Kedi Korkusu Nasıl Geçer?

17 Aralık 2023
Kedi Korkusu Nasıl Geçer?

Kedi korkusu birçok insanda ortaya çıkabilir. Kedi beslemek isteyen kişilerden bazıları kedilerden korkmaktadır. Durumun bu şekilde olmasından dolayı da, kedi besleme konusunda zorluk çekmektedirler. Kediden korkmak, günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde birçok insan için oldukça yaygın bir sorundur. Bu sorunun ortadan kalkması için kademeli olarak bazı uygulamalar yapılmalı veya profesyonel destek alınması gerekmektedir.

Kedi Korkusu Nedir?

Ailurofobi, psikolojide kediden korkmak olarak adlandırılan bir durumu ifade etmektedir. Yaşanılan bu durum mantıksız ve aşırı bir şekilde kedilerden korkmayı içeren bir süreçtir. Kedi fobisi, bazı inançlarda kedilere yüklenen mistik anlamları ve kedilerin kötülükle ilişkilendirildiği düşüncesini içerebilmektedir.

Ailurofobi diğer bir deyişle kişinin kontrol edemediği, panik ve anksiyeteye neden olan bir korku durumunu ifade etmektedir. Kedilerden hoşlanmamak veya onlara dokunmak istememek, bu fobi seviyesindeki korkuyla karıştırılmaması gerekmektedir. Bu durumlar birbirinden farklıdır.

Kedi Korkusu Nedenleri

Kedilerden korkma durumunun asıl sebebi net olarak bilinmemektedir. Kişiden kişiye değişen faktörler olduğu gibi nedenler de duruma göre değişkenlik göstermektedir. Günümüzde birçok uzmanın ortak görüşüne göre kediden korkma durumuna sebebiyet veren bazı nedenler aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

  • Çocukluk döneminde, bir kedi tarafından saldırıya uğrayan veya korkutulan bireylerde, kedilere karşı bir korku gelişebilir.  Bu durumda, bahsedilen olayın büyük bir saldırı olmasına gerek yoktur. Küçük bir durum da olsa kişinin, kedilerden korkmasına sebebiyet verebilir.
  • Aile veya yakın çevresinde kedi ya da köpek korkusu olan birinde, ailurofobi gelişmesi oldukça muhtemel bir durumdur. Fobi dışında, genel kaygı ve anksiyete bozuklukları yaşayan birisiyle büyümek de bazı kişilerde ailurofobiyi tetikleyebilir.

Kedi Korkusu Belirtileri

Kedi korkusunun belirtileri oldukça çeşitlidir. Bu durumu tek bir kategoride incelemenin yanı sıra birçok farklı kategoride de konu ele alınabilir. Kedilerden korkma durumu genel olarak duygusal, fiziksel ve davranışsal açıdan farklı kategorilere ayrılabilir.

Belirtiler kişiden kişiye değişebilir ve şiddetleri farklılık gösterebilir. Kedilerden korkma durumu belirtileri aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

  • En yaygın görülen belirti, bir kedi görüldüğünde veya kedi düşünüldüğünde aşırı kaygı hissetme hali olmaktadır.
  • Kedi korkusu, kedinin karşısında olmasa bile veya kediyle karşılaşmadan önce fiziksel belirtilerle ortaya çıkabilir. Belirtiler arasında ise panik atak, kalbin hızlı bir şekilde atması, solunum hızının artması, kaslarda gerilme meydana gelmesi, ishal, göğüs ağrısı, yoğun olarak terleme durumu, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi gelişmeler sıralanabilir.
  • Kedi korkusu, kişiden kişiye farklı duygusal ve davranışsal belirtilere yol açabilir. Kimilerinde, kediyle yaşayan tanıdıkların evine gitmekten kaçınma gibi bir fobi gelişebilirken, başka kişilerde ise evden çıkmama gibi radikal davranışlar görülebilmektedir.

Kedi Korkusu Tedavisi

Kedi korkusu, kısa sürede ve kalıcı olarak tedavi edilme olasılığı bulunan bir durumdur. Kişiye, kafasındaki ürkütücü kedi imajının aslında başka bir korkunun sembolü olduğu açıklanabilir. Yapılan bu işlem ile birlikte kişinin korkuyu yavaş yavaş hafifletmesi sağlanır. Bu süreçte alanında uzman kişiler terapi uygular.

Korkunun kendisi kedinin varlığından ziyade, kişinin zihinsel olarak oluşturduğu negatif bir güç simgesidir ve bu fikir kişiye aktarılır. Hatta terapinin ilerleyen aşamalarında, gerçek bir kediyle vakit geçirmek ve onu sevmek gibi adımlar atılabilir. Uygulanan süreçleri hızlandırmak amacıyla, bazı durumlarda hipnoz yöntemi de kullanılmaktadır. Tedavi gören bazı kişiler, sonunda evlerinde kedi beslemeye başlama noktasına ulaşabilmektedirler.

Yorumlar