En Sevimli Kedi Irkları

17 Eylül 2023
En Sevimli Kedi Irkları

Sevimli kedi ırkları, kedi sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği bir konu. Şüphesiz ki, bütün kediler oldukça sevimli canlılar. Ancak aralarından bazı ırklar var ki, hem hareketleri ve görünümü hem de sadıklığı ile insanları cezbediyor. Bu yazımızda sevimli kedi cinslerini sıraladık.

En Sevimli Kedi Irkları Hangileri?

Dünya çapında en popüler ve en sevimli kedi ırkları şunlardır:

Ragdoll Kedi Irkı

Şık ve sevimli görünümü ile farkını ortaya koyan Ragdoll kedisi, aynı zamanda arkadaş canlısı ve sevecen kişiliği ile de dikkat çeker. En büyük evcil kedilerden biridir. Boyutları çoğu insanı ürkütebilir. Fakat bu kediler oldukça nazik ve uysallar. En sevdikleri kişinin yakınından ayrılmak istemezler. Kedi yatağı üzerinde zaman geçirmeyi, kedi oyuncakları ile oynamayı ve aile üyelerinin etkinliklerine dahil olmayı tercih ederler.

Scottish Fold Kedi Irkı

Bu kedilerin belirleyici özelliği, kulaklarının içe doğru kıvrık olmasıdır. Bu nedenle farklı bir görüntü sunarlar. Küçük ve katlanmış kulakları ile sevimlilikleri bir hayli artar. Scottish Fold kedileri arkadaş canlısı olmaları ve uyumlu halleri ile bir adım öne çıkarlar. Scottish Fold kediler hem çocuklar hem de diğer kediler ile anlaşırlar. Şefkatli ve dışa dönük oldukları için çoğu insanın favori evcil hayvanıdır.

Maine Coon Kedi Irkı

En sevimli kedi ırkları söz konusu olduğunda fark yaratan cinslerden biri de Maine Coon kedileri olur. Büyük bir kedi cinsidir ve zarafet saçar. Farklı renklerde olabilir. Uzun tüyleri ile kendine hayran bırakır. Tüylerinin sağlıklı ve parlak görünmesi için düzenli olarak tüy bakımından geçmesi gerekir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile arası iyidir. Uyumlu ve sakin bir kedidir.

Selkirk Rex Kedi Irkı

Yuvarlak yüzü ve kıvırcık tüyleri ile karakterize olan bu kediler, darmadağın bir görünüm sunar. Oyuncak bir kedi görünümünde olan Selkirk Rex kedileri, aynı zamanda uysal ve sevecendir. Çocuklar ve kediler ile uyumlu bir şekilde yaşar. Kedi dostu köpekler ile de arası iyidir. Tüylerinin dolaşmaması ve matlaşmaması için düzenli bakımdan geçmesi gerekir.

Mavi Rus Kedisi Irkı

Bu gösterişli kedilerin tüyleri mavimsi gri tonlarındadır. Gözleri genel olarak yeşildir. Yoğun tüyleri ile çok sevimli bir duruş sergiler. En sevdikleri insanların yanlarından ayrılmak istemezler. Dost canlısı oldukları söylenir. Fakat tanımadıkları insanlara karşı biraz ürkek ve utangaç davranırlar.

Bengal Kedi Irkı

En sevimli kedi ırkları listesinde yer alan Bengal kedisi, tıpkı minik bir kaplan görünümündedir. Sarı tüylerinin üzerinde yer alan siyah benekler, ona benzersiz bir görünüm katar. Vahşi bir görünümü olmasına karşın Bengal kedileri son derece sevimli ve dışa dönük bir karaktere sahiptir. Diğer pek çok kedi ırkından daha fazla egzersiz ihtiyacı vardır.

British Shorthair Kedi Irkı

Sevimli, yuvarlak ve oyuncak bir ayıya benzeyen görüntüsü ile British Shorthair, insanların ilgisini hemen çeker. En eski kedi cinslerinden biridir. Sessiz, sakin ve nazik bir hayvandır. Grimsi mavimsi tüy renginde olabilir. İyi koşullarda bakılır ise 12-16 sene kadar yaşam sürebilir.

American Bobtail Kedi Irkı

En sevimli kedi ırkları listesinde American Bobtail kediler de var. Bu hayvanlar kuyruksuz kedi olarak da lanse edilir. Kuyruğu çok miniktir. Kimi cinslerde çok kısa bir kuyruk bulunur ve bazılarında da hiç kuyruk bulunmaz. Bu kusursuz kediler, vahşi bir görüntü sergileseler de aslında oldukça tatlı ve sevimliler.

Birman Kedi Irkı

Uzun tüyleri ile Siyam kedisini andıran Birman kedileri, muhteşem mavi gözleri ile dikkat çeker. Sevimli olan Birman kedisi, nazik ve tatlı oluşuyla da çoğu insanın gönlünü kazanır. Birman kedileri yalnız kalmaktan nefret ederler. Uzun süre yalnız kalırsa, ayrılık kaygısı geliştirebilir.

İran Kedisi Irkı

Bu güzel ve kalkık burunlu kediler, düz formlu yüzü ve uzun tüyleri ile özgün bir görünüm sunar. Dünyaca ünlü bir kedidir. Tüy bakımının aksatılmaması önemlidir. İran kedisi sessiz, uyumlu ve naziktir. Çoğu hayvanla uyumlu bir şekilde yaşar.

Yorumlar