Jack Russell Terrier Köpek Irkı Bakımı ve Özellikleri

29 Ağustos 2023
Jack Russell Terrier Köpek Irkı Bakımı ve Özellikleri

Jack Russell Terrier köpek ırkı, dünyanın en popüler evcil hayvanlarından biridir. Küçük ama cesur ve sağlam bir köpektir. Kompakt ve kaslı bir vücuda sahiptir. Maceracı ve sevecen karakteri ile bir adım öne çıkar. Hem hızlı bir av köpeği olabilir hem de eğlenceli bir ev köpeği olarak dikkat çeker.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Özellikleri

Jack Russell Terrier köpekler, pürüzsüz ve kısa tüylere sahiptir. Tüylerinin rengi siyah, desenli, ten rengi ve kahverengi tonlarında olabilir. Enerjik, atletik, korkusuz ve zeki bir köpek cinsidir. İyi koşullarda bakılırsa 13-18 sene kadar yaşayabilir.

Jack Russell Terrier köpek ırkı harika bir aile hayvanı olur. Bu köpeklere itaatin öğretilmesi önemlidir. Oyuncu ve eğlenceli olan Jack Russell Terrier köpekler, aktif aileler için iyi bir seçenektir. Güçlü bir av sürüşü olduğu için kediler ve diğer küçük hayvanların olduğu evler için ideal olmayabilir. Dengeli ve uyumlu bir evcil hayvan olması adına erken dönemde ve sık sık sosyalleştirilmesi gerekir.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Tarihçesi

Jack Russell Terrier köpek ırkı hızlı ve zeki bir av köpeği olarak yetiştirildi. 1800’lerin sonunda İngiltere’de ortaya çıktı. Kısa zaman içinde soylular arasında popüler hale geldi. Irk, 1930’lar ABD’ye getirildi. Burada hem av köpeği olarak tercih edildi hem de evcil hayvan olarak popülarite kazandı. 2012 senesinde cins, AKC tarafından resmen tanındı.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Bakımı

Bu hareketli ve sevimli köpeklerin iyi bir bakıma tabi tutulmaları gerekir. Köpeğin dengeli ve mutlu kalması için enerjisini atması şarttır. Egzersiz, zihinsel uyarım, beslenme, bakım ve eğitim gibi ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanmalıdır. Bu sayede muazzam bir aile köpeği olabilecektir.

Jack Russell Terrier köpek ırkı bol miktarda egzersize ihtiyaç duyar. Bu köpekler küçük boyutlu olmalarına karşı yoğun miktarda egzersiz gerektirirler. Günde 90 dakika kadar hareket etmesi sağlanmalıdır. Koşu, yürüyüş ve çeşitli dış mekan etkinlikleri ile fiziksel egzersiz ihtiyacı yerine getirilmelidir.

Jack Russell Terrier köpeklerin tüy bakımı oldukça kolaydır. Kısa tüylere sahip olan bu köpekler, düzenli olarak fırçalandığı taktirde çok tüy dökmez. Haftada üç-dört kez köpeğinizi fırçalamanız yeterli olacaktır. Köpeğinizin kirlendiğini fark ettiğinizde kaliteli köpek banyo malzemeleri ile yıkanmasını sağlayabilirsiniz.

Jack Russell Terrier köpeklerin pati bakımı da aksatılmamalıdır. Kirlenen patiler temizlenmeli, uzayan tırnaklar kesilmelidir. Köpeğin kulaklarına ve gözlerine de dikkat etmek gerekir. Özel temizleme mendilleri ile göz ve kulaklar pratik şekilde temizlenebilir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı da çok önemlidir. Köpeğin dişleri haftada 1-2 kez fırçalanmalıdır.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Eğitimi

Jack Russell Terrier köpekler, son derece zeki canlılardır. Bu nedenle de eğitimlerinin kolay olduğunu söyleyebiliriz. Hızlı bir şekilde öğrenirler. Köpeğinizin eğitimine erken dönemlerde başlamanız tavsiye edilir. Böylelikle eğitim çok daha verimli olacaktır. Köpek eğitim ürünleri ile sürecin kolaylaşmasını sağlayabilirsiniz.

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Jack Russell Terrier köpek ırkı genel olarak sağlıklıdır. Ancak bazı hastalıklara yatkınlığı vardır. Bunlar:

  • Kalça sorunları
  • Merkezi sinir sistemi sorunları
  • Göz sorunları
  • Göz merceği sorunları
  • Glokom
  • Katarakt
  • Sağırlık
  • Diz kapağı problemleri

Jack Russell Terrier Köpek Irkı Beslenmesi

Diğer tüm köpeklerde olduğu gibi Jack Russell Terrier köpek ırkı da protein, lif, vitamin ve mineral açısından zengin olan köpek mamaları ile beslenmelidir. Köpeğe verilecek olan mama tam ve dengeli olmalıdır. Kuru, ödül ve yaş köpek mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar