En Popüler Orta Boy Köpek Irkları

15 Eylül 2023
En Popüler Orta Boy Köpek Irkları

Orta boy köpek ırkları, yeni bir köpek sahiplenmek isteyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Orta boy köpeklerin bakımı kolaydır ve bu cinsler genel olarak uzun ömürlüdür. Evcil hayvan olarak tercih edilen orta boy köpek cinslerini sizler için sıraladık.

Orta Boy Köpek Irkları

Çoğu insanın favorisi olan orta boy köpek ırkları, hem büyük hem de küçük ırklardan çeşitli özellikleri almıştır. Bakımları genel olarak kolaydır. Ne çok büyük ne de çok küçük olan bir köpek arıyorsanız; orta boy köpekler sizin için uygun olacaktır. Bu köpek cinsleri şu şekilde listelenebilir:

Amerikan Staffordshire Terrier Köpek Irkı

Dünya çapında ünlü olan Amerikan Staffordshire Terrier köpekler, kaslı vücutları ve geniş kafaları ile dikkat çeken köpeklerdir. Çoğu zaman gerçekte olduğundan daha büyük bir görüntü sunarlar. Bu köpekler enerjik, aktif ve sevecen canlılardır. Aktif aileler için muazzam bir seçimdir.

Avustralya Sığır Köpeği Irkı

Orta boy köpek ırkları arasında yer alan Avustralya Sığır Köpeği, aktif ve zeki bir canlıdır. Bu atletik ve kompakt köpekler, oldukça dayanıklılar. Cins çoğunlukla sadık, meraklı ve eğlencelidir. Her gün zihinsel aktivite yapması tavsiye edilir. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmesine özen gösterilmesi gerekir.

Avustralya Çoban Köpeği Irkı

Bu köpek cinsi zeki, sevimli ve yüksek enerjilidir. Çevik ve atletik bir köpektir. Çoban köpeği olarak yetiştirildiği için sadık ve becerikli bir hayvandır. Arkadaş canlısı olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlarla ve diğer köpeklerle iyi arkadaşlıklar kurar. Yüksek zihinsel ve fiziksel enerjileri sebebiyle aktivitelere yönelmeleri önemlidir.

Basenji Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkan Basenji, Afrika kökenli bir tazı cinsidir. Büyüleyici görünümü ve sakinliği ile çoğu insanın kalbini kazanır. Ayrıca havlamayan köpek olarak da lanse edilir. Çünkü çok az havladığı bilinir. Şık ve pürüzsüz tüyleri, düzenli olarak bakımdan geçmelidir. Yabancılara karşı biraz mesafelidir. Ancak aile üyelerine karşı sevecen bir köpektir.

Basset Hound Köpek Irkı

Farklı görünümü ile öne çıkan, uysal bir köpek cinsidir. Bu sevimli canlılar, kısa bacaklara ve yere yakın bir gövdeye sahiptir. Bu köpeklerin kulaklarının ve tüylerinin bakımı aksatılmamalıdır. Basset Hound köpekler kulak enfeksiyonlarına ve cilt problemlerine yatkın olduğu için bakımına özen gösterilmesi şarttır.

Beagle Köpek Irkı

Orta derecede aktif olan bu köpekler, dünyaca ünlüdür ve en çok tercih edilen evcil köpekler arasında bulunur. Arkadaş canlısı ve sevimlidir. Kompakt bir vücuda, pürüzsüz tüylere sahiptir. Yürüyüşe çıkmayı ve köpek oyuncakları ile zaman geçirmeyi sever. Ayrıca Beagle köpekler çocuklar ile de çok iyi anlaşır. Aileler için uygun bir seçim olarak dikkat çeker.

Bearded Collie Köpek Irkı

Bearded Collie köpekler, dışa dönük ve akıllı olan canlılardır. Hafif bir köpektir. Kabarık tüyleri, onu daha heybetli gösterir. İskeleti incedir ve bu köpekler son derece çeviktir. Bearded Collie köpeklerin tüy bakımına özellikle dikkat edilmelidir. Düzenli olarak tüyleri taranmalı ve kirlendiği zaman mutlaka banyo yaptırılmalıdır. Aksi durumda tüyleri matlaşabilir.

Border Collie Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları söz konusu olduğunda en bilinen köpek cinslerinden biri de Border Collie köpekler olur. Yüksek enerjili bir köpektir. Ayrıca çok akıllıdır. Kompakt bir vücuda, atletik bir yapıya sahiptir. Davranış problemleri geliştirmemesi için zihinsel ve fiziksel uyarım önemlidir. Border Collie köpekler, aktif evler için uygun bir hayvandır.

Boykin Spaniel Köpek Irkı

Dost canlısı ve sevimli bir köpek olan Boykin Spaniel, çoğu ev için uygundur. Düzenli egzersize ihtiyaç duyar. Ayrıca suyu çok sever. Kirlendiği zaman banyo yaptırılabilir. Çocuklarla da arası iyi olan bu cins köpekler, çocuklu ailelere de önerilir.

Brittany Köpek Irkı

Avcılık için özel olarak geliştirilen bir ırktır. Orta boyutlardadır. Yüksek enerjiye sahiptir. Fiziksel aktivite ihtiyacı oldukça fazladır. Gün içinde mutlaka bu ihtiyacı karşılanmalıdır. Neşeli, sevecen ve arkadaş dostu bir köpektir. Yeterli aktivite yapmaz ise sıkılabilir ve davranış problemleri geliştirilebilir.

Bulldog Köpek Irkı

Horlama eğilimi ve iri yapısı ile öne çıkan Bulldog, aynı zamanda çok sevimli ve arkadaş canlısı bir köpektir. Yere yakın bir vücuda sahiptir. Genç Bulldog köpekler enerjiktir. Ancak yaşlandıkça daha az aktif olurlar. Bu sakin köpekler, her ev için ideal bir seçimdir. Cilt, ortopedik ve nefes alma sorunları yaşayabilirler.

Bull Terrier Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları listesindeki Bull Terrier, eğlenceli ve sevimli bir cinstir. Bu hayvanlar kısa ve şişman bir vücuda sahip olurlar. Büyük kemikleri ve kaslı vücutları, onları orta boy köpekler sınıfına dahil eder. Genelde eğlenceli, aktif ve oyuncu bir köpektir. Bolca egzersiz ve eğitime ihtiyacı olur.

Cardigan Welsh Corgi Köpek Irkı

Galler’e özgü olan bu köpekler, kompakt bir vücuda sahiptir. Karakteri ve sevimli halleri ile bilinen Cardigan Welsh Corgi köpekler, çoğu insanın sevgisini kazanır. Yere alçak vücudu, uzun kuyruğu ve yuvarlak kulakları ile benzersiz bir görünüm vadeder. Başlangıçta sığırları gütmek için yetiştirilen bu köpek ırkı, ilerleyen dönemlerde evcil hayvan olarak tercih edilmiştir.

Chow Chow Köpek Irkı

Kabarık tüyleri ile farkını ortaya koyan Chow Chow köpekler, her ne kadar büyük ırk köpek sanılsa da aslında orta boy ırktır. Aslana benzeyen yelesi ve muazzam zarafeti ile insanların ilgisini çeken bu köpekler, rutin olarak tüy bakımından geçmelidir. Bu sayede tüyleri bakımlı ve parlak görünebilecektir.

Cocker Spaniel Köpek Irkı

Cocker Spaniel köpekler, çok fazla alanınız yok ise sizin için ideal bir tercih olabilir. Bu sevecen köpekler, genelde orta derece egzersize gereksinim duyarlar. Mutlu ve eğlenceli bir evcil hayvan isteyenler için uygundur. Bu köpeklerin tüyleri uzun tutulacak ise tüy bakımı aksatılmamalıdır. Enfeksiyonlara yatkın olduğu unutulmamalıdır. Bu sebeple göz ve kulak bakımına da özen gösterilmelidir.

Dalmaçyalı Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları arayışında olanlar için bir diğer popüler seçenek ise Dalmaçyalı köpek olur. Kendine has tüy desenleri ile bilinen bu köpekler, beyazlı ve siyahlı tüylere sahiptir. Dalmaçyalı köpek ırkı çoğunlukla aktif ve atletiktir. Biraz inatçı olabilir. Bu yönünün bastırılması için eğitim alması önemlidir. Yabancılara karşı mesafelidir. Ailesine karşı ise son derece sevimli ve sadıktır.

İngiliz Springer Spaniel Köpek Irkı

Atletik ve orta boylarda bir köpektir. Sahibine karşı çok bağlıdır. Dost canlısı olduğunu söylemek mümkündür. Diğer köpeklerle ve çocuklarla arası çok iyidir. İnsanlarla ve hayvan arkadaşlarıyla oyunlar oynamayı ve çeşitli aktivitelere dahil olmayı çok sever.

Keeshond Köpek Irkı

Orta boy köpek ırkları arayanlar için uygun bir tercihtir. Yumuşak ve pürüzsüz tüylere sahiptir. Tüylerinin düzenli olarak taranması gerekir. Zekası, çevikliği ve sadakati nedeniyle dünya çapında popüler bir hayvandır. Dost canlısı ve dışa dönük karakteriyle insanları etkiler. Çocuklar ve diğer birçok evcil hayvan ile iyi geçinmesini bilir. Davetsiz misafirleri uyaracak kadar dikkatli bir köpektir. Bu nedenle bekçi köpeği olarak da sıklıkla tercih edilen köpek cinslerinden biridir.

Yorumlar