Mavi Gözlü Kedi Irkları Hangileri?

1 Kasım 2023
Mavi Gözlü Kedi Irkları Hangileri?

Mavi gözlü kedi ırkları birçok insan tarafından merak ediliyor. Renkli gözleri ile dikkat çeken kediler, pek çok cinste karşımıza çıkar. Yavru kedilerin mavi gözlerle doğduğu bilinir. Bazı kediler bu şekilde kalırlar. Genel olarak kediler büyüdükçe göz rengi de değişir.

Mavi Gözlü Kedi Irkları

Masmavi gözleri ile öne çıkan kediler:

Balinese Kedi Irkı

Koyu mavi gözlere sahip olan Balinese, diğer yandan uzun ve ipeksi tüyleri ile de farklı bir görüntü sergiler. Oyuncu, meraklı, zeki ve sevgi dolu bir kedidir.

Birman Kedi Irkı

Mavi gözleriyle çekici bir görünümü olan Birman, kedi severlerin favorilerinden biridir. Siyam kedilerinin soyundan gelen Birman, hem uzun tüyleri hem de renkli gözleri ile farkını ortaya koyar.

Himalayan Kedi Irkı

Mavi gözlü kedi ırkları listesinde yer alan Himalayan, renkli bakışlar atar ve çoğu insanın sevgisini kazanır. İran kedisi ve Siyam kedisinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiş bir kedidir.

Ojos Azules Kedi Irkı

Nadir kedi ırkları arasında konumlanan Ojos Azules, masmavi gözleriyle ilgi çeker. Cinsin standardı halen geliştirilme aşamasındadır. Derin mavi gözleri ile hemen herkesin beğenisini kazanır.

İran Kedisi Irkı

Mavi gözlü kedi ırkları arayanlar için İran kedisi en doğru seçimdir. Rengarenk gözlere sahip olan kedi, basık ve düz bir yüze sahip olmasından dolayı özgün bir görünümdedir. Uzun tüylerinin rutin olarak bakımdan geçmesi önemlidir.

Ragdoll Kedi Irkı

Rahat karakteri, zeki oluşu ve uyumluluğu ile bilinen Ragdoll kedisi, diğer yandan mavi gözleri ile de beğeni toplar. Bu dost canlısı kediler, hayvanlar ve çocuklar ile uyum içinde yaşar.

Siyam Kedisi Irkı

Uzunca bir geçmişe sahip olan Siyam, tüm dünyada tanınır ve evcil kedi olarak tercih edilir. Badem şeklindeki gözleri çarpıcı bir görünüm sunar ve mavi renklidir. Bu kediler ilgi odağı olmayı pek severler. Ailesine düşkün bir kedidir.

Snowshoe Kedi Irkı

Amerikan Shorthair ve Siyam kedisinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Bu kedilerin gözleri her daim mavidir. İsimlerini bembeyaz patilerinden alırlar. Nadir bir kedi olduğunu da eklemeliyiz.

Angora Kedi Irkı

Angora kedisi genel olarak mavi renkli gözlere sahiptir. Fakat kehribar, altın, yeşil ve iki renkli gözleri olan Angora kedileri de vardır. Bembeyaz tüyleri ise Angora kedilerinin bir diğer özelliğidir.

Yorumlar