Evde Köpek Beslemek: İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Öneriler

1 Temmuz 2023
Evde Köpek Beslemek: İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Öneriler

Evde Köpek Beslemek: İlk Kez Köpek Sahiplenecekler İçin Öneriler

Bir evcil hayvana bakmak emek ister. Hayvanlar da tıpkı insanlar gibidir. İlgiyi, özveriyi, korunmayı ve sevgiyi hak ederler. Özellikle hiç evcil hayvanı olmayanlar için yeni bir köpek sahiplenmek biraz zorlayıcı bir süreç. Fakat bazı detaylara dikkat ederek evde köpek beslemek daha kolay hale gelebilir. İlk kez köpek sahiplenecekseniz; aşağıdaki önerileri dikkate almanız önemli.

Köpeğin Cinsine Karar Verin

İlk şey, cins hakkında çok araştırma yapmak ve seçilen köpeğin yaşam tarzınıza uyum sağlayıp sağlayamayacağını bilmek. En önemli ayrıntı, evdeki herkesin hemfikir olup olmadığını, seçilen cins için yeterli alan olup olmadığını ve ailenin bu hayvana uzun yıllar bakmaya hazır olup olmadığını değerlendirmektir.

Evi Güvenli Hale Getirin

Evde köpek beslemek için ilk adım, evin güvenli hale getirilmesidir. Sevimli dostunuzun sakin hissetmesi ve yaralanmaması için alan yeterli ve güvenli olmalıdır. Saksı bitkileri, değerli mobilya parçaları, kilimler, alçak raflardaki süs eşyaları, görünürdeki nesneler, açık ayakkabı rafları gibi köpeğinizin erişebileceği nesneleri kaldırmak gerekir.

Köpeğinize İsim Seçin

İsim seçimi çok önemlidir ve önemli komutları barındıran isimler seçilmemelidir. Aksi durumda köpeğinizin kafası karışabilir. Kısa ve telaffuzu kolay isimleri tercih edin. Bunun bir emir değil, kendi ismi olduğunu anlamalıdır. 

Köpekler İçin Temel Bakım Malzemelerini Tedarik Edin

Evde köpek beslemek isteyenler, bazı temel bakım malzemelerini tedarik etmeliler. Köpekler, bakımları için çeşitli temel ama vazgeçilmez öğelere ihtiyaç duyarlar. Bunlar; su ve mama kabı, tasma, köpek tarağı, köpek şampuanı, köpek diş macunu ve diş fırçaları, köpek oyuncakları, çeşitli hijyen ürünleridir. Bu tarz ürünleri de köpeğiniz eve gelmeden önce hazır etmelisiniz.

Köpek Mamasını Hazırlayın

Köpek maması, dengeli beslenmenin en yaygın şeklidir. Temel olarak, kalite ve markalardaki değişkenlik, protein içeriği ve ham maddenin türü ile ilgilidir. Yaş aralığına uyulmalı ve beslenme yaşa uygun olmalıdır.

Yavru köpeklerin büyümeleri sırasında daha yüksek enerji ve vitamin gereksinimleri bulunur. Bu nedenle yavru köpek mamalarında yer alan ekstra protein ve kalorilere ihtiyaçları vardır. Yavru köpek sahiplendiyseniz; yavru köpekler için imal edilen mamalara yönelmelisiniz.

Daha yaşlı köpeklerin genç görünmeye devam etmesi için daha az kaloriye gereksinimleri olur. Piyasada birkaç çeşit ve marka vardır ve en iyi seçenek, hayvanla ilk görüşmede veteriner tarafından belirtilmelidir.

Yavruya verilecek ideal köpek maması miktarı, hayvanın cinsine ve ağırlığına göre değişir. Köpek yavrusu ilk başta yemeği reddederse, ısrar edin ve köpek yavrusu için iyi olmayan ve onun köpek mamasına uyum sağlamasını daha da zorlaştıran ev gıdalarını mamaya karıştırmaktan kaçının. 1 yaşından itibaren köpek, hayvanın ağırlığına ve cinsine göre de verilmesi gereken yetişkin mamasını yemeye başlayabilir.

Köpek Bakım İhtiyacı

45 günden büyük köpeklere banyo tavsiye edilir ve ılık su ile yapılmalı, kulakları daima pamukla korunarak su girmesi engellenmelidir. Köpek düzenli olarak yıkanmalı ve bu süreçte köpek şampuanları kullanılmalıdır. Köpeğiniz banyo için çok istekli değilse kuru köpek şampuanları tercih edebilirsiniz.

Evde köpek beslemek isteyenler için başka husus ise köpeğin tüy bakımını gerçekleştirmek. Köpeğinizin sağlıklı ve parlak görünen tüylere kavuşmasını sağlamak için düzenli olarak köpek tarağı ile fırçalama yapmalısınız. Köpeğinizin tüyleri uzun ise daha sık şekilde fırçalama yapmanız gerekiyor. Haftada ortalama 2-3 defa tüy bakımı yeterli olacaktır.

Bunlara ek olarak köpeğin ağız ve diş sağlığına da dikkat etmelisiniz. Köpekler için özel olarak üretilen ağız ve diş bakım ürünlerini kullanarak, köpeğin dişlerini fırçalamalısınız. Göz ve kulak bakımını da düzenli şekilde yerine getirmeniz önem arz ediyor.

Köpek Eğitimi

Evde köpek beslemek, köpek eğitimi konusunda da bilgili olmayı gerektirir. Bir köpek yavrusu eve getirmek çok fazla eğitim gerektirir. Yavru köpeğinize itaat etmesi ve onu herhangi bir ev kazasına neden olmamasını öğretmek için sürekli olarak eğitmeniz gerekecek. Olumlu davranış pekiştirmesi, köpeğinize ev kurallarını öğretmek için çok gereklidir.

Sahiplerin kötü davranış olarak tanımladıkları eylemlerin çoğu aslında yanlış zamanda ve yanlış yerde yapılan normal davranışlardır. Köpek psikolojisini anlamaya çalışın. Bu konuyla ilgili kendinizi bilgilendirin ve sabırlı olun. Köpeğinizi eğitirken çeşitli eğitim materyallerinden yararlanın. Örneğin, köpek tuvalet eğitimi için uygun olan ürünleri tercih edin.

Köpeklerin Egzersiz İhtiyacı

Evde köpek beslemek isteyenlerin bilmesi gereken bir diğer husus ise köpeklerin egzersiz gereksinimi. Yavru köpekler oldukça aktiftir. Yetişkin köpekler ise adeta sınırları test eder ve bol enerjiye sahiptirler. Köpeklerin zihinsel ve fiziksel egzersiz ihtiyacı yeterince karşılanmalıdır. Her cinsin farklı uyaranlara ve egzersiz miktarlarına ihtiyacı vardır. Fakat köpekte hareketsiz yaşam tarzına bağlı kötü davranışların ve hastalıkların gelişmesini önlemek için hepsinin egzersiz yapması gerekir.

Can sıkıntısını gidermek amacıyla her köpeğe çiğnemesi, çekmesi, sallaması için çeşitli köpek oyuncakları sunulmalıdır. Böylece etrafa zarar vermek yerine köpeğiniz, oyuncakları ile vakit geçirecek ve enerjisini atacaktır. Köpeğinizi çeviklik, koşma, gütme veya su mücadelesi gibi köpek sporlarına dahil ederek her zaman zihnini keskin ve formda tutmaya çalışın.

Köpek Giysileri

Köpeğinizi giydirmeyi seviyorsanız kıyafetlerin onun görüşünü veya hareketini engellemediğinden emin olun. Kısa tüylü köpekler, yaşadıkları yere bağlı olarak belirli mevsimlerde çok soğuk veya çok sıcak hissedebilirler. Bu yüzden mevsime uygun bir şekilde kıyafetler seçebilirsiniz.

Yorumlar