Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

4 Eylül 2023
Köpekler Makarna Yiyebilir Mi?

Köpekler makarna yiyebilir mi sorusunun cevabı, evcil köpek sahipleri tarafından sıklıkla araştırılır. Peki, makarna köpekler için güvenli bir yiyecek mi? Köpeklere makarna verilir mi verilmez mi açıkladık.

Köpekler Makarna Yiyebilir Mi? Yiyemez Mi?

Köpekler makarna yiyebilir mi? Bazı veterinerler, köpeklere makul miktarlarda makarna verilebileceğini söylerler. Kimileri ise köpeğe makarna verilmemesi gerektiğini belirtir. Bir köpeğe verilen makarnanın miktarı ve yiyeceğin içinde ne olduğu oldukça önemlidir. Bütün insan yiyeceklerinde olduğu gibi bir tabak dolusu makarna da köpek için elbette zararlıdır. Ayrıca makarnanın içindeki malzemelere karşı köpeğin alerjisi de bulunabilir.

Pişmiş sade makarna, köpekler için genelde uygundur. Makarna, su, un ve yumurta gibi basit malzemeler kullanılarak üretilir. Bu tür malzemeler köpeklerin tüketimi için uygun kabul edilir. Köpekler makarna yiyebilir mi diyenler için şu bilgiler de önemli: Köpeğe verilecek olan makarnada sos olmaması tavsiye edilir. Sarımsak, soğan ve çeşitli özel soslar, köpeklerin sağlığını riske atabilir.

Sos, sarımsak ve soğan gibi bileşenler, köpeklerde ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir. Sarımsak ve soğanda köpekler için zararlı maddeler bulunur. Tüm bunlardan dolayı köpeğe makarna verilecek ise miktarına ve içinde sarımsak, soğan ve sos olmamasına dikkat edilmelidir.

Köpekler ayrıca çeşitli soslarda bulunan bazı bitki ve baharatlara karşı da hassastır. Mesela köpek dostunuz çok fazla tuz tükettiği zaman baş ağrısı, baş dönmesi ve nöbet gibi sağlık problemleri yaşayabilir. Kekik ise köpekler için toksik olduğu bilinen bir diğer makarna sosu malzemesidir. Karabiber ve fesleğen gibi malzemeler az miktarlarda tüketilse de fazlası zararlı olabilir.

Peynir, makarnaya dahil edilen en popüler malzemeler arasında yer alır. Çoğu hayvan için iyi bir atıştırmalık olan peynir, bazı köpekler için zararlı olabilir. Peynirin aşırı tüketimi sindirim ve obezite sorununu beraberinde getirebilir. Bu nedenle de köpeğe sunulacak olan makarnada peynir ve diğer bileşenler olmamalıdır.

Köpekler Ne Kadar Makarna Tüketebilir?

Köpekler makarna yiyebilir mi açıkladık. Öyleyse, köpeklere ne kadar makarna verilebilir? Sossuz ve sade bir şekilde hazırlanan makarna, köpek için uygun bir seçim olabilir. Fakat miktara dikkat etmek önemlidir.

Köpeğinize çok küçük porsiyonlarda makarna verebilirsiniz. Örneğin, 1-2 yemek kaşığı kadar sade makarna, köpek için yeterli olabilir. Köpekler ayrıca tam porsiyon makarna tüketirlerse ve bu süreklilik arz ederse kilo alımı, kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi bazı hastalıklara yakalanabilirler. Köpekler makarna yiyebilir mi diye merak edenler, bu detayı da kesinlikle unutmamalılar.

Yorumlar