Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Nedir?

28 Temmuz 2023
Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Nedir?

Köpeklerde ayrılık kaygısı görülebilir. Bu, köpeklerin diğer hayvanlar ve insanlar olmadan yalnız bırakıldıkları zaman yaşadıkları sıkıntıları ifade eder. Bu problemin teşhisi ve tedavisi zorlayıcı bir süreç olabilir. Ancak tedavi edilmeyen bir sorun değildir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Ne Anlama Gelir?

Köpeklerde ayrılık kaygısı, köpek dostlarımızın evde yalnız kalma fikri karşısında paniğe kapılmaları anlamına gelir. Panik halleri o kadar şiddetli olabilir ki, köpeğiniz evde yalnız kalır kalmaz agresif davranışlar geliştirebilir. Aşırı havlayabilir, salya akıtabilir ve ev kurallarını unutabilir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde ayrılık kaygısı, kimi köpeklerin bağlandıkları bir kişinin yokluğunda yaşamış oldukları sıkıntıyı açıklar. Köpeğinizin ayrılık kaygısı yaşayıp yaşamadığını anlamak için şu belirtilere dikkat etmelisiniz:

  • Köpeğiniz evde yalnız kaldığında panik yaşayabilir.
  • Komşularınız, siz evde yokken köpeğinizin aşırı havladığını söyleyebilir.
  • Siz eve döndüğünüzde köpeğinizin bazı eşyalara zarar vermiş olduğunu görebilirsiniz.
  • Köpeğiniz siz evde yokken bütün kuralları unutuyor olabilir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Nedenleri Nelerdir?

Bazı köpeklerin hangi sebeplerle ayrılık kaygısı geliştirdikleri bilinmez. Altta yatan sebep bir sağlık probleminden de kaynaklanabilir. Ev değiştirme, eve yeni bir aile üyesinin dahil olması, bir insan ya da evcil hayvanın ölmesi gibi durumlar, köpeklerin ayrılık kaygısı yaşamalarına sebebiyet verebilir.

Köpeklerde Ayrılık Kaygısı Nasıl Geçer?

Köpeğinizin ayrılık kaygısı problemini yok etmek için bir şeyler yapabilirsiniz. Bu noktada dikkat etmeniz gerekenler:

Sabah Rutininizi Değiştirin

Çoğu insanın evden çıkmadan evvel yaptığı bazı uygulamalar vardır. Diş fırçalamak, duş almak, anahtarları almak, kaban giymek, kahvaltı yapmak, kapıdan çıkmak gibi… Köpeğiniz bu rutinleri tanıyor olabilir. Bu rutinleri fark ettiği anda kaygısı başlayabilir. Bunun yerine rutinleri değiştirerek, köpeğinizin sakin kalmasını sağlayabilirsiniz. Mesela evden çıkmadan önce yapmanız gerekenleri rastgele uygulayabilirsiniz.

Geliş ve Gidişlerde Dikkatli Olun

Eve girer girmez köpeğinize ani ve dikkatli bir şekilde davranmamalısınız. Aynı şey evden çıkmadan öncesi için de geçerlidir. Biraz süre geçtikten sonra köpekle ilgilenmenizde yarar var. Sakin ve sabırlı davranışlar karşısında köpeğiniz de korku hissetmeyecektir.

Süreyi Kademeli Olarak Artırın

Köpeğin korkusunu önlemek için ayrı kalınan süreyi iyi ayarlamalısınız. Aniden günlerce evden uzakta kalmanız, köpeğinizin korkusunu şiddetlendirebilir. Bu nedenle de ayrılık süresini kademeli olarak artırmaya çalışmalısınız.

Yorumlar