Scottish Kedi Irkı Özellikleri

1 Temmuz 2023
Scottish Kedi Irkı Özellikleri

Scottish Kedi Irkı Özellikleri

Scottish Fold kedi ırkı, dünyaca ünlü kedi cinslerinden biridir. Kendine has görüntüsü ve sevimli halleriyle en çok tercih edilen kedi ırklarındandır. Bakımı oldukça kolaydır ve Scottish kedi ırkı herkes için uygun bir evcil hayvandır.

Scottish Kedi Irkı Tarihçesi

60’lı yıllarda bazı İskoç çiftçiler, Scottish Fold'un Susie adlı ilk örneğini British Shorthair kedileriyle melezlemeye karar verdiler. Ancak ortaya çıkan kediler farklı türde malformasyonlar göstermeye başladı. Bu nedenle, Amerika Birleşik Devletleri'nden genetikçiler ve yetiştiriciler söz konusu sağlık sorunlarına son vermek için güçlerini birleştirene kadar bu türün yaratılması yasaklandı. Son olarak, 1970'lerde, dünyanın en büyük kedi ırkı kayıtlarından birine sahip olan CFA, Scottish Fold'u resmen tanıdı.

Scottish Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

Scottish kedi ırkı 2-6 kilogram ağırlığında ve ortalama 25 cm yüksekliktedir. Gri, beyaz, kum rengi veya karışık renkli tüylere sahip olabilir. Tüyleri ipeksi ve yumuşaktır. Kulakları kendine has görüntüsü ile dikkat çeker ve biraz kıvrıktır.

Scottish Kedi Irkı Mizacı

Bu kedilerin karakteri son derece arkadaş canlısı olmalarıyla bilinir. Bununla birlikte, çok fazla sevgiye ihtiyaç duyan bir kedi cinsidir. Bu yüzden onunla vakit geçirmek ve onu eğlendirmek için ona farklı oyuncaklar vermek önemlidir. Scottish Fold kedi ırkı, zeki olmasının yanı sıra tatlı görüntüsü, sevecen ve oyuncu olmasıyla tanınır. 

Kendilerine öğretilenleri kolayca öğrenebilmekte ve eğitimleri fazla çaba gerektirmemektedir. Tatlıya düşkün olduğu için enerjisini serbest bırakmak ve kilo almasını engellemek için günlük egzersize ihtiyaç duyan bir kedidir. Bu, obez olma eğiliminde olan bir kedi cinsi olduğu için beslenmesine dikkat etmeyi gerektirir.

Scottish Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Enerji dolu Scottish Fold yavrusu, yavru kediler için özel olarak formüle edilmiş ve aynı zamanda yüksek kaliteli protein sağlayan bir mamaya ihtiyaç duyar. Buna karşılık, yetişkin Scottish Fold'un ihtiyacı olan şey, iyi fiziksel durumunu koruyan bir kedi mamasıdır. Beslenme düzenleri, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için diğer bileşenlerin yanı sıra esansiyel yağ asitleri ve vitaminler açısından zengin olmalıdır. Yaşlı Scottish Fold için yaş mama veya ideal kilosunu koruyan mama tavsiye ediyoruz. Özellikle fiziksel aktivitesinin ilerleyen yaşla birlikte azalacağını göz önünde bulundurmak gerekir.

Scottish Kedi Irkı Bakım İhtiyacı

Yoğun tüyleri haftada bir kez fırçalanmayı gerektirir ve bu alışkanlığın tüy dökme döneminde her gün olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Ayrıca, Scottish kedilere malt verilmesi, sindirim sistemlerinde tüy yumaklarının veya trikobezoarların rahatsız edici oluşumunu önleyecektir. Kulaklarının katlanmış şekli, sık sık bakım rutini gerektirir. Scottish kedi ırkı için ağız ve diş bakımı da önemlidir. Rutin olarak dişleri fırçalanmalıdır. Her iki ayda bir banyo yaptırılması önerilir. Banyoyu çok sevmeyen kedilerin kuru şampuan kullanılabilir.

Scottish Kedi Irkı Sağlığı

Scottish Fold'u etkileyen en yaygın patolojilerden biri otittir. Bunun nedeni, kulaklarının şeklidir, bu da enfeksiyonlara ve işitme sistemiyle ilgili diğer sorunlara yol açarak işitme kaybına neden olabilir. Dikkate alınması gereken başka bir durum, kemiklerde ve eklemlerde malformasyonlara neden olan, sertliğe, topallamaya ve hatta felce yol açan, kalıtsal bir hastalık olan osteokondrodisplazidir. Bundan dolayı eklem ve kemik sağlığını destekleyen mamalar tüketmelidir.

Yorumlar