Köpeklerde Pati Yalama Sebepleri Nelerdir?

10 Ağustos 2023
Köpeklerde Pati Yalama Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerde pati yalama davranışı sık olarak görülür. Köpek dostlarımız pek çok nedenden ötürü patilerini yalamaktalar. Birçok köpek, patilerini temiz tutmak için her gün bu davranışı uygular. Fakat evcil dostunuz patilerini sürekli olarak ve agresif bir şekilde yalıyor ise bunun başka sebepleri olabilir. Hatta bu davranış enfeksiyon, yaralanma ve kist gibi bir problemi de işaret ediyor olabilir.

Köpeklerde Pati Yalama Neden Olur?

Köpekler, kendi kendini temizleme işleminin bir parçası olarak bazen patilerini yalayabilir. Kendi kendine çok fazla bakım yapmayan köpekler bile kimi zaman patilerini temizler. Köpeğiniz ara sıra bu davranışa yöneliyorsa; endişelenecek herhangi bir şey yoktur. Ancak, yukarıda da söz ettiğimiz gibi ilgili davranış aşırıysa ve köpeğiniz patisini yalıyorken agresif görünüyorsa; sorun başka olabilir.

Köpeklerde pati yalama şu sebeplerden dolayı kaynaklanabilir:

Yaralanma

Yabancı bir cismin patiye girmesi ya da patinin herhangi bir nedenle yaralanması, köpeğin patisini yalamasına sebep olabilir. Köpeğiniz buza ya da aşırı sıcak bir yere basmış olabilir. Bir böcek sokması veya başka bir hayvanın patiye zarar vermesi de yalama davranışını tetikleyebilir.

Kist

Köpeklerde pati yalama sebeplerinden bir diğeri de kist ya da tümörlerdir. Köpeğinizin patisinde kist varsa ve bu kist büyümeye başladıysa, evcil hayvanınız patisini yalayabilir.

Alerjiler

Alerji, patinin kaşınmasına ya da tahriş olmasına sebep olur. Bu da köpeğin patisini yalaması ile sonuçlanır. Köpeğinizin patilerinde alerji meydana geldiyse, köpek de rahatlamak için patilerini yalayacaktır. Özellikle de gıda alerjileri ve çevresel alerjiler, patileri ciddi anlamda etkiler.

Enfeksiyonlar

Köpeklerin patilerinde mantar enfeksiyonu veyahut bakteri enfeksiyonu oluşabilir. Bu yaygın bir problemdir. Veteriner desteği gerektirir. Köpeğiniz patilerini sık şekilde yalıyor ise enfeksiyondan muzdarip olabilir. Durumun sebebini anlamak ve köpeğinizin tedavi olmasını sağlamak için veteriner desteği almalısınız. Ayrıca bilmelisiniz ki, bir köpek sık olarak patilerini yaladığında, patiler nemli kalır ve vücudun bu bölümleri maya ve bakterilere karşı daha hassas hale gelir.

Davranış Sorunları

Köpeklerde pati yalama, davranış sorunlarından da kaynaklanabilir. Can sıkıntısı, stres, üzüntü ve agresiflik de köpeğin patilerine odaklanmasına sebebiyet verebilir.

Köpeklere Pati Yalama Durumunda Ne Yapılmalı?

Yukarıda da açıkladığımız gibi köpeklerin patilerini yalamaları, çok farklı nedenlerden kaynaklanır. Bu tür bir durumda veteriner en doğru tedaviyi uygulayacaktır. Bundan dolayı pati yalama davranışı aşırı ise köpeğinizi veterinere götürmeniz en doğrusu olacaktır.

Yorumlar