En Sevimli Minik Köpek Cinsleri

9 Aralık 2023
En Sevimli Minik Köpek Cinsleri

En sevimli minik köpek cinsleri birçok insanın ilgisini çekiyor. Küçük boyutları, sevimli davranışları ve büyük boyutlu köpeklere göre bakımının daha kolay olması nedeniyle minik köpek ırkları çok tercih edilir. Minik köpek cinslerinin kısa tüylere sahip olması ve daha az tüy dökmesi de tercih edilme nedenleri arasındadır. Apartman dairesi gibi toplu yaşam alanlarında yetiştirilmesi de büyük köpeklere göre daha kolaydır.

Minik Köpek Cinsleri

Minik köpek cinsleri şu şekildedir:

1. Toy Poodle Köpek Cinsi

Kaniş olarak da bilinen toy poodle cinsi köpeklerin ilk yetiştirildiği yerin Almanya olduğu düşünülmektedir. Yaklaşık 2-6 kg ağırlığına sahip minik, zarif, sevimli ve aktif canlılardır. Av köpeği soyuna dayandığı düşünülen toy poodle cinsi köpeklerin 10-18 yıl gibi bir yaşam süresi vardır. İlgiyi seven, akıllı ve cana yakın bir karakter yapıları ile öne çıkarlar.

2. Pomerian Köpek Cinsi

Almanya ve Polonya kökenli olan pomerian cinsi köpeklerin boyutu 20-30 cm arasında değişiklik göstermektedir. Ağırlıkları ise 1-4 kg arasındadır. Bu köpeklerin ağırlığı genelde beslenme, bakım ve yaşa göre değişiklik göstermektedir. Sadık, sevimli, aktif ve akıllı köpeklerdir. Yabancılarla anlaşması zor olan pomerianlar aynı zamanda sahiplerine karşı çok korumacı ve sahiplenici bir davranışa sahiptir. Bu kıskançlık nedeniyle sahibinin yanındaki herkese karşı düşmanca bir davranış sergileyebilirler. Ancak iyi bir eğitimle bu sorunun önüne geçilebilir.

3. Chihuahua Köpek Cinsi

Minik köpek cinsleri arasında oldukça popülerdir. Meksika kökenli olan chihuahua cinsi köpekler, 21-23 cm boyuyla en küçük köpek cinsleri arasında yer alır. Ağırlıkları ise 0.5 ile 2.5 kg arasında değişir. Kısa tüylere sahip olması nedeniyle çok fazla tüy dökmezler. Aktif canlılar oldukları için çok güçlü kaslara sahiptirler. Yine aktif ve enerjik yapıları nedeniyle oyun oynamaya düşkünlerdir. Soğuğa karşı hassastırlar ve soğuk havalardan çok etkilenirler. En iyi aile dostu köpeklerinden olan chihuahua cinsi köpekler, aynı zamanda sahiplerine karşı çok korumacıdırlar.

4. Maltese Terrier Köpek Cinsi

Bembeyaz kıvırcık tüyleri, zeytin gözleri ve sevimliliği ile en çok tercih edilen minik köpek cinsleri arasında yer alır. Maltese terrier, ismini anavatanı olan Malta’dan alır. Antik zamanlara dayanan çok eski bir soya sahiptir. Hatta o zamanlar da soyluluk sembolü olarak görülmüştür. 1-3 kg arasındaki ağırlıkları ile oldukça ufak köpeklerdir. Sahiplerine çok bağlı olan maltese terrier cinsi, ilginin daima üzerinde olmasını ister ve kıskanç bir karaktere sahiptir. Kıskanç oldukları için sahiplerinin yanında başka canlıların olması, onları mutsuz edecektir. Bu sevimli köpekler çok aktiftir ve gürültücüdür. Ortalama olarak 12 yıl yaşarlar.

5. Pug Köpek Cinsi

Atalarının bulldog cinsi köpekler olduğu düşünülen pug cinsi köpeklerin anavatanı Asya’dır. Boyları 30-35 cm arasındadır. Kiloları ise cinsiyete ve bakıma göre 6-9 kg arasında değişiklik gösterir. Üzgün suratları ile ilgi çeken pug cinsinin karakteristik özelliği ise burun çevresinin ve patilerinin siyah olmasıdır. Güçlü kaslara sahip bir köpek cinsidir. Fazla tüy dökmeyen, kısa tüylü canlılardır. Diğer minik köpek cinslerine göre daha sessiz ve sakin yapıları dikkat çeker. Ancak düzenli egzersiz yapmaya ihtiyaçları bulunur. İnatçı, zeki ve sadık bir karakterleri vardır.

6. Beagle Köpek Cinsi

Minik köpek cinsleri arasında yer alan beagle cinsi köpeklerin uzunluğu 33-43 cm arasındadır. Kiloları ise 9-11 kg arasındadır. Bu özellikleri ile beagle cinsi, minik köpek cinslerine tabi olan ama bu kategoride iri sayılabilecek bir köpektir. Beslenme ve bakım faktörlerine göre 11-15 yıllık bir yaşam süresine sahiptir. Oyuncu ve aktif yapıya sahip oldukları için hareketsizliği sevmezler. Çok arkadaş canlısı bir köpektir. Yabancılara karşı da çok arkadaş canlısıdır. Bu sebeple iyi bir bekçi değillerdir ancak sadık yapılarıyla iyi bir dostturlar.

Yorumlar