Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

8 Ocak 2024
Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kedi bakımı nasıl yapılır sıklıkla merak edilir. Yeni bir kedi sahiplenmek istediğinizde kedi bakımıyla ilgili tüm ayrıntıları biliyor olmanız oldukça önemli. İnsanların hayatında büyük bir yeri olan kedilerin çok temiz canlılar olduğunu biliyoruz. Bu açıdan kediler, evde beslenmesi en kolay canlılardan biri de denebilir. Bakımı kolay olmasına rağmen kedi dostlarımıza da gerekli ilginin ve bakımın verilmesi gerekir. Bu nedenle kedi sahiplerinin kedi bakımı ile ilgili dikkat etmeleri gereken bazı şeyler bulunur. Kedi bakımı ile kedilerin daha sağlıklı ve mutlu olması sağlanır.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır: Kedi Bakımı ve Rutin Temizlikler

Kedilerin günlük rutininde temizlik daima vardır. Kediler kendilerini yalayarak temizleyerek kendi bakımlarını yaparlar. Ancak bu bakım sırasında kedilerin göz ve kulak temizliği yapması mümkün olmaz. Bu nedenle kedi sahipleri tarafından göz ve kulak temizliğinin yapılması gerekir. Bunun için düzenli olarak göz ve kulak kontrolü yapılmalıdır. Sonrasında kediler için uygun olan ve cilt tahrişine neden olmayan ürünler ile temizlenmelidir.

Kedilerde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ağız ve diş sağlığıdır. Kediler için üretilmiş diş macunu ve diş fırçası kullanarak kedilerin dişleri fırçalanmalıdır. Bu sayede bakterilerden ve diğer diş eti rahatsızlıklarından korunmak mümkün olur.

Kedilerin yaşam alanının temiz olması önemlidir. İnsanlar ve diğer çoğu canlı gibi kediler de hijyensiz ortamlarda hasta olur. Bu nedenle kedi sahipleri hem kendiler için hem de kedileri için yaşam alanlarının temizliğine dikkat etmelidir. Ayrıca kedilerin kullandığı mama ve kum kaplarının hijyenine de dikkat edilmesi önemlidir.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır: Kediler Yıkanır Mı?

Kedi sahibi olmak isteyenlerin aklına ilk gelen sorulardan biri kediler yıkanır mı oluyor. Kedilerin köpekler gibi yıkanmaları gerekmez. Uzun tüye sahip kedilerin belli zaman aralıkları ile yıkanması tüylerinin daha sağlıklı durmasını sağlar. Ancak kısa tüylü kedilerin normal durumlarda yıkanmasına gerek yoktur.

Kedilerin kendi yaptıkları bakım onların temiz olması için yeterlidir. Kediler suyu sevmedikleri için onları yıkamaya çalışmak psikolojilerini etkileyecektir. Ayrıca sürekli suya maruz kalan kedilerde deri kuruluğu ve kepeklenme sorunlarının oluşması mümkündür.

Kedilerin Tüy Bakımı Nasıl Olur?

Temiz canlılar olsalar da kedilerin de tüy bakımına ihtiyacı vardır. Temizliklerini vücutlarını yalayarak yapan kediler, bu sırada pek çok tüy yutar. Kedilerin tüylerinin taranması ile yutulan tüyler azaltılabilir. Bunun nedeni özellikle uzun tüylü kedilerde dökülen tüylerin bir kısmının diğer tüylere takılmasıdır. Tarama işlemi ile bu tüylerden ve ölü derilerden kurtulmak söz konusudur. Kedilerin tüylerini tarayarak daha sağlıklı ve parlak tüylere sahip olmaları sağlanır. Bu şekilde tüylerin keçeleşmesinin ve dolaşmasının da önüne geçilir.

Kedilerin tüylerinin taranması kediler ile bağ kurmak için de önemlidir. Kedi dostlarımızın tüylerini tarayarak onlar ile güzel bir bağ geliştirilebilir. Kedilerin tüylerinin uzunluğuna göre tarama sıklığı değişebilir. Kısa tüylü kedilerin tüy bakımı daha kolay olur. Kedinin tüy yapısına ve derisine uygun bir fırçayla haftada bir kez taranması yeterli olur. Ancak uzun tüylü kedilerde tüylerin dolaşmaması için bu konuda daha özenli davranılmalıdır. Bu nedenle haftada en azından 2 veya 3 kez uygun bir fırçayla tüyleri taranmalıdır.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır: Kedilerin Tırnak Bakımı

Kedilerin her zaman bir şeyleri tırmalamayı sevmesinin nedeni tırnak boylarını kısaltmak istedikleri içindir. Kedi sahiplerinin buna dikkat etmesi ve kedilerin tırnaklarını ayda bir kesmesi gerekir. Yine tırmalamaları için çeşitli oyuncaklar alınması iyi olacaktır.

Kedilerin Egzersiz İhtiyacı

Kedilerin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamaları için dışarıya çıkarılmaları gerekmez. Ancak evde eğlenmeleri için kedi oyuncakları olması onları mutlu eder. Zaman zaman kediler ile oyunlar oynamak onlarla bağ kurmayı kolaylaştırır.

Kedi Bakımı Nasıl Yapılır: Kedinin Beslenme İhtiyacı

Kedinizin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için bakım gereksinimlerine dikkat etmeniz çok önemli. Kedinin yaşı ve ırkı ile uyum gösteren mamaları ona sunmalısınız. Kedinize sadece kuru mamalar değil, konserve ve ödül mamaları da vererek, sağlıklı kalmasına yardımcı olmalısınız. Kediye verdiğiniz mamanın protein, mineral, lif ve vitaminler yönünden zengin olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede sevimli dostunuz sağlıklı beslenmeye devam edebilecektir. Öte yandan hayvanın düzenli şekilde su tüketmesine de dikkat etmelisiniz.

Yorumlar