En Popüler Spaniel Köpek Irkları

24 Ekim 2023
En Popüler Spaniel Köpek Irkları

Spaniel köpek ırkları, dünya çapında en bilinen ve en çok tercih edilen köpeklerdir. Bu hayvanlar genel olarak atletik, kompakt ve dinamiktir. Su dahil olmak üzere çok farklı arazilerde av bulma konusunda başarılı olurlar. Hem avcılık için hem de ev köpeği olarak son derece popülerdir.

Spaniel Köpek Irkları

Av arkadaşı olarak yetiştirilen spaniel köpekler orta büyüklükte, atletik yapıdadır. Sarkık kulakları, geniş bir ağzı ve dalgalı tüyleri vardır. Tipik olarak beyaz, kahverengi, siyah gibi renklerde olurlar. Tüyleri uzun olduğu için bu köpeklerin düzenli olarak fırçalanması gerekir. Öne çıkan spaniel köpek ırkları şunları içerir:

Amerikan Cocker Spaniel Köpek Irkı

Amerikan Cocker Spaniel, en bilinen spaniel köpeklerden biridir. Kompakt boyutu, dinamik kişiliği ve tatlı duruşu ile dikkat çeker. Akıllı, memnun etmeye istekli ve atletik bir köpektir. Bu insan odaklı ve oyuncu köpekler, çocuklarla zaman geçirmeyi de pek sever. Diğer köpeklerle de arası iyidir. Tüylerinin düzenli bakıma ihtiyacı olur.

Amerikan Su Spanieli Köpek Irkı

Nadir ve orta büyüklükteki bir köpek cinsidir. On dokuzuncu yüzyılda ABD’de geliştirilmiştir. İrlanda su köpeği ve İngiliz su spaniel köpeğin eşleştirilmesi sonucunda elde edilmiştir. Yüksek enerji seviyesi nedeniyle bol miktarda egzersiz ihtiyacı olur. Zeki ve hareketli bir hayvandır. Aile üyeleri ile derin bağlar kurar.

Boykin Spaniel Köpek Irkı

ABD’ye özgü olan Boykin Spaniel köpekler, spaniel köpek ırkları listesinde öne çıkan cinslerden biridir. Güney Carolina’nın resmi köpeğidir. Atletik fiziğe sahiptir. Nehir ve göllerden kümes hayvanı yakalamak üzere yetiştirilmiştir. Suyu seven bir köpektir. Arkadaş canlısı, coşkulu ve eğitime açıktır. Çok sosyal olma eğilimindedir. Yeterli egzersiz ile mutlu bir köpek olur.

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı

AKC tarafından 1995 senesinde tanınmıştır. Sevecen, memnun etmeye istekli, sosyal ve dost canlısıdır. Aktif bir köpektir ve bolca egzersiz gerektirir. Apartman yaşamı için uygundur. Bakım ve beslenmesine dikkat edildiği sürece 12-14 sene yaşar.

Clumber Spaniel Köpek Irkı

En büyü spaniel cinslerinden biridir. Sakin bir mizaçtadır. Yabancılara karşı temkinli davranır. Olumlu eğitim ve sosyalleşmeyle beraber uyumlu bir köpek olur. Biraz fazla salya akıtabilir. Orta yoğunluktaki tüylerinin haftada birkaç kez taranması önerilir. 10-12 sene yaşayabilir.

İngiliz Cocker Spaniel Köpek Irkı

Spaniel köpek ırkları listesinde yer alan İngiliz Cocker Spaniel, coşkulu, kompakt ve arkadaş canlısıdır. İpeksi tüylerinin düzenli fırçalanması tavsiye edilir. Yalnız kalmayı sevmez ve uzun saatler boyunca yalnız kalırsa ayrılık kaygısı geliştirebilir. Eğitime açıktır. Bol miktarda egzersiz gerektirir. İyi koşullarda bakılır ise 12-14 sene hayatta kalabilir.

İngiliz Springer Spaniel

Azimli ve aktif bir spaniel köpektir. Harika koku alma yeteneği ile karakterizedir. Hızlı koşar. Polis ve asker köpeği olarak görev alabilir. Sevecen, memnun etmeye istekli ve uyumlu bir köpek cinsidir. Eğitime hızlı yanıt verir. Çocuklar ve diğer köpeklerle arası iyidir.

Papillon Köpek Irkı

Bu köpeklerin spaniel soyundan geldiğini öğrenmek, çoğu insanı şaşırtır. Bu oyuncak grubu köpekler, kelebek benzeri kulakları ve sevimli halleri ile dikkat çekerler. Oyuncak grubunun en zeki türlerinden biridir. Arkadaş canlısı, aktif ve hareketli bir köpektir. Biraz inatçı bir yönü olabilir. Bu nedenle eğitimine ağırlık verilmelidir.

Galce Springer Spaniel Köpek Irkı

Sevecen, aktif ve mutlu bir hayvandır. Ailesi ile güçlü bağlar geliştirir. Sıkılmaması adına köpek oyuncakları ile çevresi zenginleştirilmelidir. Düzenli olarak fiziksel egzersiz yapması sağlanmalıdır. Yabancılara karşı mesafelidir. Çocuklarla çok iyi anlaşır.

Yorumlar