Snowshoe Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

18 Kasım 2023
Snowshoe Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Snowshoe kedi ırkı, Siyam ve Amerikan Shorthair kedilerinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiş bir kedidir. Dost canlısı, sadık ve sevgi dolu bir hayvandır. Aile kedisi olarak iyi bir seçimdir. Bu sevimli kedi cinsi hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Snowshoe Kedi Irkı Özellikleri

Snowshoe kedisi orta büyüklükte safkan kedidir. Kendine güvenen, ilgiye düşkün, girişken ve sevecendir. Açık renkli gövdesi, yüzünün belirli bir alanında renk farklılıkları ve mavi gözleri vardır. İyi koşullarda bakılırsa on beş sene kadar yaşam sürebilir.

İsminden de anlaşılacağı gibi beyaz patileri bulunur. Bu yüzden Karayak kedi ırkı olarak da tanınır. Bembeyaz patileri ile farklı bir duruş sergiler.

Siyam kedilerinin kişiliğine benzer özellikler içerir. Genel olarak Snowshoe kedileri şefkatlidir. Sahibi ile güçlü bağlar kurabilir. Zeki, girişken ve kendine güvenen bu kediler, biraz yüksek sesli olabilirler.

Diğer kediler ve arkadaş canlısı köpekler ile de arası oldukça iyidir. Çok sayıda evcil hayvanın olduğu bir ev, Snowshoe kedileri için uygundur. Çünkü bu hayvanlar sosyalleşmeyi ve diğer hayvanlar ile zaman geçirmeyi pek severler.

Snowshoe Kedi Irkı Tarihçesi

Snowshoe kedileri 1960’lar Siyam ve Amerikan Shorthair kedilerinin melezlenmesiyle elde edilmiştir. Cinsin popülaritesi 1980’lerde artış gösterdi. Snowshoe kedisi CFA tarafından 1994’te tanındı. Kendine özgü görünümü ve sevimli halleri ile dikkat çeken Snowshoe kedi ırkı, 2012 senesinde sosyal medyada da popüler olmuştu.

Snowshoe Kedi Irkı Bakımı

Snowshoe kedileri minimum düzeyde bakım gerektirir. Dolayısıyla meşgul kişiler için de doğru bir seçim olarak kabul edilir. Kısa tüylü olduğu için çok fazla tüy dökmez ve tüy bakımı nispeten kolaydır. Haftada birkaç kez kedi tarağı ile taranması yeterli olacaktır.

Diş hastalıklarına yatkın bir kedi olduğundan, en azından haftada 1-2 defa dişleri fırçalanmalıdır. Yüksek kaliteli besinler tüketmeli ve tükettiği besinler diş sağlığını teşvik etmelidir. Snowshoe kedisinin kulakları ve gözleri rutin olarak kontrol edilmeli ve temizlenmelidir. Pati bakımı da aksatılmamalıdır. Patileri nemli bezle silinmeli, uzayan tırnaklar kedi makası ile kesilmelidir.

Zeki ve meraklı olan bu kediler, gün içinde belirli bir zaman diliminde aktif kalmalılar. Dış mekan gezileri, tasmalı yürüyüşler ve kedi oyuncakları ile zaman geçirmek gibi faaliyetler ile kedinin aktif kalması sağlanmalıdır. Böylece fiziki olarak da sağlığı teşvik edilebilecektir.

Snowshoe Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Snowshoe kedi ırkı genel olarak sağlıklıdır. Bakım ve beslenme gereksinimleri karşılandığı sürece herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz. Ancak, yukarıda da söz ettiğimiz gibi bu kedilerin ağız ve diş sorunları geliştirme ihtimali bulunur. Bundan dolayı ağız ve diş bakımına özellikle dikkat edilmelidir. Rutin veteriner kontrolleri kesinlikle aksatılmamalıdır.

Snowshoe Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Snowshoe kedilerinin protein, mineral, vitamin ve lif açısından zengin ve dengeli kedi mamaları ile beslenmeleri gerekir. Bu sevimli kedilerin su ihtiyacı da atlanmamalıdır. Her zaman temiz ve yeterli miktarda suya erişimi bulunmalıdır.

Yorumlar