Labradoodle Köpek Irkı Özellikleri

2 Temmuz 2023
Labradoodle Köpek Irkı Özellikleri

Labradoodle Köpek Irkı Özellikleri

Labradoodle köpek ırkı, diğer hayvanlarla ve herkesle iyi geçindiği için iyi bir evcil hayvan seçimidir. Bu köpek ırkının birçoğunu sokaklarda, toplu taşıma araçlarında, bakım evlerinde ve hastane ortamlarında terapi hayvanı ve rehber köpek olarak görüyoruz. Hayvan tüylerine alerjisi olanlar için Labradoodle'ın tüyleri hipoalerjeniktir, bu da alerjik bir kriz olmadan onunla etkileşime girmeyi mümkün kılar.

Labradoodle Köpek Irkı Tarihçesi

1980'lerin sonlarında, Labradoodle, Kaniş ve Labrador Retriever arasındaki melezlemeden ortaya çıktı. Özellikle avlanan veya yarışan diğer ırkların aksine, bu küçük köpek bir arkadaş hayvanı olarak üretilmiştir. Ve tabii ki, dünyadaki en popüler ve sevilen iki ırkın kombinasyonu daha iyi bir sonuç veremezdi: çok arkadaş canlısı, ailesine bağlı ve son derece zeki bir köpek.

Avustralya kökenli Labradoodle, 1988 yılında Wally Concro tarafından yaratıldı. Birkaç denemeden sonra yetiştirici, Labrador'un becerilerini Kaniş'in tüyleriyle birleştirme fikrini buldu. Ve böylece dünyanın ilk Labradoodle'ı doğdu. Labradoodle, American Kennel Club tarafından henüz resmi olarak tanınmamıştır, ancak Continental Kennel Club'a kayıtlıdır.

Labradoodle Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Bu köpeklerin farklı türleri bulunmaktadır. Minyatürler 12 ile 25 kg arasındadır, standart 26 ila 35 kg ağırlığındadır. Hibrit bir köpek olduğu için hem Labrador hem de Kaniş tüylerini miras almıştır. Bundan dolayı tüylerinin dokusunda ve renginde farklılıklar olması muhtemeldir. Labradoodle tüy rengi çaprazlanan evcil hayvanların genetiğine bağlıdır. En yaygın olarak siyah, çikolata rengi, kayısı tonu, gri ve altın renklerinde olabilir.

Labradoodle Köpek Irkı Mizacı

Labradoodle köpek ırkı çok arkadaş canlısı, sevecen, sadık bir köpek olmak amacıyla yaratılmıştır. Labradoodle bu özellikleri ile hastanelerin, barınakların ve bakımevlerinin en çok tercih ettiği ırklardan biridir. Ve bu küçük hayvanların arkadaşlığının ve şefkatinin hastane tedavilerinde yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Yetişkinlikte bile dışa dönük olan Labradoodle, ailesi ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Bu evcil hayvanın çok yönlülüğü, farklı ortam türlerine kolay uyum sağlamasına kadar uzanır. Bir apartman dairesinde yaşayacaksa, fiziksel egzersiz yapması gerekecektir.

Labradoodle Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Labradoodle köpek ırkının obeziteye yatkınlığı vardır. Bu nedenle, beslenme düzeninin bir profesyonel tarafından reçete edilmesi ve izlenmesi, evcil hayvanınızın uygun ağırlığını korumasına yardımcı olur.

Beslenme düzeni sağlıklı ve dengeli olmalı, maması günde iki öğüne bölünmelidir. Ayrıca, Labradoodle gibi bir evcil hayvanın organizması için temel olan proteinler, omega 3, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir köpek maması seçmeniz önemlidir.

Labradoodle Köpek Irkı Bakım İhtiyacı

Yetiştirilmesi kolay bir köpek olmasına ve çok fazla ilgiye ihtiyaç duymamasına rağmen, Labradoodle sahibinin evcil hayvanın sağlığını ve esenliğini korumak için bazı önlemleri bilmesi gerekir. Labradoodle çok hijyenik bir köpektir ve köpeklerin tipik kokusunu üretmez. Bu yüzden de sık sık banyoya ihtiyaç duymazsınız. Ayda bir banyo yapması yeterli olacaktır.

Banyo yaparken, Labradoodle'ın otitis geliştirme eğilimi nedeniyle köpeğin kulağını ıslatmamaya ve vücudun bu bölgesini her zaman kuru tutmamaya dikkat edin. Tüyleri ise haftada en az iki kez fırçalanmalıdır. Dişler günlük olarak fırçalanmalıdır. Bu, tartarların ortaya çıkmasını önler. Ek olarak; köpeğinizin tırnaklarını her zaman kırparak kolay hareket etmesini ve incinmemesini de sağlamalısınız.

Labradoodle çok aktif bir köpek türüdür ve tıpkı Labrador gibi fiziksel egzersiz yapmaktan, açık havada vakit geçirmekten ve ayrıca yüzmekten hoşlanır. Öncelikle günde en az 60 dakikanızı köpeğin enerjisini harcamasını sağlayan ve formda kalmasına yardımcı olan, evcil hayvanın sağlığına ve yaşam kalitesine faydalı olan fiziksel aktiviteler için ayırın.

Labradoodle, eğitilmesi kolay bir cinstir. Çok zeki olduğu ve sahibini memnun etmeyi sevdiği için genellikle eğitim komutlarına iyi yanıt verir. Övgü ve ödüller içeren olumlu ve çeşitli yöntemler kullanmak, iyi bir eğitim aracıdır. Bir diğer önemli nokta da şudur: eğitim sırasında köpeğin zamanına daima saygı gösterin.

Labradoodle Köpek Irkı Sağlığı

Labradoodle köpek ırkı bazı hastalıkları kalıtsal olarak taşıyabileceğinden, biraz özen gösterilmesi gereken bir hayvandır. Ayrıca tıbbi takibin sürdürülmesi erken teşhis ve tedavinin başlamasını sağlar. Labradoodle'ın tüm aşıları yaptırması gerekir çünkü bu, köpek için ölümcül olabilecek hastalıkları önler. 

Bu köpeklerde bazı hastalıklar ortaya çıkabilir. Bunlardan biri kalça dislazisi. Hastalık, kalça ekleminin malformasyonu veya dejenerasyonundan oluşur. Büyük köpeklerde daha yaygın olarak ağrıya, hareket güçlüğüne ve hatta tamamen hareket kaybına neden olur. Bir diğeri ise epilepsidir. Bu hastalık kalıtsal olarak alınabilen veya zamanla edinilebilen kronik bir durumdur. 

Mantarlar, akarlar ve bakterilerin neden olduğu kulak enfeksiyonu, özellikle uzun ve tüylü kulakları olan köpeklerde oldukça yaygındır. Bunu önlemenin en iyi yolu kulakları daima temizlemek ve kuru tutmaktır. Bu ırk köpekler aynı zamanda retinal displazi hastalığına da yatkındır. Kalıtsal olan bu hastalık, retina dokusunun dejenerasyonu anlamına gelir ve ileri derecede körlüğe neden olur. 

Yorumlar