King Charles Köpek Irkı Özellikleri

2 Temmuz 2023
King Charles Köpek Irkı Özellikleri

King Charles Köpek Irkı Özellikleri

İngiliz kraliyet ailesinin soyundan gelen bu küçük aristokrat, son derece popüler bir evcil hayvan. Sevimli halleri ve sadık olmasıyla öne çıkan King Charles köpek ırkı, her yaştan insan için benzersiz bir evcil dost.

King Charles Köpek Irkı Tarihçesi

King Charles köpek, 15. yüzyılda Avrupa sarayının bir parçasıydı. Van Dyck, Titian, Stubbs, Landseer ve Gainsborough gibi ünlü portre ressamlarının sanatlarında ölümsüzleştirilen köpeklerden biridir. Kral II. Charles, ırka o kadar aşıktı ki, parlamento da dahil olmak üzere herhangi bir halka açık yerde bu köpeklerin bulunmasına izin veren bir kararname çıkardı. 19. yüzyıla kadar İngiliz aristokratlarının büyük bir gözdesi olmasına rağmen popülaritesi zamanla azaldı.

King Charles tipi köpeklere olan ilgi ancak 1920'lerde, 15. yüzyıl tablo ve portrelerinde tasvir edilen cinsten etkilenen Amerikalı iş adamı Roswell Eldridge'in onu yeniden üretmeyi başarana nakit para ödülü teklif etmesiyle yeniden başladı. Para ödülü olasılığı, içerik oluşturucuları eski stili canlandırmaya yöneltti. Ve o sırada yaratılan köpekler, King Charles köpek ırkını doğurdu.

King Charles Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

King Charles köpek ırkı, yüksekliği 30 ila 33 santimetre arasında değişen ve ağırlığı 5 ila 8 kilo arasında değişen küçük bir köpek olarak kabul edilir. Bu köpeklerin kafatası neredeyse düzdür, vücuduyla orantılıdır. Gözleri iri, koyu renklidir ve birbirlerinden iyice ayrılmıştır. Kulakları geniş, uzun ve tüyle doludur ve kuyruğu vücuduna orantılıdır, vücuduna göre çok yüksek değildir. Omuzları, pençeleri gibi eğimli ve düz, boynu uzundur. Cinsin tüyleri uzun ve ipeksi olup, rengi dört tipte değişebilmektedir.

Yumuşak, dalgalı bir tüy yapısı olan küçük, orantılı köpeklerdir. Yuvarlak, düz kafası, küçük gövdesinin boyutuna uygundur ve ağzı iyi gelişmiştir ve koni şeklindedir. Asil bir duruşa sahip zarif bir köpek olarak kabul edilen King Charles köpek ırkı, kahverengi ve beyaz renklerde olabilir. Ağırlıklı olarak tüy renkleri yakut, siyah, kahverengi, beyaz şeklindedir.

Yaşı ne olursa olsun hem geniş bir aileye hem de tek bir kişiye iyi uyum sağlayan bir köpektir. Kendilerini uzun, eğlenceli yürüyüşlere çıkarabilen enerjik sahipleri ile birlikte yaşamaktan mutlu olan ama aynı zamanda bazı dönemlerde daha hareketsiz kalarak rahat ve mutlu bir hayatın tadını çıkarabilen bir ırktır. Bu durumlarda, obezite geliştirmemesi için egzersizler ve aktiviteler yapabilmesi gerekir.

King Charles Köpek Irkı Mizacı

King Charles köpek ırkı aile için mükemmeldir. Nazik ve hoşgörülü mizacıyla her yaştan insanla iyi anlaşır. Nazik, meraklı ve oyuncu olmasıyla tanınan bu ırk köpekler, terapi köpeği olarak da tercih edilir. Hoşgörülü oldukları için son derece uyumludurlar. Hem evde hem de çiftlikte yaşayabilirler. Sakin ve huzurlu görünmelerine rağmen ayrıca oldukça hareketlidirler ve bir şeyleri kovalamayı severler.

Genellikle herhangi bir yaşam tarzına uyum sağlar ve sabahları çevrede kısa yürüyüşlere veya parkta daha uzun, tempolu bir yürüyüşe, hatta arka bahçede canlı bir top oyununa bile alışacaktır. Günün diğer saatlerinde sahibine yakın durarak, kanepeye uzanarak ya da oturma odasının bir köşesine uzanarak televizyon izlemekten oldukça mutlu olacaktır. Sağlıklı ve mutlu kalmak için insan arkadaşlığına değer veren, hoşlanan ve gerçekten ihtiyaç duyan bir cins.

King Charles köpek ırkı, her zaman daha aktif oyunlara katılmaya ya da tüm günü sahibinin kucağında geçirmeye istekli olduğundan, çok uyumlu bir mizacı olan bir köpektir. Bu ırk köpekler nazik, oyuncu, meraklı ve çok sevecendirler. Bu yüzden genellikle terapi köpekleri olarak kullanılırlar. İster kendi aileleri, ister yabancılar olsun, her zaman insanlarla çevrili olmayı severler. Son derece cana yakın kişiliği onu en iyi arkadaş köpeklerden biri yapar ve çocuklu aileler ve hatta diğer evcil hayvanlar için idealdir. Ancak sahiplerinin onları uzun süre yalnız bırakmamaları önemlidir. Çünkü yalnızlık onları üzebilir ve sıkabilir.

King Charles Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

King Charles köpek ırkı, günde iki ila üç kez kaliteli köpek mamaları ile beslenmelidir. Premium veya Süper Premium köpek maması türü, beslenme açısından en dengeli oldukları için en uygun olanıdır. Miktar yavruyken günlük 95 ile 225 gram arasında değişir. Yetişkinliğe geçtiklerinde günde 75 ila 105 gram arasında değişiyor.

King Charles Köpek Irkı Bakım İhtiyacı

King Charles, ister oyun ister kanepede dinlenirken her zaman kendilerine eşlik edecek dört ayaklı bir arkadaş arayan aileler için mükemmel bir cinstir. Bu cins köpeklerin tüyleri en az iki günde bir fırçalanmalı ve özellikle göz çevresi olmak üzere düzenli olarak kırpılmalıdır. King Charles köpeklerde otitis gelişme eğilimi olduğundan, kulaklar her zaman temiz tutulmalıdır.

Cinsin tüyleri ince, pürüzsüz ve uzun olduğundan, dolaşmasını önlemek için en az iki günde bir tarak veya sert kıllı bir fırça ile fırçalamanız gerekir. Tüyler için bir diğer önemli bakım ise bakıma yardımcı olması ve karışıklık yaratmaması için göz çevresindeki tüylerde düzenli olarak ve vücudun geri kalanında belirli aralıklarla yapılması gereken düzeltmedir.

Rutinine ve aktivitelerine bağlı olarak, banyolar arasındaki aralık, ayda bir veya gerekli gördüğünüzde biraz daha uzun olabilir. King Charles köpeklerin diş problemleri yaşama olasılığı çok yüksektir ve bu nedenle, günlük değilse de haftada en az üç kez bir fırçalama rutini sürdürmek önemlidir.

King Charles Köpek Irkı Sağlığı

Cins, köpeklerin kalbini etkileyen ve ölüme yol açabilen Mitral Kapak Sarkması adı verilen genetik bir hastalığa eğilimlidir. Bu nedenle, onları düzenli olarak veterinere götürmek ve böylece her zaman sağlıklı olmalarını sağlamak çok önemlidir. Bunlar dışında genel olarak sağlıklı bir ırktır

Yorumlar