Habeş Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

20 Kasım 2023
Habeş Kedi Irkı Bakımı Nasıl Olmalı?

Habeş kedi ırkı bakımı için çok dikkatli ve titiz bir şekilde davranılması gerekmektedir. Kaslı gövdeye sahip ve kısa tüyleri olan Habeş kedileri, orta büyüklükte olan hayvanlardır. Habeş kedi cinsi, birçok kedi türüne göre çok daha aktif ve oyuncu bir yapıdadır. Evinizde yer alan yüksek mobilyalardan atlamayı, kedi oyuncakları ile vakit geçirmeyi oldukça fazla sever. Diğer kedi cinsleri ve çocuklarla da son derece uyumlu bir kedi olarak farkını ortaya koyar.

Habeş Kedisinin Özellikleri

Habeş kedi cinsi, arkadaş canlısı ve dışarıya dönük bir hayvandır. Durumun bu şekilde olmasından dolayı oyun oynamayı çok severler. Habeş kedileri yalnız kalmayı sevmemektedirler. Orta boya sahip olan bu kediler oldukça sosyal canlılar olarak bilinmektedir.

Kedi tırmalama tahtası ve kedi oyuncakları tam olarak bu cins kediler içindir. Habeş kedilerinin yaşam alanlarını bazı oyuncaklar ile çeşitlendirerek sıkılmasını engelleyebilirsiniz. Zarif görünüme sahip olan bu kedi türleri genel olarak kahverengi, açık kahverengi ve krem tonlarında olmaktadır. Göz renkleri ise altın ve yeşil renktedir. Habeş kedileri yaklaşık olarak 15 sene yaşamaktadır.

Habeş Kedi Irkı Bakımı: Tüy Bakımı

Habeş kedi ırkı bakımında hassas olunması gerekmektedir. Habeş kedilerinin tüyleri özenli bir şekilde bakımdan geçmelidir. Bu ırka sahip olan kedilerin tüylerini haftada birkaç kez kedi tarağı ile fırçalamanız yeterli olacaktır.

Habeş Kedi Irkı Bakımı: Pati Bakımı

Habeş kedisinin pati bakımına oldukça fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Kedilerin, patilerinin sağlıklı ve temiz kalması büyük önem arz eder. Habeş kedilerinin dışarı ile teması bulunuyorsa patileri mutlaka sık sık kontrol edip temizlenmesi gerekmektedir.

Habeş Kedi Irkı Bakımı: Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve diş bakımı konusu da Habeş kedileri için önemli olmaktadır. Ağız ve diş sorunları ile karşı karşıya kalmamak amacıyla kedinin dişlerinin haftada birkaç defa fırçalanması gerekmektedir. Yapılan işlemler ile birlikte kedilerin dişlerinin daha sağlıklı olması sağlanacaktır.

Habeş Kedi Irkı Egzersiz İhtiyacı

Habeş kedilerinin egzersize olan ihtiyacı pek fazladır. Durumun bu şekilde olmasından dolayı kedinin her zaman aktifliği teşvik edilmelidir. Kedi tasması eşliğinde yürüyüşleri pek seven bu kedi türü, dış mekan gezintilerinden de memnun olmaktadır. Kedi oyuncakları ve kedi tırmanma tahtası gibi oyuncaklar kedinin yaşam alanında muhakkak olması gerekmektedir.

Habeş Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Kedinin sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat sürdürebilmesi için beslenmesine ekstra olarak dikkat edilmesi gerekmektedir. Habeş kedisinin sağlığını koruyabilmeniz için kaliteli kedi kuru mama ve kaliteli yaş mamalar tercih edilmesi lazımdır. Kediye verilen eğitimlerde ise kaliteli kedi ödül mamalarından yararlanılması mühimdir.

Kediye verilecek olan mamalar besin bileşenleri açısından zengin ve dengeli olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kedinin su ihtiyacı asla göz ardı edilmemelidir.

Yorumlar