Ocicat Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

10 Ocak 2024
Ocicat Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Ocicat kedi ırkı özellikleri birçok insan tarafından merak edilir. Bu kediler dünya çapında popülerdir. Ülkemizde de sıklıkla tercih edilir. İşte, Ocicat kediler hakkında tüm detaylar…

Ocicat Kedi Irkı Özellikleri

İsmini bir leopardan alan Ocicat kedi ırkının benekli tüyleri ile vahşi bir görünümü vardır. Bu kedi ırkı; Amerikan Shorthair, Siyam ve Habeş kedi ırklarının melezlenmesi ile elde edilen bir ırktır. Kedi dernekleri tarafından ayrı bir cins olarak tanımlanması 1987 yılında gerçekleşmiştir.

Leoparlar ile benzer desene sahip olmaları nedeniyle mini bir leopar izlenimi oluşturan kedilerdir. Ancak bu vahşi görünümlerinin altında sevimli ve sadık bir kedi yatar. Bu özellikleri ile dikkat çeken Ocicat kedi ırkına ilgi duyan pek çok hayvansever bulunur. Ocicat besleyen ya da beslemek isteyen kişiler bu nedenle Ocicat kedi ırkının çeşitli özelliklerini ve nasıl bakılacağını bilmek ister.

Ocicat Kedi Irkı Boyu ve Kilosu

Ocicat kedi ırkının boyutunu etkileyen çeşitli faktörler vardır. Beslenme ve bakım bu faktörlerin başında gelir. Ortalama olarak bir Ocicat'in ağırlığı 3-6 kg aralığında olur. Fakat bazı Ocicat kedilerin çok daha fazla kilo aldığı durumlar da vardır. Ocicat kedi ırkının boyu ise 23-35 cm arasında değişmektedir. Bu değerler, Ocicat kedi ırkı için ortalama değerlerdir.

Ocicat Kedi Irkı Karakteri

Ocicat kedi ırkının görünümü ile tezat oluşturan sevecen ve oyuncu bir doğaları vardır. Çok uyumlu canlılardır. Sahiplerinin yanı sıra yabancılar ile de iyi anlaşırlar. Ocicatlar için aileleri ile oyun oynamak ve ailesinden ilgi görmek çok önemlidir. Meraklı bir doğaları için her türlü şeyi keşfetmek isterler. Çok zeki oldukları için bazı komutları anlayabilirler. Bu nedenle çok hızlı bir şekilde eğitilebilirler.

Çeşitli zorlayıcı oyunları bu şekilde başarıyla tamamlamaları mümkün olur. Ancak Ocicatlar, aileden bir kişiye daha derin bağlanan bir kedi türüdür. Ailedeki herkes ile vakit geçirmeyi ve oynamayı sever ama bağlandığı bir kişiye daha çok önem verir.

Ocicat Kedi Irkı Egzersiz İhtiyacı

Ocicat kedi ırkı, çok hareketli ve enerjik bir kedi türüdür. Bu nedenle Ocicat kedi ırkına oynaması için yeterli alan ve oyuncak verilmelidir. Meraklı doğası ile dışarıya da çıkmak isteyeceklerdir. Eğitilebilir zeki kediler oldukları için gerekli komutları öğrendikten sonra onlar ile dışarıda tasma kullanılarak yürüyüş yapılabilir.

Yine köpekler ile benzer şekilde tut-getir oyunlarını oynamaktan da zevk alırlar. Ocicat kedi ırkının egzersiz ihtiyacını karşılamak için kimi zaman oyunlarında yer almak ve onlara oynamaları için yeterli alan bırakmak yeterli olacaktır.

Ocicat Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Her canlı gibi Ocicat kedi ırkı için de beslenme şekli çok önemlidir. Doğal olmayan sağlıklı bir kedi ırkı olarak bilinse de yine de büyümelerini desteklemek ve sağlıklarını korumak için doğru beslenmeleri gerekir. Bunun için vücutlarının ihtiyacı olan proteini almalarını sağlamak için protein içeriği yüksek ve kaliteli mamalar tercih edilmelidir.

Atletik ve oyuncu bir kedi türü olduğu için bu beslenme şekli Ocicat kedi ırkı için daha iyi olacaktır. Öğünlerini zenginleştirmek için tüketebilecekleri sebzeler ve meyveler araştırılıp takviye edilebilir. Ayrıca temiz bir kap ile taze su verilmelidir. Aşırı beslememeye dikkat edilmelidir. Aşırı ve sağlıksız bir beslenme onlarda da obeziteye neden olacaktır.

Ocicat Kedi Irkı Bakım İhtiyacı

Ocicat kedi ırkının tüylerinin uzunluğu ortalamadır. Orta uzunlukta, parlak ve yumuşak tüyleri vardır. Yumuşak bir tüy yapısına sahip oldukları için tüylerinin bakımı kolaydır. Ocicat kedi ırkının tüylerini haftada 2 veya 3 kez taramak tüylerinin daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca ölü deriyi ve tüyleri uzaklaştırmayı sağlar. Doğru fırça ile yapılan tarama işlemi ile tüylerinin dolaşması engellenir. Ocicat kedi ırkının göz, kulak ve burun kontrollerine de dikkat etmek gerekir. Bu kısımları ara sıra temizlemek ve kontrol etmek şarttır.

Ocicat kedi ırkının tırnaklarını ise ayda bir kez kesmek yeterli olur. Tırnakları çok derin kesmemeye özen gösterilmelidir. Ocicat kedi ırkının çoğu kedi ırkı gibi normal zamanlarda yıkanması gerekmez. Ancak kirlendiği durumlarda yıkanabilir ya da belli ve uzun aralıklar ile dileyen yıkayabilir. Bu yıkama işleminin aralığı uzun tutulmalıdır. Suyu seven Ocicatlar bu sırada sorun çıkarmayacaktır. Ocicat kedi bakımında dikkat edilmesi gereken son husus ise ortam temizliğidir. Temiz olmayan bir ortam, çoğu canlı gibi onlar için de sağlıksızdır. Bu nedenle yaşam ortamının temiz olması gerekmektedir. Gerekli sağlık kontrolleri ve aşıları da aksatılmamalıdır.

Yorumlar