Munchkin Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

29 Ekim 2023
Munchkin Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Munchkin kedi ırkı, doğal bir mutasyon sonucu kısa bacaklara sahip bir kedidir. 1940’larda Birleşik Krallık’ta keşfedilen kedi, FCA tarafından 2003 senesinde tanınmıştır. Munchkin kedileri hakkında merak edilenleri açıkladık.

Munchkin Kedi Irkı Özellikleri Nedir?

Kısa bacakları ile öne çıkan Munchkin kedisi, enerjik, eğlenceli, girişken ve arkadaş canlısıdır. Farklı renk tüylerinde karşımıza çıkabilir. Hipoalerjenik değildir. Gözleri mavi, sarı, bakır, kahverengi ve yeşil olabilir. İyi koşullarda bakılırsa on beş sene kadar ömür süresi vardır. İngiltere’ye özgü bir kedidir. Bu sevgi dolu ve girişken kediler, hem diğer kediler ile hem de çocuklar ile iyi anlaşır.

Munchkin Kedi Irkı Tarihçesi Nedir?

Munchkin kedileri, kısa bacaklarını seçici üremeye değil, tamamen doğal olarak meydana gelen bir gene borçludur. 1940’larda Birleşik Krallık’ta bir veteriner, kısa bacaklı kediyi tanımladı. Tür, İkinci Dünya Savaşı döneminde ortadan kaybolmuştu. Fakat benzer bir kısa bacaklı kedi, 1953 senesinde Stalingrad’da keşfedildi.

Otuz sene sonda Amerikalı kedi yetiştiricisi Sandra Hochenedel, Blackberry ismini verdiği kısa bacaklı bir kedi keşfetti. Blackberry’nin ilk ve sonraki yavruları, şimdiki Munchkin cinsinin soyundan gelen kısa bacaklı yavru kedilerden oluşuyordu. Munchkin kedisi 2003’te FCA tarafından kabul edildi.

Munchkin Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

Munchkin kedi ırkı bakımının büyük bir özveri ve dikkat gerektirdiğini hatırlatırız. Kısa bacakları, diliyle tüylerinin belirli alanlarına ulaşmasını önlediği için bu kedilerin ufak bir bakım desteğine ihtiyacı olur. Kısa tüylü kedilerde haftada bir, uzun tüylü kedilerde ise haftada birkaç kez tarama gerekir.

Düzenli olarak Munchkin kedisinin fırçalanması, tüy yumaklarını ve matlaşmayı önleyecektir. Bununla beraber kedinin tırnakları birkaç haftada bir kesilmeli, düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır. Ağız hijyeni oldukça önemlidir ve kedinin sağlıklı kalmasına olanak tanır. Munchkin kedisinin gözleri ve kulakları kontrol edilip silinmelidir.

Munchkin kedisi kısa bacakları ile etrafta koşarken problem yaşamaz. Fakat uzun bacaklara sahip olan kediler gibi yükseklere zıplayamaz. Yine de tırmanacağı bir kedi tırmalama tahtasına sahip olmalıdır. Bu meraklı ve aktif kediler, kedi oyuncakları ile vakit geçirmeyi, insan etkinliklerine katılmayı ve dış mekan gezilerine çıkmayı pek sever.

Munchkin Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları Nelerdir?

Munchkin kedi cinsi gelen olarak sağlıklıdır. Kısa bacaklara sahip olmaları, onların herhangi bir omurga problemi yaşamalarına yol açmaz. Aşısı yapılır, beslenme ve bakım gereksinimleri karşılanır ise uzun ömürlü bir kedi olabilir.

Munchkin Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı Nedir?

Munchkin kedi ırkının kaliteli beslenmeye ihtiyacı vardır. Protein, lif, vitamin ve mineral açısından zengin ve dengeli olan mamalar ile beslenmelidir. Munchkin kedisine verilecek olan mama, kedinin yaşına uyum sağlamalıdır. Kuru, yaş ve ödül mamalarının bir kombinasyonu ile beslenmelidir. Her zaman tatlı ve temiz suya erişimi bulunmalıdır.

Yorumlar