Habeş Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

30 Ağustos 2023
Habeş Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Habeş kedi ırkı, kaslı gövdeye sahip ve kısa tüyleri bulunan bir kedidir. Üçgen kulakları ile farklı bir görünüm sunar. Pek çok kedi ırkının aksine oldukça aktif bir hayvandır. Yüksek mobilyalara tırmanmayı, oyuncaklarla zaman geçirmeyi ve sahipleriyle etkileşimde kalmayı çok sever. Çocuklarla ve diğer evcil hayvanlarla arası çok iyidir. Aktif aileler için iyi bir seçimdir. Bu sosyal kediler, çok uzun zaman boyunca yalnız kalmak istemezler. Habeş kedisi hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Habeş Kedi Irkı Özellikleri

Habeş kedi ırkı arkadaş canlısı, hareketli, aktif ve eğlenceli bir kedidir. Tüylerinin uzunluğu kısadır. Kahverengi, tarçın ve açık kahverengi tüylerde olabilir. Göz rengi genelde yeşil ya da altın tonlarındadır. İyi bakılırsa on beş sene kadar yaşayabilir.

Dışa dönük ve arkadaş canlısı kişiliğe sahiptir. Bu yüzden oynamayı çok sever ve yalnız kalmaktan nefret eder. Bu orta boyutlardaki kedi, çok sosyaldir ve uyumlu mizacı sayesinde herkesle iyi anlaşır. Oyuncu mizacı sayesinde vaktinin çoğunu eğlenerek ve oyunlar oynayarak geçirebilir.

Habeş kedi ırkı bir yaş civarında tamamen gelişmiş bir vücut yapısına sahip olur. Orta büyüklükte bir kedidir. Kulakları, diğer birçok kediye göre daha büyük boyutludur. Bu nedenle Savannah kedilerini andıran bir görünümü vardır. Kısa ve oldukça yoğun tüyleri aşırı dökülmediği için tüy alerjisi bulunan insanlara da hitap eder.

Habeş Kedi Irkı Tarihçesi

Habeş kedileri bir zamanlar Mısır firavunlarının elindeydi. Fakat bazıları bu kedilerin İngiltere’de ortaya çıktığını, tekir kedi ile çaprazlanarak geliştirildiğini söylüyor. Habeş kedi ırkı muhtemelen Hint Okyanusu’nun kıyı bölgeleri ve güneydoğu Asya’nın bazı kısımlarında geliştirildi.

Kedi, 1871’de Crystal Palace Kedi Gösterisinde sergilenmiştir. Tüy rengindeki farklılıklar, Habeş kedisinin diğer evcil kediler ile çaprazlanmasının bir sonucudur. Amerikalı kedi severler 1900 senesinde Habeş kedisi ithal etmeye başladılar. Ardından Habeş kedi ırkı tüm dünyaya yayıldı. Günümüzde de popüler bir kedi cinsidir.

Habeş Kedi Irkı Bakımı

Yüksek egzersiz gereksinimi ve enerji seviyesine rağmen Habeş kedi ırkı az bakıma ihtiyaç duyar. Bu kedilerin tüyleri kısa olduğu için tüy dökme problemi çok yoktur. Haftalık fırçalama ve ara sıra gerçekleştirilen banyo etkinliği, bu kediler için yeterli olacaktır.

Bütün kediler gibi Habeş kedi ırkı da düzenli olarak ağız bakımı gerektirir. Kedinin ağız ve diş sağlığını korumak amacıyla dişleri düzenli olarak fırçalanmalıdır. Habeş kedisinin pati bakımı aksatılmamalıdır. Patileri kontrol edilmeli ve tırnakları uzamış ise kedi tırnak makası ile kesilmelidir. Habeş kedi ırkı göz ve kulak bakımına da önem verilmelidir. Gözleri ve kulakları kontrol edilip temizlenmelidir.

Her daim aktif kalması sağlanmalıdır. Yaşam alanı kedi oyuncakları ve kedi tırmalama tahtası gibi eşyalar ile zenginleştirilmelidir. Böylece Habeş kedisi, kendisini yalnız hissetmeyecektir. Dış mekân etkinliklerine ağırlık verilmelidir. Kedi tasması eşliğinde yapılan yürüyüşler, bu kedilerin hoşuna gidecektir.

Habeş Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Habeş kedi ırkı genel olarak sağlıklıdır. Fakat cinse özgü bazı rahatsızlıklardan etkilenebilir. Bunlar:

  • Körlük
  • Diz kapağı çıkması
  • Diş eti hastalıkları

Kedinizin sağlığından endişe duyuyorsanız; onun mutlu ve sağlıklı kalması için veteriner desteği almalısınız. Düzenli veteriner kontrolleri ile kedinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

Habeş Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Habeş kedisi çok hareketli bir kedi olduğundan beslenmesi de buna göre ayarlanmalıdır. Mama seçimi kedinin yaşına ve tercihlerine bağlı olacaktır. Habeş kedisine verilecek olan mamanın lif, protein, mineral ve vitaminler bakımından zengin olması sağlanmalıdır. Sadece kuru mamalar ile değil, ödül ve yaş mamalar ile de beslenmelidir.

Yorumlar