En Popüler İspanyol Köpek Irkları

1 Ekim 2023
En Popüler İspanyol Köpek Irkları

İspanyol köpek ırkları dünyaca ünlüdür. Köpek sahiplenmek isteyenlerin de ilgisini çeken bu cins köpekler, çok çeşitli boy, özellik ve görünümlere sahipler. Evcil hayvan olarak bakılan İspanyol köpek cinslerini sizler için sıraladık.

İspanyol Köpek Irkları

En bilinen ve en fazla tercih edilen İspanyol köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

Katalan Çoban Köpeği Irkı

İspanya’nın kuzeydoğusuna özgü olan Katalan Çoban Köpeği, isminden de anlaşılacağı üzere çiftlik hayvanlarını gütmek için yetiştirilmiş bir cinstir. İspanya dışında da bir hayli popüler olan bu köpekler, koruma ve gütme haricinde evcil hayvan olarak da tercih edilir. Zeki, çalışkan ve azimli bir köpektir. Akıllıdır ve eğitimi kolaydır. Çocuklar ve diğer köpeklerle arası iyidir.

İbiza Tazısı Köpek Irkı

İspanyol köpek ırkları listesinde yer alan İbiza Tazısı, dik kulakları, büyük boyutu ve ince vücudu ile dikkat çeker. Zarif bir görünümü vardır. Atalarının Eski Mısır zamanına uzandığı bilinir. Hızlı, dayanıklı ve çevik bir köpektir. Yüksek av güdüsü vardır. Bu sebeple de küçük hayvanların yer aldığı bir ev için uygun olmayabilir.

Perro de Presa Canario Köpek Irkı

Presa Canario olarak ismi kısaltılan bu köpekler, büyük mastiff tipi bir cinstir. Bekçi köpeği ve çiftlik köpeği olarak tercih edilir. Sakin, zeki ve ailesine düşkün bir köpektir. Hem insanlar hem de diğer hayvanlar ile arası oldukça iyidir. Koruyucu özelliklere sahiptir. Tehdit algıladığı zaman havlayabilir ve savunmaya geçebilir.

Padenco Köpek Irkı

İspanyol köpek ırkları listesinde yer alan Padenco köpekler, son derece sevimli ve uyumlular. Dik, büyük ve sivri kulakları ile farklı bir görünüm sergiler. Çok çeşitli boylarda olabilir. Cinsin farklı türleri bulunur. İspanya’da genelde tavşan avlamak için tercih edilir. Dünyaca ünlü bir köpektir. İyi bir evcil hayvan olabilir.

İspanyol Galgo Köpek Irkı

İspanyol köpek ırkları arasında en bilinenlerden biridir. Tazı ile karıştırılsa da aslında bu farklı bir cinstir. Tazılardan biraz daha küçük boyutludur. Hızlı, çevik ve dayanıklı bir köpek olarak lanse edilir. Enerji seviyesi yüksektir. Bolca hareket, etkinlik ve oyun gereksinimi olur. Kaliteli köpek mamaları ile beslenmesi önemlidir.

İspanyol Mastiff Köpek Irkı

Dünyaca ünlü olan bu köpekler, özellikle de çiftlik hayvanlarını korumak için tercih edilir. Dev bir köpek ırkıdır. Uzunca bir geçmişi bulunur. 2000 sene önce Fenikeliler ve Yunanlar tarafından İspanya’ya getirildiler. Oldukça sadık ve sakin bir köpektir. Boyutuna rağmen çok fazla egzersiz ihtiyacı bulunmaz. Bölgesel, koruyucu ve iradeli bir hayvandır. Uyumlu bir köpek olması için sosyalleşmesine özen gösterilmelidir.

İspanyol Su Köpeği Irkı

Kendine has kıvırcık ve yoğun tüyleri ile dikkat çeker. İlk başta haşarat avlamak için yetiştirilmiş olsa da günümüzde evcil hayvan olarak popülerdir. Su geçirmez tüylere sahiptir ve ayrıca su oyunlarına bayılır. Aktif, zeki, eğlenceli ve uyumlu bir köpektir. İnatçı ve bağımsız olduğu için eğitimine özen gösterilmesi gerekir. İyi bir eğitim ve sosyalleşme ile muazzam bir aile dostu olacaktır.

Bichon Frise Köpek Irkı

On altıncı yüzyıldan bu yana varlığını sürdüren Bichon Frise, dünya genelinde tanınan bir hayvandır. Neşeli, zeki ve oyuncu bir köpektir. Kabarık tüyleri ile özgün bir görüntü sunar. Tüy bakımı aksatılmamalıdır. Böylece gösterişli, temiz ve parlak tüylere sahip olabilecektir. Apartman yaşamına uygundur. Çok fazla havlama eğiliminde değildir. Ayrıca cins, ayrılık kaygısına yatkındır. Bu nedenle de uzun süre boyunca yalnız bırakılmaması çok önemlidir.

Yorumlar