Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri

2 Temmuz 2023
Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Maltese Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Dünyanın en eski köpek ırklarından biri olan Maltese Terrier, popüler evcil hayvanlar arasında yer alır. Yumuşak tüyleri ve oyuncu tavırlarıyla bilinen Maltese Terrier köpek ırkı, çoğu insanın favori köpeğidir. Bu cins köpekler çok oyuncu ve sevecen. Her yaştan arkadaş edinmeyi seviyorlar. Ancak aynı zamanda biraz inatçı karakteriyle de öne çıkıyorlar. Bu nedenle olumlu pekiştirmeye dayalı eğitim, bu köpekler için çok önemli.

Maltese Terrier Köpek Irkı Tarihçesi

Malta tarihinin en az 28 asır öncesine dayandığını gösteren kayıtlar var. Cins, 5. yüzyıl Yunan heykellerinde ve çanak çömleklerinde ve ayrıca birkaç antik resimde ortaya çıktı. Bugün bildiğimiz cins Malta'da doğdu ve ataları adanın Akdeniz'deki limanlarında yaşadı. 

Aristoteles bile Malta Terrier köpek ırkı hakkında yazılar yazdı. Cinsin İngiltere'ye getirildiğine ve daha sonra 1800'lerde denizciler arasındaki ticari değiş tokuşlarla Amerika'ya götürüldüğüne inanılıyor. Amaç, refakatçi köpek olarak kullanılmalarıydı. Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk Maltese köpekler 1877'de halka tanıtıldı ve 1888'de AKC tarafından tanındı. Ardından tüm dünyada popüler oldu.

Maltese Terrier Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Maltese Terrier köpekler çok fazla renk seçeneği içermez. Genelde beyaz renkli tüylere sahiptir. Nazik ve korkusuz bir cins olan Maltese, herkesi bir arkadaş gibi selamlar. Göz alıcı beyaz tüyleri ona asaletli bir görüntü sunar. 20-25 yüksekliğe, 3-4 kg ağırlığa sahiptir. İyi koşullarda bakılırsa 15-18 sene kadar yaşayabilir.

Maltese Terrier Köpek Irkı Mizacı

Oynamak, sevmek, okşamak ve sıkmak için bir köpeğiniz olsun istiyorsanız, Maltese Terrier köpek ırkı doğru seçimdir. Bu köpekler ilgi odağı olmayı sevmeleriyle tanınırlar. Tüm inanılmaz karizmalarını ifade etmek için büyük çaba sarf ederler.

Nazik kişilikleri ve zeki doğalarının yanı sıra diğer hayvanlar ve insanlarla etkileşime girme sevgileri, bu köpek ırkının öne çıkan özellikleri arasındadır. Ancak genellikle inatçı ve kararlı olduklarından, en iyi eğitim türü ödüle dayalıdır. Buna pozitif pekiştirme de denir.

Herkesle ve her şeyle iyi geçinirler, memnun etmeyi severler ve yabancılardan bile her zaman ilgi isterler. Mükemmel aile köpekleri olmalarına karşın, yaşı büyük olan çocuklarla daha iyi anlaşırlar. Ama sosyalleşmenin çözemeyeceği hiçbir şey yoktur. Yavruyken küçük çocuklarla yaşıyorsa, bebeklere ve daha küçük çocuklara karşı çok olumlu tepkiler verecektir. Sakin ve nazik olmasına rağmen Maltese oldukça cesurdur ve genellikle daha büyük köpeklerin varlığından korkmaz.

Maltese Terrier Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Maltere Terrier köpek ırkı, protein bakımından zengin olan köpek mamalarıyla beslenmelidir. Son derece enerjik olan bu köpekler, enerji yönünden yoğun olan mamalar yemeliler. Maltese köpeklerin tükettiği mamalar vitamin ve mineral açısından da zengin olmalıdır. Bu sayede köpeğiniz sağlıklı bir yaşam sürecektir.

Maltese Terrier Köpek Irkı Bakım İhtiyacı

Malta köpeği için temel bakım, tüy bakımı ile ilgilidir. Üstelik bakımı çok fazla çaba gerektirmeyen bir hayvandır. Malta köpeğinizin yumuşak, beyaz tüylerinin dolaşmasını önlemek için her gün fırçalamanız ve düzenli olarak banyo yaptırmanız gerekir. Tüyleri genellikle ince olduğundan, çok fazla birbirine dolanma eğilimindedirler. Bu köpeklerin tüy bakımında köpekler için tasarlanmış banyo ürünleri, deri ve tüy bakım ürünleri kullanmalısınız.

Maltese köpeklerin dişleri tartar oluşumuna eğilimlidir. Köpeğinizin dişlerini düzenli olarak fırçalamalısınız. Bu süreçte kaliteli köpek ağız ve diş bakım ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca köpeğinizin tırnaklarını da düzenli olarak kesmelisiniz. Göz ve kulak bakımı da aksatılmamalıdır.

Maltese Terrier Köpek Irkı Sağlığı

Maltese Terrier köpek ırkı çok sağlıklı olma eğilimindedir, ancak cinse özgü bazı sağlık problemleri yaşayabilir. Köpeğiniz aşırı yorgunluk, nefes almada zorluk ve kilo kaybı göstermeye başlarsa, onu veterinere götürün. Tıpkı insanlar gibi evcil hayvanlar da obeziteden muzdariptir. Durumu önlemek için, Maltese köpeğiniz için kalorisi aşırı olmayan mamalar tercih edin.

Malta oyuncu ve heyecanlı olmasına rağmen, bu cinsin bazı köpekleri yavaş metabolizmaları nedeniyle obeziteye eğilimli olabilir. Köpeğinizin aşırı kilo almasını önlemek için onu düzenli olarak yürüyüşlere çıkarmalısınız.

Yorumlar