Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

8 Ekim 2023
Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Selkirk Rex kedi ırkı, dünya çapında ünlü ve popüler bir kedidir. Amerika Birleşik Devletleri’ne özgü olan cins, üç farklı kedi ırkının çaprazlanması sonucunda elde edilmiştir. Bu sevimli kedi ırkı hakkında bilinmesi gerekenleri açıklayalım.

Selkirk Rex Kedi Irkı Özellikleri

Selkirk Rex kedisi, Cornish Rex, LaPerm ve Devon Rex kedilerinin çaprazlanmasıyla elde edilmiş bir kedi cinsidir. Dağınık görünümlü tüyleri ile dikkat çeken bu cins kediler, hipoalerjenik değiller. Tüyleri kısa ya da uzun olabilir. Farklı tüy renklerinde karşımıza çıkar. İyi koşullarda bakılır ise 15 sene kadar ömrü vardır.

Arkadaş canlısı, orta seviyede enerjili, sevecen ve rahat bir kedidir. Herkesle iyi geçinmeye çalışır. Son derece uyumlu bir kedidir. Orta ila büyük boyutlarda olabilir. Hem diğer kediler hem de çocuklar ile arası çok iyidir. Bundan dolayı iyi bir aile kedisi olabilir.

Selkirk Rex Kedi Irkı Tarihçesi

1980’li yıllarda Jeri Newman isimli bir yetiştirici, vahşi bir kediden doğan alışılmadık melez bir yavru kedi keşfetti. Bu yavru kedi, dalgalı tüyleri ve kıvırcık bıyıkları ile ön plana çıkıyordu. Yetiştirici bu kediye DePesto ismini verdi. Ardından bu kediyi Cornish Rex, LaPerm ve Devon Rex ile eşleştirdi. Sonuç olarak ortaya çıkan kedi ise Selkirk Rex oldu.

Selkirk Rex Kedi Irkı Bakımı

Selkirk Rex kedilerinin tüyleri çok fazla dökülmez. Ancak yine de kedi tarağı ile rutin olarak fırçalanması önerilir. Böylece tüyleri karışmaz ve çok daha bakımlı görünür. Kediniz kirlendiği zaman onu yıkayabilirsiniz. Suyu seven bir ırktır.

Kedinin kulakları ve gözleri silinmeli, patileri de aynı şekilde temizlenmelidir. Uzayan tırnakları ise kedi tırnak makası yardımı ile kesilmelidir. Kedinin dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Selkirk Rex kedisi hareketli bir hayvandır. Günde birkaç saat kadar egzersiz yapması sağlanmalıdır. Hem dış mekan etkinliklerinden hem de kedi oyuncakları ile zaman geçirmekten memnun olacaktır.

Selkirk Rex Kedi Irkı Yaygın Sağlık Problemleri

Selkirk Rex kedileri genelde sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklardan etkilenebilir. Bunlar:

  • Kalça displazisi
  • Polikistik böbrek hastalığı
  • Obezite

Selkirk Rex Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Selkirk Rex kedilerinin kilo alma meyilli oldukları bilinir. Bu sebeple de bu kedilerin kalorisi düşük ve besleyicilik yönü kuvvetli olan mamalar ile beslenmesi sağlanmalıdır. Sadece kuru mama değil, ödül ve yaş mamalar da Selkirk Rex kedilerine verilmelidir. Aynı zamanda kedinin düzenli olarak temiz su içmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar