Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

15 Aralık 2023
Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir?

Kedilerde gençlik hastalığı görülebilir. Kedi gençlik hastalığı, kediler arasında yaygın olan bulaşıcı bir viral rahatsızlıktır. Kedilerde meydana gelen bu hastalık genel olarak parvovirüs kaynaklıdır. Kedilerin hayatına büyük bir oranda zarar veren bu virüs, özellikle yavru kedilerde etkili olmaktadır ve insanlara bulaşma özelliği taşımamaktadır.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Ne Demek?

Kedi parvovirüsü, hızlı bir şekilde çoğalan ve bölünen hücrelere bulaşarak öldürücü etki göstermektedir. Virüs ortaya çıktığı zaman genel olarak kemik iliği, bağırsaklar ve gelişmekte olan fetüs gibi çeşitli hücreleri enfekte eder. Yaşanılan bu durum, çoğu zaman kedilerin sağlığını ciddi şekilde etkilemektedir.

Parvovirüs, günümüzde yaygın olduğundan dolayı tüm kedi yavruları ve yetişkin kediler, hayatlarının belirli bir noktasında bu virüse maruz kalabilirler. Her yaş grubundaki kediler parvovirüsle enfekte olabilmektedir. Özellikle yeni doğmuş küçük kedi yavruları, hasta kediler ve aşılanmamış kediler gençlik hastalığını geçirmeye çok daha yatkındır. Yapılan araştırmalar neticesinde ortalama olarak 3-5 aylık kedilerde daha sık bir şekilde görülen bu hastalık, bu yaş aralığında gençlik hastalığına bağlı ölümleri artırabilir.

Parvovirüs dünya genelinde de yaygın bir şekilde görülmektedir. Bu hastalığın başlıca bulaşma noktaları arasında evcil hayvan dükkanları, hayvan barınakları ve kedilerin toplu bir şekilde bulunduğu yerler dikkat çeker.

Kedilerde Gençlik Hastalığı Belirtileri Hangileri?

Kedilerde gençlik hastalığı zaman zaman olabilmektedir. Ortaya çıkan bu hastalık, birçok belirti ile beraber gelmektedir. Gençlik hastalığının en sık belirtileri aşağıda maddeler halinde listelenmiştir. Gençlik hastalığı geçiren kedilerde genel olarak bu belirtiler sıkça rastlanmaktadır:

  • İshal
  • Kusma
  • Yüksek ateş
  • Ciddi bir oranda kilo kaybedilmesi
  • Dışkıda kan görülmesi
  • Anemi
  • Mevcut tüylerde sertleşme oluşması veya mevcut tüylerin kalınlaşması
  • İştahsızlık, yemek tüketiminde azalma meydana gelmesi

Kedilerde Gençlik Hastalığı Tedavisi Nedir?

Kedilerde gençlik hastalığının, iyileştirilmesi yani tedavi edilmesi için birçok etkili yöntem bulunmaktadır. İlk olarak kedide hastalık ile ilgili teşhisin yapılması gerekmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için ise kedinin hastaneye yatması lazımdır. Kedilerde gençlik hastalığı için tedavi sürecinde genel amaç, vücut sıvı seviyesini ve elektrolit dengesini tekrar dengeye getirmektir.

Diğer tedavi yöntemlerinde ise kedide bulunan hastalığın ciddiyeti ve çeşitli belirtiler önemli rol oynar. Veteriner hekim tarafından gerçekleştirilen muayene sonrasında gerekli tedavi, kediler için uygulanmaktadır.

Yorumlar