İran Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

6 Eylül 2023
İran Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

İran kedi ırkı, en çok tercih edilen evcil kediler arasında yer alır. Kökenleri İran çöllerine uzanan bu kediler, binlerce yıldan bu yana varlıklarını sürdürürler. En popüler safkan kedilerden biridir. Orta ile büyük boy bir kedidir. Bu hayvanların en bilinen özelliği ise basık ve düz bir yüze, uzun ve ipeksi tüylere sahip olmalarıdır.

İran Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

İran kedi ırkı, sakin ve sevimli mizacı ile tanınır. Arkadaş canlısı bu kediler, küçük çocuklarla ve diğer kedilerle de çok iyi anlaşır. Yorucu faaliyetler yerine okşanmayı tercih eder. Aile üyelerinin yanında kalmayı ve onlarla vakit geçirmeyi çok sever.

İran kedilerinin vücudunun her yerinde uzun ve kalın tüyler vardır. Tüyleri parlak ve yoğundur. Göz rengi tüy rengine göre değişmekle beraber gümüş, siyah, kahverengi, bakır, mavi, yeşil ve ela olabilir. İyi koşullarda bakılır ise 15-20 sene kadar yaşayabilir. Hipoalerjenik bir kedi değildir.

İran Kedi Irkı Tarihçesi

İran kedisinin kökeni 1500’lü yıllara uzanır. Fakat bu ırk kedileri araştıranlar, İran kedisinin daha eskilerde de var olabileceğini öne sürer. İran kedisi, 1871’de Londra’daki kedi gösterisinde sergilendikten sonra birçok insanın ilgisini çekti. Kraliçe Victoria, bu uzun tüylü ve egzotik görünümlü kedilere hayran kaldı.

Cins 1900’lü yıllarda ABD’ye getirildi. Burada da Amerikan halkının sevgisini kazanan İran kedi ırkı daha da popüler oldu. 1906 senesinde CFA tarafından resmen tanınan İran kedisi, günümüzde de dünya çapında bilinir ve evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilir.

İran Kedi Irkı Bakımı

İran kedi ırkı bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Diğer birçok kedi gibi temizliğine, bakımına ve beslenmesine dikkat edilmesi lazımdır. Bu kedilerin tüyleri çok uzun ve kalındır. Tek başına fırçalamak yeterli olmaz. Geniş dişli metal bir tarak ile taranmalı ve ardından kaygan ve yumuşak bir fırçayla yeniden tımar yapılmalıdır. Tüylerinin temiz kalması adına arada bir banyo yaptırılması uygun olacaktır. Kedi şampuanı gibi kaliteli ve özel ürünlerle İran kedisini yıkayabilirsiniz.

Kedinin tüy bakımı haricinde göz ve kulak bakımı da yerine getirilmelidir. İran kedisinin gözleri ve kulakları kontrol edilip temizlenmelidir. Pati bakımı da oldukça önem arz eden bir konudur. İran kedisinin patileri temizlenmeli ve uzayan tırnakları dikkatli bir şekilde kırpılmalıdır. İran kedisinin ağız ve diş bakım sağlığı için düzenli diş fırçalama etkinliği gerçekleştirilmelidir. Bu sayede sağlığı teşvik edilebilecektir.

İran kedi ırkı sakindir. Bundan dolayı aşırı hareket etmek istemez. Ancak gün içinde belirli bir zaman aralığında aktif kalmalıdır. Böylece fiziksel egzersiz ihtiyacı karşılanacaktır. Günlük oyun etkinlikleri ve dış mekân yürüyüşleri ile kedinizin aktif kalmasını sağlayabilirsiniz.

İran Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Diğer safkan kedilerde olduğu gibi İran kedisi de cinse özgü hastalıklar geliştirmeye meyilli bir hayvandır. Bu kedilerde kalp hastalığı, polikistik böbrek hastalığı, solunum sorunları riski bulunur. Ayrıca kedinin göz hastalıkları ve obezite olasılığı da vardır.

İran Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

İran kedileri için beslenme oldukça önemli bir konudur. Kedinin kilo almaya yatkınlığı vardır. Az hareket etme isteği de göz önünde bulundurulduğu zaman İran kedisinin düşük kalorili mamalar ile beslenmesi önerilir.

Kediye verilecek olan mama, protein, mineral, lif ve vitamin yönünden tam ve dengeli olmalıdır. Bu sayede sağlıklı kalması mümkün olabilecektir. Bütün besin bileşenlerini yeteri oranda yapısında bulunduran mamalar, İran kedisi için iyi bir seçimdir. Kediye yalnızca kuru mamalar değil, yaş ve ödül kedi maması da verilmelidir. Buna ek olarak; İran kedisinin her daim temiz suya erişimi bulunmalıdır.

Yorumlar