Golden Köpek Irkı Özellikleri

2 Temmuz 2023
Golden Köpek Irkı Özellikleri

Golden Köpek Irkı Özellikleri

Golden Retriever, aslen İskoçya'dan bir Retriever ve şu anda soyu tükenmiş bir cins olan Tweed Water Spaniel arasındaki çaprazlamadan ortaya çıkan bir cinstir. Birçok büyük köpek, boyutlarına göre korkutucu olma eğilimindedir. Bununla birlikte, sarı av köpeği olarak da bilinen Golden Retriever bir istisna gibi görünüyor. Bu cins köpekler, yabancılar, çocuklar ve diğer hayvanlar da dahil olmak üzere herkesle oynamayı ve onlarla geçinmeyi sever. Bu nedenle, özellikle sahipleri spora düşkün olduğunda, aileler için çok sadık bir arkadaştırlar. Golden köpek ırkı memnun etmeyi sever, zekası ve itaatiyle öne çıkar.

Golden Köpek Irkı Tarihçesi

İskoçya’da 19. yüzyılda avcılık ve balıkçılık, nüfusun hayatta kalması için temel faaliyetlerdi. Bu nedenle, iş için büyük bir yeteneğe sahip bir köpeğe sahip olmak gerekliydi. Özellikleri ve arkadaşlığı nedeniyle Golden, Birleşik Krallık'ta çok faydalı ve popüler hale geldi. Uzun bir süre Retriever'in sadece renk varyasyonu olarak görülen cins, ancak 1932'de American Kennel Club tarafından tanınmaya başlandı.

Kayıtlar, Golden Retriever cinsinin kökeninin Viktorya döneminde ortaya çıktığını gösteriyor. Bu köpekler, balık yakalamak için soğuk suda yüzebilen ve yabani kuşları kovalamak için ormanda dolaşabilen orta boy bir köpek arzusundan doğdu. 

Golden Köpek Irkı Fiziksel Özellikleri

Adından da anlaşılacağı gibi, Golden Retriever'ın tüy rengi American Kennel Club standartlarına göre altın, açık altın veya koyu altındır. Dişiler 25-32 kg, erkekler 30-34 kg ağırlığındadır. Dişi Golden köpekler 51-56 cm boyutunda, erkek Golden köpekler ise 56-61 cm boyutundadır. İyi bakıldığı takdirde 10-12 sene yaşar.

Golden Köpek Irkı Mizacı

Başlangıçta, Golden köpek ırkı zor durumlarda avlanmak için kullanıldı. Bu da onu güçlü ve çalışkan bir köpek yaptı. Buna ek olarak, çok zeki, itaatkâr köpeklerdir, öğrenmeyi ve memnun etmeyi severler. Esasen Golden köpek ırkı oyuncu, herkesle arkadaş canlısı ve oldukça enerjiktir. Bu, fiziksel ve zihinsel sağlıklarını korumak için günlük çok fazla egzersize ihtiyaç duydukları gibi, ilgiye ihtiyaçları olduğu ve bir oyundan kaçınmadıkları anlamına gelir.

Golden Retriever'lar egzersiz yapmadan uzun süre yalnız bırakılmaktan pek hoşlanmazlar. Böyle durumlarda mutsuz olabilirler. Bu cins köpekler her zaman yeni komutlar öğrenmeye ve aile üyelerini memnun etmeye hazır olduklarından çok fazla eğitime ihtiyaç duyarlar. Arkadaş canlısı ve girişken kişiliği, Golden Retriever'ın yabancılar ve diğer hayvanlar da dahil olmak üzere herkesle iyi geçinmesini sağlar. Cins, enerjik ve oynamayı seven olmanın yanı sıra koruma ve sadakat için güçlü bir içgüdüye sahiptir. Çok hareketli ve oyuncu bir köpek olduğu için günlük rutininde bol bol oyun ve fiziksel egzersizleri hayata geçirmek gerekiyor.

Golden Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Golden köpeklerin sağlıklı beslenmesi önemlidir. Özellikle de protein açısından zengin olan köpek mamaları tüketmeleri önem arz eder. İri bir köpek olmasından dolayı Golden, enerji bakımından yoğun olan köpek mamaları yemelidir. Golden köpeğinize sunacağınız mamanın köpeğinizin yaşına ve ırkına uygun olduğundan emin olmalısınız.

Golden Köpek Irkı Bakım İhtiyacı

Bir Golden Retriever çok fazla özel bakım gerektirmez, ancak tüylerinin matlaşmasını önlemek için günlük fırçalamayı sürdürmek önemlidir. Sık banyolar da, özellikle daha fazla terleme eğiliminde oldukları sıcak havalarda rutininin bir parçası olmalıdır. Banyodan ve herhangi bir su oyunundan sonra, orta kulak iltihabı ve cilt hastalıkları gelişme riskini azaltmak için köpeğin kulaklarını ve tüylerini çok iyi kurutmak gerekir. Bununla beraber tartar oluşumunu önlemek için evcil hayvanınızın dişlerini sık sık fırçalamayı unutmayın. Bu bakıma ek olarak, bu cins köpekler, oynamayı, yürümeyi ve ailelerini memnun etmeyi gerçekten sevdikleri için sahiplerinin çok fazla ilgisine ihtiyaç duyarlar.

Golden Köpek Irkı Sağlığı

Golden Retriever'lar sağlıklı köpeklerdir, fakat diğer tüm hayvanlar gibi bazı sağlık sorunları yaşayabilirler. Kalça displazisi, bu evcil hayvandaki en yaygın hastalıklardan biridir ve büyüme evreleri sırasında kalça eklemlerinin zayıf oluşumu ile karakterize edilir. Dirsek displazisi de cinste sık görülür ve dirsek ekleminin gelişiminde bir değişikliğe neden olur. Her ikisi de çok fazla acıya neden olabilir ve daha ciddi durumlarda köpeğin hareket etmesini zorlaştırabilir. Yoğun bir tüy yapısı olduğu için bu cins köpeklerde alerji ve dermatit de gelişebilir. 

Yorumlar