Kediler Neyden Korkar?

30 Temmuz 2023
Kediler Neyden Korkar?

Kediler neyden korkar? Hepimiz kedi dostlarımızın ne kadar zeki ve akıllı olduklarını biliyoruz. Eğer bir kedi sahibiyseniz veya kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız; kedilerin nelerden korktuğunu da bilmelisiniz. Bu yazımızda kedileri korkutan durumları açıkladık.

Tüylü dostlarımız benzersiz canlılardır ve her biri kendine has karaktere sahiptir. Bu nedenle, bir kediyi korkutan herhangi bir şey başka bir kediyi korkutmayabilir. Bu durum genel olarak kediye bağlıdır. Çoğunlukla kediler neyden korkar açıkladık.

Kedilerin Yabancılardan Korkması

Birçok kedi ırkı yabancılardan korkar ve yeni insanlar çevrelerindeyken genelde saklanırlar. Bu tür durumda kedinizi güvenli bölgesinden çıkarmaya zorlamamalısınız. Kedi için yabancı olan insanın kediye yaklaşmasına izin vermemelisiniz. Bunlar yerine kediye zaman tanımalısınız. Bazı kedi cinslerinin yabancıları asla kabul etmeyeceğini de bilmelisiniz.

Kedilerin Yeni Evcil Hayvanlardan Korkması

Kediler neyden korkar diyorsanız; bu sevimli dostların yeni evcil hayvanlardan korktuğunu da söyleyebiliriz. Kediler, rutinlerindeki bir değişiklikten pek hoşlanmazlar. Eve yeni bir evcil hayvan gelmesi onları rahatsız edebilir ya da korkmalarına sebebiyet verebilir. Yeni evcil hayvanın varlığına ve kokularına alışmaları zaman alabilir. Bunun için sosyalleşmenin olumlu ve kademeli bir şekilde gerçekleştirilmesi önem arz eder.

Kedilerin Yüksek Sesten Korkması

Kediler, özellikle de ani ve yüksek seslerden korkabilirler. Yüksek müzik sesi, havai fişek sesi ve bağırma gibi sesler, onların ürkmesine yol açabilir. Hatta elektrikli süpürgenin çalışması dahi kedi için büyük bir korku sebebi olabilir. Mümkünse, kedinizi erken yaşta seslere alıştırarak, onun ilerleyen zamanlarda problem yaşamasını önleyebilirsiniz.

Kedinin Taşıma Çantasından Korkması

Kediler neyden korkar sorusunun bir diğer cevabı da taşıma çantası olmaktadır. Bazı kediler kapalı ortamda kalmaktan nefret eder. Uzun saatler boyunca taşıma çantasında kalmak, kediye ciddi anlamda rahatsızlık verebilir ve kedinin ruh halini olumsuz etkileyebilir. Bu durum ayrıca çoğu kedi için endişe vericidir.

Kedilerin Tanıdık Olmayan Nesnelerden Korkması

Evinize yeni aldığınız bir vazo, saksı, biblo ve tablo gibi herhangi bir nesne, kedide korku yaratabilir. Bazı kediler yeni nesneleri korkutucu bulabilirler. Bu sebeple eve yeni getirdiğiniz nesneleri kediden uzakta tutabilirsiniz. Ya da kediyi yavaşça bu nesneye alıştırabilirsiniz.

Yorumlar