En Sakin Kedi Irkları Hangileri?

22 Eylül 2023
En Sakin Kedi Irkları Hangileri?

En sakin kedi ırkları, evcil kedi sahiplenmek isteyenler tarafından merak edilmektedir. Genelde sakin bir mizaca sahip olan kediler, safkan kedilerdir. Bu sevimli hayvanlar farklı şekil, boyut ve tüy uzunluklarına sahiptir. Her birinin enerji seviyesi birbirinden farklıdır. Sakin kedi cinslerini sizler için listeledik.

En Sakin Kedi Irkları

Genel olarak kediler sakin olarak gözükseler de her kedi birbirinden farklıdır. En sakin kedi ırkları arasında öne çıkan cinsler:

Birman Kedi Irkı

Sağlam yapılı ve orta büyüklükte olan Birman kedileri, uzun ve ipeksi tüylere sahiptir. Kuyruğunda, kulaklarında ve bacaklarında siyah noktalar yer alır. Birman kediler sevgi dolu ve rahat hayvanlardır. Son derece sakin olduklarını söyleyebiliriz. Evinde sessizlik isteyenler için iyi bir seçimdir. Birman kedi ırkı hem çocuklar hem de diğer kediler ile çok iyi anlaşır.

British Shorthair Kedi Irkı

En sakin kedi ırkları arasında yer alan British Shorthair kediler, orta ila büyük boyutlu olabilir. Kısa tüylere sahiptir. Bu nedenle tüy bakımı zahmetsizdir. Yuvarlak bir kafası ve oyuncak ayıya benzeyen görüntüsü ile bir adım öne çıkar. Her türlü aile için çok uygundur. Genelde kedi yatağı üzerinde keyif yaparken etrafı izlemeyi tercih eder. Aile etkinliklerine dahil olmayı sever.

Chartreux Kedi Irkı

Benzersiz tüy dokusu ve bal rengi gözleriyle ön plana çıkan Chartreux kediler, kendi hallerinde, sevimli ve uyumlu hayvanlardır. Tüy renkleri çoğunlukla gridir. Parlak renkli tüylerinin düzenli bakıma ihtiyacı vardır. Son derece nazik, sessiz ve dost canlısı bir kedi cinsidir.

Exotic Shorthair Kedi Irkı

Bu kediler İran kedisi ile akrabadır. Aralarındaki temel fark ise peluş tüylerdir. Bu da onları çok sevimli ve ilgi çekici bir kedi yapar. Exotic Shorthair kedileri en sakin kedi ırkları arasındadır. Bu kediler sessiz, rahat ve naziktir. Çok uyumlu oldukları için diğer kediler ve çocuklarla da arası oldukça iyidir.

Himalayan Kedi Irkı

Mavi gözleri, büyük boyutu ve uzun tüyleri ile dikkat çeken Himalayan kediler, sanılanın aksine son derece sessizler. Bu sevimli kedi cinsi, her aile için uygun bir seçimdir. Tüylerinin rutin olarak fırçalanması gerekir.

Yorumlar