Kedilerde Glokom Nedir? Belirtileri Nelerdir?

13 Kasım 2023
Kedilerde Glokom Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kedilerde glokom yaygın bir göz hastalığıdır. Birçok kediyi etkileyebilir ve kedinin göz sağlığını riske atabilir. Peki, kedi glokom belirtileri ve nedenleri neler?

Kedilerde Glokom Nedir?

Glokom problemi, insanları olduğu kadar kedi dostlarımızı da etkiler. Bu göz hastalığı, her yaştan kedide görülebilir. Gözün içindeki basınçta ağrılı bir artış olması ve ilerleyen dönemde kedinin körlük tehlikesi yaşaması anlamına gelir. Göz içindeki basıncı azaltmak amacı ile çeşitli göz damlaları ve bazı ilaçlar, veteriner tarafından reçete edilir.

Göz içi basıncı arttıkça göz de bu durumdan zarar görür. Kedilerde glokom ilerleyebilir ve genel olarak körlük ile sonuçlanır. Bundan dolayı kedinin tedavi görmesi son derece önemlidir.

Kedilerde Glokom Belirtileri Nelerdir?

Kedi glokom sorunu erken dönemlerde herhangi bir belirti göstermeyebilir. Bu yüzden göz rahatsızlıkları bakımından kedinin iyi bir şekilde izlenmesi gerekir. Pek çok göz hastalığı gibi glokom da temel belirtiler gösterir. Bunlar:

  • Kedinin sürekli olarak gözlerine dokunması
  • Göz küresinin şişmesi ve büyümesi
  • Kedinin gözlerini kısması
  • Kedinin gözlerinde akıntı oluşması
  • Kedinin gözlerinde bulanıklık

Bu tür belirtilere ek olarak rahatsızlık ilerledikçe kedinin davranışlarında da ilerleme olur. Ağrı ve görme kaybı sebebi ile kedi daha az sosyal ve daha az hareketli olmaktadır. Kedinin görüş yeteneği bir hayli bozulur ise hayvan bazı davranışları sergilemekte ve ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilir. Örneğin, evin içinde dolaşırken bazı nesnelere çarpabilir.

Kedilerde Glokom Nedenleri Nelerdir?

Kedilerde glokom sebepleri şunları kapsar:

  • Göz içinde tümör varlığı
  • İlerlemiş katarakt
  • Göz travması
  • Göz içi iltihaplanma

Kedilerde Glokom Tedavisi Nasıldır?

Kedi sahipleri glokomun tedavisini de merak eder. Yukarıda açıklanan belirtileri kedinizde fark ettiğiniz zaman evcil dostunuzu veterinere götürmelisiniz. Veteriner çeşitli muayeneler yaparak hayvanın glokom teşhisini koyacaktır.

Veterineriniz hayvanın gözlerini incelerken, glokom belirtisi olup olmadığını tespit için gözdeki yapılara bakmak adına özel bir mercek kullanabilir. Glokomdan şüpheleniliyorsa göz içi basıncını bir tonometre ile kontrol eder. Alet göz yüzeyinin hemen üzerine yerleştirilir ve göz içindeki basıncı ölçer.

Kedinizdeki glokom düzeyine, hastalığın nedenlerine ve belirtilerine göre veteriner, uygun tedavi yöntemini belirleyecektir. Bazı damlalar ve ilaçlar ile kedinizin sağlığı teşvik edilecektir.

Yorumlar