İrlanda Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

2 Eylül 2023
İrlanda Setter Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

İrlanda Setter köpek ırkı, tüm dünyada tanınan ve evcil hayvan olarak tercih edilen köpek cinslerinden biridir. Sevimli duruşu ve dost canlısı karakteri ile bir adım öne çıkan İrlanda Setter köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

İrlanda Setter Köpek Irkı Özellikleri

İrlanda Setter köpek ırkı zarif ve sakin kişiliği ile bilinir. Hem aileler hem de yalnız yaşayanlar için uygun bir hayvandır. Başlangıçta kuş avlamak için yetiştirilen bu köpekler, güzellikleri, samimi oluşları ve bakım kolaylığı nedeni ile çoğu insanın favorisi haline gelmiştir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi geçinen İrlanda Setter köpekler, oyunlar oynamayı ve ailesi ile vakit geçirmeyi çok sever.

Sevecen, atletik, nazik ve zeki huylu olan İrlanda Setter köpek ırkı, kırmızı veya bakır tonlarındaki tüyleriyle de dikkat çeker. Orta uzunlukta olan tüyleri, düzenli olarak bakımdan geçmelidir. Bu sayede köpeğin daha pürüzsüz ve sağlıklı bir tüy görünümü olacaktır.

Her yaştan insan için uygun olan İrlanda Setter, tatlı bir mizaca sahiptir. Mükemmel bir aile köpeği olabilir. Ayrıca bu köpeklerin eğitimi de son derece kolaydır. Zeki oldukları için kolaylıkla öğrenebilirler. Küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesine önem verilmelidir. Böylelikle daha uyumlu bir köpek olabilecektir.

İrlanda Setter Köpek Irkı Tarihçesi

İrlanda Setter, kuş avcılarına yardımcı olmak için özel olarak geliştirilmiş bir köpektir. Kuşları tespit etmek konusunda oldukça başarılıydılar. İrlanda’nın kırsal arazilerinde sıklıkla görülen bu köpekler, ilerleyen dönemlerde farklı ülkelere getirildiler. Nazik ve uyumlu mizacı nedeniyle İrlanda Setter köpek ırkı aile hayvanı olarak da tercih edilmeye başlandı. Günümüzde de pek çok ülkede tanınan bir cinstir.

İrlanda Setter Köpek Irkı Bakımı

Sadık ve sevecen olan İrlanda Setter köpek ırkı, bakım açısından da zorluk çıkarmaz. Genç ve yaşlı sahipler için çok uygundur. Aşırı bakıma ihtiyacı olmaz, ancak temel bakım gereksinimlerinin karşılanması önemlidir.

Dengeli ve mutlu bir ruh haline sahip olması adına her gün en az bir saat egzersiz yapmalıdır. Köpek oyuncakları ile oynamalı, diğer hayvanlarla ya da insanlarla zaman geçirmeli ve dış mekân etkinliklerine dahil olmalıdır.

Köpeğin tüy bakımına dikkat edilmesi gerekir. Tüyleri haftada 3-4 kez fırçalanmalıdır. Bu sayede tüy dökme problemi ortadan kalkacaktır. Kaliteli köpek şampuanları ile gerektiği zamanlarda banyo yaptırılmalıdır. Pati bakımı aksatılmamalı, tırnakları uzamış ise kesilmelidir. Gözler ve kulaklar kontrol edilmeli, özel temizleme mendilleri ya da solüsyonlar ile göz ve kulaklar temizlenmelidir. Ağız ve diş sağlığı da oldukça önemlidir. Diş fırçası ile düzenli olarak dişleri fırçalanmalıdır.

İrlanda Setter Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

İrlanda Setter köpekler genel olarak sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklardan muzdarip olabilirler. Bunlar:

  • Hipotiroidizm
  • Kalça displazisi
  • Çölyak hastalığı
  • Epilepsi
  • Kanser
  • Böbrek hastalıkları

İrlanda Setter Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

İrlanda Setter köpekler için beslenme çok önemli bir konudur. Bu köpeğe verilecek olan mamanın kaliteli ve doğal bileşenler içermesi önem arz eder. Irk, sindirim ve mide sorunlarına yatkın olduğu için doğal içerikler barındıran mamalar ile beslenmelidir. Kuru köpek mamalarına ek olarak yaş ve ödül mamaları da İrlanda Setter köpeklere sunulmalıdır. Her gün düzenli olarak su tüketmesi sağlanmalıdır.

Yorumlar