Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

27 Aralık 2023
Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Köpeklerin özellikleri birçok insan tarafından merak edilir. Bizler için kimi zaman bir dost, kimi zaman da bir koruyucu olan köpeklerin bizleri şaşırtacak pek çok özelliği bulunuyor. Hayatımızı paylaştığımız sadık dostlarımız olan köpeklerin insan hayatında geçmişten bugüne vazgeçilmez bir yeri bulunuyor. Tarih boyunca bizlere yoldaş olan patili dostlarımız ile ilgili şaşırtıcı bilgileri bu yazımızda listeledik. İşte köpekler ile ilgili birbirinden ilginç özellikler!

Köpeklerin Özellikleri

Köpekleri tanımak için onların özelliklerini ve karakterlerini bilmek ve tanımak gerekir. Bir köpek besliyorsanız veya bir köpek beslemeyi düşünüyorsanız mutlaka köpeklerin özellikleri ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Sadık dostlarımız köpekler ile ilgili şaşırtıcı özellikler şu şekildedir:

 • Köpeklerin hassas koku alma kabiliyetleri olduğunu herkes bilir. Ancak köpeklerin koku alma kabiliyetleri düşündüğümüzden daha gelişmiştir. Köpeklerin koku alma hücreleri insanlarınkinden neredeyse 40 kat daha büyüktür. Bu nedenle arama kurtarma ekiplerinde köpek dostlarımıza önemli bir görev düşer. Ayrıca köpeklerin eğitim ile bir hastalığın kokusunu alması bile mümkün olabilir.
 • Koltuk altlarında ter bezleri bulunmaz. Tüm vücutlarını kaplayan feromon içeren yağ dokuları ile terleme yaparlar. Ancak bu insanlarda olduğu gibi dışarıya sıvı atarak gerçekleşmez. Terleme ile sıvı atılan tek bölgeleri patileridir.
 • Bazı durumlarda köpeğiniz sizi anlıyormuş gibi hissediyorsanız eğer yanılmıyorsunuz. 2 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan köpeklerin zekası, çoğu hayvana göre çok yüksektir. Bu yüzden iyi bir eğitimle pek çok komut öğrenmeleri mümkün olur.
 • Köpekler için kulaklarını farklı yönlere hareket ettirmek çok kolaydır. Bir ses işitmeleri durumunda kulaklarını anında çevirebilirler. Bunun nedeni kulaklarında 18 farklı kas bulunmasıdır. İşitme duyuları çok keskin olan köpekler, bu sayede çok uzaktaki sesleri bile başarı ile duyabilir. Bu da köpeklerin özellikleri arasında ilginç bir detaydır.
 • 2 yaşındaki bir çocuğun zekasına sahip olan köpekler sahiplerine çok düşkün olur. Bu sebeple insanlar gibi kıskançlık gösterirler. Sevdiklerini paylaşmayı sevmezler ve küçük bir bebek gibi daima ilgi üzerlerinde olsun isterler.
 • Köpekler, memeli hayvan grubunda yer alan canlılardır. Farklı köpek türleri arasında değişiklikler bulunmakla beraber çoğunlukla dişi köpeklerde 8 tane meme bulunur.
 • Nasıl ki insanların süt dişleri varsa köpek dostlarımızın da süt dişleri vardır. Tıpkı insanlar gibi büyüdükçe bu dişlerini kaybeden köpekler de sonradan kalıcı dişler çıkar.
 • Köpeklerin özellikleri devam ediyor. Köpekler ile ilgili en ilginç bilgilerden biri de dünyanın manyetik alanını yön bulmak için kullanmalarıdır. Köpeklerin zaman zaman sağa ve sola dönmesi sizlere ilginç gelmiş olabilir. Bunun sebebi kendilerini eksen üzerinde hizalamaya çalışmalarıdır. Köpeklerin manyetik alanı algılayabilmelerinin sebebi ise gözlerinde bulunan özel bir moleküldür.
 • Köpekler, kendi zaman algılarına sahiptir. Bunan dolayı alışık oldukları rutine göre çeşitli şeyleri yapabilirler.
 • Her insanın parmak izinin farklı olduğunu biliyoruz. Bu durum köpeklerin burnu için de geçerlidir. Aynı cins bile olsa her köpeğin burun izi farklıdır ve özeldir. Bu detay da köpeklerin özellikleri arasında ilginç bir konu olarak dikkat çeker.
 • Köpekler, bir patilerini daha fazla kullanırlar.
Yorumlar