Evde Kedi Beslemek: İlk Kez Kedi Sahipleneceklerin Bilmesi Gerekenler

1 Temmuz 2023
Evde Kedi Beslemek: İlk Kez Kedi Sahipleneceklerin Bilmesi Gerekenler

Evde Kedi Beslemek: İlk Kez Kedi Sahipleneceklerin Bilmesi Gerekenler

İlk kez kedi sahiplenecekseniz, onların bakımı ve genel ihtiyaçları konusunda endişelenmeniz normal. Ancak bazı detaylara dikkat ederek, kedinize iyi koşullarda bakabilirsiniz. En iyi kedi ebeveyni olmak için gereksinim duyduğunuz ipuçlarını sıraladık. İşte, evde kedi beslemek isteyenler için öneriler…

Kedinin Cinsiyeti

Bu karar tamamen size bağlıdır. Genellikle erkek kedilerin daha oyuncu, daha komik ve hatta daha sevecen olduğunu söylüyorlar. Dişi kedilerin ise daha içine kapanık ve biraz sessiz… Fakat bu doğru değil. Kediler insanlar gibidir, her birinin kendi kişiliği vardır ve nasıl davranacaklarını belirleyen cinsiyet değildir. Seçim gerçekten sizin isteğinize bağlı. Ve kedinizi gördüğünüzde işte bu! dediyseniz; o kediyi sahiplenmelisiniz.

Kedinin Yaşı

Eğer ekstra ilgi gösterebilecekseniz; yavru kedi sahiplenebilirsiniz. Ancak, kedinize yoğun bir ilgi göstermek için zamanınız yoksa yetişkin kedilerden sahiplenmeniz daha doğru olacaktır.

Kedi Sayısı

Evde kedi beslemek söz konusu olduğunda bir başka önemli ayrıntı ise kedilerin sayısı. İmkânınız varsa en az iki tane sahiplenin. Çünkü kedi dostlarımız arkadaş olmayı sever. Evde çok fazla vakit geçiremiyorsanız; iki kedi sahiplenmek iyi bir fikir. Bu sayede kedileriniz her daim eğlenecek ve siz yokken de mutlu kalmayı bilecekler.

Ev Güvenliği

Apartmanda yaşıyorsanız; kediyi eve getirmeden önce pencereler için güvenlik önlemleri almalısınız. Kedinizin düşmesini ve kaçmasını önlemek amacıyla evde çeşitli tedbirleri almayı unutmamalısınız. Evde kedi beslemek için evin güvenli bir şekilde donatıldığından emin olun. Evinizdeki tehlikeli nesne ve bitkileri de kaldırmalısınız.

Kedi Tuvaleti

Kedinin tuvalet ihtiyacı için kedi tuvaleti ve kedi kumu hazır olmalıdır. Kum konusunda ise kediler için onlarca kum seçeneği bulunmaktadır. Kedinin sağlığını riske atmayacak kedi kumu ve kolay kullanım olanağı sağlayan bir kedi tuvaleti seçmelisiniz.

Kedi Maması

Piyasada birçok farklı kedi maması seçeneği var. En uygun fiyatlısından en pahalısına kadar seçenekler oldukça fazla. Evde kedi beslemek için kedinizin sağlığını ön planda tutmalı ve kedi dostunuza kaliteli bileşenler barındıran kedi mamaları almalısınız. Kedi mamasının protein yönünden zengin olması da çok önemli bir detay. Ayrıca, sahiplendiğiniz kedi yavru ise ona yavru kedi maması satın almanız gerekiyor. Aynı şekilde, yetişkin kediler için de yetişkin kedi maması seçilmelidir.

Seçiminiz bütçenize bağlı olacaktır, fakat her zaman kedinizin sağlığının her şeyden önce gelmesi gerektiğini ve kaliteli bir beslenme düzeninin ona uzun bir yaşam sağlayacağını ve sağlığını her zaman iyi tutacağını unutmamalısınız. Kedinizin bağışıklık sistemini güçlü tutacak, protein, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan kedi mamalarını satın alabilirsiniz. Unutmamalısınız ki iyi beslenmiş bir kedi sağlıklı bir kedidir. 

Kedi Ödülleri

Kedi mamasında olduğu gibi kedi ödülleri konusunda da çok farklı seçenekler var. Kedinizin sevebileceği ve veterinerler tarafından önerilen kedi ödüllerine yönelmelisiniz.

Kedi Evi

Evde kedi beslemek için kedinize özel bir yaşam alanı yaratmalısınız. Bunun için kedi evi iyi bir fikir. Kedinizin kendine ait bir alanının olması, onun daha huzurlu, mutlu ve güvende hissetmesini sağlayacaktır. Kediler yuva gibi karanlık yerleri severler. Bu nedenle, korunduğunu hissedebileceği küçük bir kedi evi uygun olacaktır. Kedinizin konforlu bir dinlenme ve uyku deneyimi elde etmesi adına kedi yatakları satın almayı da ihmal etmemelisiniz.

Kedi Oyuncakları

Kediler, konu oyuncaklar olduğunda da mütevazıdır. Her zaman en pahalısı onları eğlendirmez. Kurdeleli, lastikli, ipli, ışıklı ve sallanan oyuncaklar, kedilerin en beğendiği kedi oyuncakları arasında yer alır. Kediler, topun peşinden koşmaya bayılırlar ve saatlerce eğlenerek vakit geçirebilirler. Tüneller ve tırmalama direkleri de kediler için iyi bir eğlence kaynağı olabilir.

Kedi Tasması

Evde kedi beslemek isteyenlerin dikkate alması gereken bir başka husus ise kedi tasması. Kedinizin kaçma ve kaybolma ihtimaline karşı kedi tasmaları önemli görevler üstlenir. Piyasada pek çok tasma türü vardır. Fakat en güvenli olanlarını seçmelisiniz. Kedinizin boynundan çıkaramayacağı, sağlıklı malzemelerden imal edilmiş kedi tasmaları tercih etmelisiniz.

FIV ve FELV Testleri

Bu tarz testleri yaptırarak kedinizin sağlığından emin olmalısınız. Kedinizin virüslerden birinin taşıyıcısı olup olmadığını en başından bilmek, hastalığın gerçekten gelişmesini önlemek adına iyi olacaktır.

Kedi Aşıları

Kedi dostunuzun senede dört veya beşli olarak aşılanması gerekir. Her birinin avantajları hakkında veterinerinizle konuşun. Yavru kediler için veteriner, ilk aşılama için gerekli doz sayısı gibi uyulması gereken protokolü de belirtecektir. Yılda bir kez, kuduza karşı da aşılanırlar.

Kedi Bakımı ve Temizliği

Kısa tüylü kedilerin banyoya pek ihtiyacı yoktur. Bazıları buna kolayca alışır ve hatta sever, ancak diğerleri sudan tamamen nefret eder. Bu da banyo deneyimini bir hayli zorlaştırır. Evde kedi beslemek istiyorsanız; kedinizin hijyenine çok dikkat etmelisiniz. Örneğin, kediniz banyo yapmak istemiyorsa, kuru kedi şampuanları kullanarak onun temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Uzun tüylü kedilerin daha sık olarak fırçalanması gerekir. Kısa tüylü kediler ise haftada bir veya iki defa fırçalanmalılar. Kedinizin sağlıklı ve iyi görünen tüylere sahip olması adına tüy bakımına dikkat etmelisiniz.

Tırnak kesimi de hem mobilyalarınızın hem de kedinizin sağlığı için çok önemlidir. Çok uzun tırnaklı kediler, nesnelere takılarak veya dolanarak kendilerini yaralayabilirler. Bu yüzden düzenli olarak kedinizin tırnaklarını kesmelisiniz. Bunlara ek olarak kedinizin pati, kulak ve göz temizliğini de rutin olarak yerine getirmelisiniz.

Yorumlar