Sibirya Kurdu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

25 Ağustos 2023
Sibirya Kurdu Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Sibirya kurdu köpek ırkı, evcil hayvan olarak tercih edilen popüler canlılardan biridir. Tüm dünyada tanınan ırk, yüksek dayanıklılığı, sevimliliği ve çalışma isteği ile bir adım öne çıkar. Bu köpek ırkına dair bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı Özellikleri

Kuzeydoğu Asya’da ortaya çıkan Sibirya kurdu, kızak köpeği olarak kullanılmak üzere yetiştirilmiştir. Bu dost canlısı köpek, yaramaz ve neşeli kişiliği ile bilinir. Yüksek enerjili bir köpek olduğunu söyleyebiliriz. Uygun bakım koşullarında nazik ve şefkatli olacaktır.

Aktif aileler için çok uygun olan Sibirya kurdu köpek ırkı, ona ayıracak bolca zamanı olan insanlara hitap eder. Sibirya kurdunun harika bir arkadaş olduğunu bilmelisiniz. Bu ırk köpekler uygun şekilde eğitildiği ve sosyalleşmesine fırsat verildiği taktirde çocuklarla da çok iyi anlaşır.

Eğlenceyi seven Sibirya kurdu, karşılaştıkları herkese neşe getiren hayvanlardır. Yaramaz doğaları, hem zihinsel hem de fiziksel bakımdan onlara uyum sağlamaya istekli bir sahip gerektirir. İnsanlarla ve diğer hayvanlarla arkadaş olmayı çok severler. Birden fazla evcil hayvan bakılan evlerde daha mutlu olurlar.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı Tarihçesi

Bu ırk köpekler, Chukchi halkının kızak köpeği olarak kullanılmak üzere yetiştirilmiştir. Kuzeydoğu Asya’da ortaya çıkmış bir köpek cinsidir. Genetik olarak Spitz ailesinden gelir. Yirminci yüzyılın başlarında Alaskalılar bu cinsi benimsedi ve Sibirya kurdu köpek ırkı ABD’ye getirildi.

İlerleyen dönemde Sibirya kurdunun kızak köpeği olarak mükemmel performansı herkesi şaşırttı. Sibirya kurdu köpek ırkı 1930’da AKC tarafından resmen tanındı. Yıllar geçtikçe dünya çapında ün kazanan Sibirya kurtları, günümüzün en popüler evcil hayvanlarından biri olarak lanse edilmektedir.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı Diğer Hayvanlarla ve Çocuklarla Anlaşır Mı?

Sibirya kurtları sürü halinde yaşamaya alışkın olan köpeklerdir. Bu sebeple de diğer köpekler ile çok iyi anlaşırlar. Güçlü bir av sürüşü olduğundan, kediler, hamsterlar ve tavşanlar için bir riski ortaya çıkabilir. Ancak küçük yaştan itibaren bir kedi ile aynı anda büyürse, herhangi bir problem oluşmayacaktır.

Bu cins köpekler çocukları çok sever. Genel olarak mutlu bir şekilde çocuklarla oyun oynarlar. Hatta çocukların yaramazlıklarına karşı hoşgörülü olabilir. Fakat herhangi bir çocuğun Sibirya kurdu ya da diğer köpeklere saygılı davranması gerektiğini unutmamalısınız. Sibirya kurdu köpek ırkı misafirlere karşı da dost canlısı tavırlar sergiler.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı Egzersiz İhtiyacı

Sibirya kurtları, dışarısı aşırı sıcak olmadığı taktirde koşma, yürüyüş yapma ve diğer dış mekan etkinliklerinden memnun olurlar. Bu köpekler orta derecede ısıya toleranslıdır. Bu nedenle de dışarısı aşırı sıcakken evde kalması en doğrusu olacaktır. İç mekandayken köpek oyuncakları gibi materyaller ile zaman geçirmelidir.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı Bakımı

Sibirya kurdunun yoğun ve çift katlı tüyleri vardır. Bu da onun düşük sıcaklıklara dayanabilmesine olanak tanır. Alt tüyleri yumuşak, üst tüyleri ise kaba ve kalındır. Senenin büyük bir bölümünde tüy döker. Düzenli olarak köpek tarağı ile tüylerinin bakıma ihtiyacı olur. Haftada birkaç kez tüylerini taramanız yeterli olacaktır.

Köpeğiniz kirlendiğinde gerekirse onu yıkayabilirsiniz. Köpeğiniz banyo yapmaktan hoşlanmıyorsa, kuru köpek şampuanı gibi bir ürün kullanarak, evcil dostunuzun temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Sibirya kurdunun düzenli şekilde pati, tırnak, kulak ve göz bakımına da gereksinimi olur. Gözleri ve kulakları kontrol edilmeli, gerekiyorsa temizlenmelidir. Aynı şekilde patileri de kontrol edilmeli ve varsa uzayan tırnakların kesilmesi sağlanmalıdır.

Sibirya Kurdu Köpek Irkı Eğitimi

Sibirya kurdu köpekler, enerjik ve akıllı hayvanlardır. Uluma ve sızlanma şeklinde biraz sesli olabilirler. Ancak, havlamaları ve ses çıkarmaları rahatsız edici ise eğitime tabi tutulmaları şarttır. Bu hayvanlar kolayca eğitilebilir. Eğitimde sabırlı olmak, köpek ödül maması ve köpek eğitim ürünlerinden yararlanmak önem arz eder.

Sibirya Kurdu Köpek Irkının Yatkın Olduğu Hastalıklar

Sibirya kurdu köpek ırkı genel olarak sağlıklıdır. Bu köpekler kimi durumda bazı hastalıklardan muzdarip olabilir. Bunlar:

  • Progresif Retinal Atrofi 
  • Hipotiroidizm 
  • Kalça Displazisi 

Sibirya Kurdunun Beslenme İhtiyacı Nedir?

Sibirya kurdu köpek ırkı söz konusu olduğunda en önemli detaylardan biri de bu köpeklerin beslenme gereksinimi olur. Bol enerjiye sahip olan Sibirya kurtlarının besin bileşeni bakımından zengin olan köpek mamaları ile beslenmeleri önemlidir. Köpeğe sunulacak olan mama, protein, mineral ve vitaminler yönünden tam ve dengeli olmalıdır. Sibirya kurtları yalnızca kuru köpek maması ile değil, yaş köpek maması ve ödül mama ile de beslenmeliler. Böylece beslenmelerinde çeşitlilik yaratılmış olunur. Köpeğin sağlığı da maksimum seviyede teşvik edilir.

Yorumlar