kontrol edilip silinmelidir. Diğer yandan kedinin ağız ve diş sağlığına da dikkat edilmelidir. Kedinin dişleri haftada birkaç defa fırçalanmalıdır.

Tonkinese kirlendiği zaman onu yıkayabilirsiniz. Çünkü suyu seven bir kedi olarak bilinir. Banyo sırasında kedi şampuanı gibi özel ürünler kullanmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Ayrıca kedinin patileri de rutin şekilde silinmeli, uzayan tırnaklar kırpılmalıdır.

Kedinin her gün fiziksel egzersiz ihtiyacının karşılanması önemlidir. Bunun için kedi tasması eşliğinde yürüyüşler ve oyun seansları uygun olacaktır.

Tonkinese Kedi Irkı Yatkın Olduğu Hastalıkları

Bu kediler genel anlamda sağlıklı olsalar da bazı hastalıklardan etkilenebilirler. Özellikle de diş ve diş eti problemleri Tonkinese kedilerde yaygındır. Bu yüzden de kedinin ağız ve diş bakımı kesinlikle aksatılmamalıdır.

Tonkinese, bağırsak ve mide problemleri, böbrek ve karaciğer sorunları, idrar yolu hastalıkları gibi rahatsızlıklara da meyillidir. Kedinin sağlıklı olabilmesi için veteriner kontrolleri aksatılmamalıdır.

Tonkinese Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Tonkinese kedilerin de diğer tüm kediler gibi sağlıklı beslenmeye ihtiyacı olur. Bu kedilere sunulacak olan mama, besin bileşenleri açısından tam ve dengeli olmalıdır. Kedinin beslenme düzeninde hem kuru hem de yaş mamalar yer almalıdır. Son olarak; Tonkinese kedilerinin her zaman temiz ve yeterli miktarda suya erişimi bulunmalıdır.

Tonkinese Kedi Irkı Avantajları ve Dezavantajları

Bu kedilerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da vardır. Öncelikle Tonkinese sevecen, zeki, sevimli ve bakımı kolay bir cinstir. Çocuklar ve diğer insanlar ile arası oldukça iyidir. Öte yandan bu kedilerin bazı sağlık sorunlarına meyilli olduğu bilinir. Tonkinese kediler yalnız kalmayı sevmezler.

Yorumlar