En Popüler Kedi Irkları Hangileri?

10 Ekim 2023
En Popüler Kedi Irkları Hangileri?

En popüler kedi ırkları, yeni bir kedi sahiplenecek kişilerin merak ettiği hususlardan biridir. Kedi cinsleri oldukça fazladır ve her birinin kendine özel kişiliği vardır. Peki, popüler kediler hangileri? İşte o kedi cinsleri…

En Popüler Kedi Irkları

Her cins, kişilik tipi ve fiziksel özellikler açısından farklılık gösterir. Kimileri biraz büyüktür, bazıları masmavi gözlere sahiptir ve bazıları da düşük bakım gereksinimi nedeniyle insanların favorisi olur. Hatta kimi kediler, tıpkı bir köpek kadar sadıktır… Yeni tüylü arkadaşınızı seçerken, popüler kedi ırkları listesine göz atmak isteyebilirsiniz. En popüler kediler şu şekilde sıralanabilir:

Ragdoll Kedi Irkı

Güzel ve şık görünümü haricinde Ragdoll kedisi, sevecen ve arkadaş canlısı bir kişiliğe sahip. Büyük boyutlu bir kedidir, fakat son derece naziktir. Aslında çok uysal ve sakin olduklarını söyleyebiliriz. En sevdikleri kişinin yanında bulunmaktan memnun olurlar.

Scottish Fold Kedi Irkı

Scottish Fold kedilerin en belirgin özelliği, kendilerine baykuş benzeri bir görünüm katan kulaklarıdır. Bu kedilerin kulakları içe doğru kıvrıktır. Kulağı kıvrık kedi olarak da bilinir. Scottish Fold kedileri yalnızca kulakları ile değil, karakteri ile de ön plana çıkar. Uyumluluğu, sakinliği ve arkadaş canlısı olması nedeniyle Scottish Fold kedisi oldukça popülerdir. Çocuklar ve diğer kediler ile arası iyidir. Dışa dönük ve şefkatli olduğunu söyleyebiliriz.

Maine Coon Kedi Irkı

En popüler kedi ırkları arasında Maine Coon kedileri de var. Büyük bir kedi cinsi olan Maine Coon, zarif görünümü ile dikkat çeker. Farklı renk kombinasyonlarında olabilir. Uzun ve şık görünümlü tüylere sahiptir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla arası iyidir. Her yaştan insanla anlaşabilir. Dost canlısı ve rahat bir hayvandır.

Selkirk Rex Kedi Irkı

Yuvarlak yüzü ve kıvırcık tüyleri ile öne çıkan Selkirk Rex kediler, uysal ve sevecen bir hayvandır. Genel olarak diğer kediler ve çocuklar ile zaman geçirmeyi sever. Kıvırcık tüyleri dolaşmaya meyillidir. Bu yüzden sık olarak fırçalama gerektirir.

Mavi Rus Kedisi Irkı

Bu kedilerin mavimsi gri tüyleri ve yeşil gözleri vardır. Yoğun tüyleri ile çok sevimli bir duruş sergiler. En sevdikleri insanlarla zaman geçirmekten memnun olurlar. Tanımadıkları insanlara karşı biraz mesafeli ve utangaç davranabilirler. İyi koşullarda bakılırsa yirmi sene kadar yaşayabilir.

Bengal Kedi Irkı

En popüler kedi ırkları listesinde Bengal kedileri de var. Asya leopar kedisiyle evcil kedinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Tüylerinde benekler bulunur ve bu haliyle minik bir leoparı andırır. Aktif, zeki ve arkadaş canlısı bir kedidir. Bakım ve beslenme ihtiyaçları en iyi şekilde karşılanırsa 10-16 sene kadar yaşayabilir.

British Shorthair Kedi Irkı

Çoğu insanın ilgisini çeken British Shorthair kediler, yuvarlak vücudu, yumuşak tüyleri ve sevimli halleri ile dikkat çeker. En eski İngiliz kedi ırklarından biridir. Sessiz, nazik ve sakin bir hayvandır. Kısa ve yoğun tüylerinin düzenli olarak bakımdan geçmesi gerekir. 12-16 sene kadar hayatta kalabilir.

American Bobtail Kedi Irkı

Bu kusursuz kediler, eğlenceli, sadık ve sakin oluşlarıyla çoğu insanın sevgisini kazanırlar. Kısa kuyrukları ise bu kedilerin en belirgin fiziksel özelliğidir. Eğlenceli doğaları, oyuncu halleri ve uyumlulukları nedeniyle American Bobtail kediler, harika birer evcil kedi olabilirler. Tasmayla dolaşmayı, kedi oyuncakları ile zaman geçirmeyi çok sever.

Birman Kedi Irkı

En popüler kedi ırkları listemiz Birman kedileri ile devam ediyor. Birman kedileri uzun tüylü Siyam kedisine benzer. Ancak muhteşem mavi gözleri ile bu kedilerden ayrılır. Koyu renkli yüz tüyleri de Birman kedilerinin bir diğer fiziksel özelliğidir. Bu sevimli kediler naziktir ve yalnız kalmayı hiç sevmez. İnsanlarla ve diğer kedilerle zaman geçirmek ister.

Manx Kedi Irkı

Kedi severlerin favori seçimlerinden biri de Manx kedisi olur. Oyuncu, kolay eğitilebilir ve sadakatli bir kedidir. En belirgin özelliği ise bir kuyruğa sahip olmamasıdır. Bu sevimli kediler son derece meraklı, zeki ve sevecendir. Beyaz, mavi, siyah, gümüş ve krem gibi renk tonlarında olabilir. Yaşam süresi 14-16 senedir.

Persian Kedi Irkı

Kalkık burnu, sevimli halleri ve düz formlu yüzü ile karakterize olan Persian kedi ırkı, aynı zamanda nazik ve sevgi dolu bir canlıdır. Tüm dünyada tanınan ve tercih edilen evcil kediler arasındadır. Bu benzersiz kediler evde olmayı, insanlarla zaman geçirmeyi, başka kedilerle sosyalleşmeyi severler. Beyaz, krem, gümüş ve gri tonlarında olabilir. Yaşam süresi 10-17 senedir.

Norveç Orman Kedisi Irkı

En popüler kedi ırkları arasında Norveç Orman Kedisi de bulunur. Uzun tüyleri ve sevecen kişiliği ile fark yaratan Norveç Orman Kedisi, diğer yandan zarif bir duruş sergilediği için de çoğu insanın beğenisini kazanır. Cinsin geçmişi İskandinav kültürüne uzanır. Evcil kedilerin en büyüklerinden biridir. İyi koşullarda bakıldığı sürece 14-16 yıl kadar hayatta kalabilir.

Mısır Mau Kedi Irkı

Kökeni Eski Mısır ve Firavun dönemine uzanan Mısır Mau kedileri, dünyaca ünlüdür. Benekli tüylere sahiptir. Oyuncu, sevecen ve arkadaş canlısıdır. Hızlı koşan bir kedi olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli kedi mamaları ile beslenmesi sağlanmalıdır. İyi koşullarda yaşarsa 15 sene kadar ömür süresi bulunur.

Ragamuffin Kedi Irkı

Uysal ve büyük boyutlu Ragamuffin kedileri, ipeksi tüyleri ve sevecen karakteri ile bilinir. Yumuşak ve kabarık tüylerinin rutin olarak fırçalanması gerekir. Böylece tüyleri parlak ve bakımlı görünecektir. Bu sevimli kediler tıpkı bir peluş kedi görünümündeler. Bir o kadar da sevimli olduklarını söyleyebiliriz. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlar ile arası çok iyidir.

American Curl Kedi Irkı

Geriye doğru kıvrık kulakları ile farklı bir görünüm sunan American Curl kedisi, son derece sevimlidir. Dışa dönük ve sevecendir. Harika bir evcil kedi olabilir. Tasmalı yürüyüşten, oyuncaklar ile zaman geçirmekten ve insanlarla oyunlar oynamaktan memnun olur. Çeşitli tüy renklerinde olabilir. Beslenmesine ve bakımına özen gösterildiği taktirde 18 sene kadar ömrü olabilir.

LaPerm Kedi Irkı

En popüler kedi ırkları listemiz LaPerm ile devam ediyor. Dalgalı ve yumuşak tüyleri ile dikkat çeken LaPerm kedileri, yeni bir cinstir. Nadir bulunan kediler arasında konumlanır. Atletik ve enerjik olduğu bilinir. Oldukça sevecendir ve insanlarla vakit geçirmekten mutlu olur. Herhangi bir tüy renginde olabilir. 15 sene kadar hayatta kalabilir. Fakat beslenmesine ve bakım gereksinimlerine özen gösterilmesi gerekir.

American Wirehair Kedi Irkı

Dünyaca ünlü kedilerden biridir. Nadir kedilerden bir diğeri de American Wirehair kedi cinsi olur. Doğal olarak ince bir tüy yapısına sahiptir. Yuvarlak yüzü, utangaç halleri ve uyumluluğu ile insanların dikkatini çeker. Son derece sakin ve uysal bir kedidir. Tüyleri çok fazla dökülmez. Bakımı kolaydır. 20 yıl kadar yaşayabilir.

Bombay Kedi Irkı

Dünya çapında bilinen ve tercih edilen Bombay kedi ırkı, en dost canlısı kedilerden biridir. Altın rengi gözleri ve siyah tüyleri ile karakterizedir. Çok fazla ilgi ve sevgi ister. Karşılığını da şüphesiz ki verir. Oyuncu, hareketli ve sevecen bir hayvandır.

Yorumlar