En Nadir Köpek Irkları Hangileri?

14 Ekim 2023
En Nadir Köpek Irkları Hangileri?

Nadir köpek ırkları, yeni bir köpek sahipleneceklerin ilgisini çekiyor. Köpek cinsleri çok çeşitlidir ve bazı ırklar nadirdir. Bu nadir köpekler görünüş ve karakter açısından geniş bir yelpazeye sahiptir. Hatta bazılarında, köpeklerde ender görülen özellikler dahi vardır. Şimdi nadir köpekleri sıralayalım.

En Nadir Köpek Irkları

AKC tarafından tanınan iki yüz kadar köpek ırkı vardır. Nadir köpek ırkları şunları içerir:

Amerikan İngiliz Coonhound Köpek Irkı

Bu köpek cinsi İngiliz tilki tazılarının soyundan gelir. Özellikle de rakun avlama konusunda oldukça başarılıdır. Çünkü bu amaç için özel olarak yetiştirilmiştir. Amerikan İngiliz Coonhound köpekler yoğun avcıdırlar ve sürü halinde olduklarında daha da gelişirler. Çok yüksek bir av dürtüsüne sahiptir. Avlanma için kullanılmayacağında yoğun egzersize ihtiyacı olur. Sahiplerine karşı son derece şefkatli olan Amerikan İngiliz Coonhound köpekler, aslında diğer pek çok köpek ırkı kadar sadık olmayabilir. Kısa tüylere sahiptir. Ara sıra banyo yaptırılmalı ve tüyleri fırçalanmalıdır.

Avustralya Kelpie Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları arasında yer alan Avustralya Kelpie köpekler, yorulmak bilmeyen, bol enerjili ve çok çalışkan bir hayvandır. Bir tür çoban köpeğidir. Zeki, memnun etmeye her daim istekli ve yüksek enerjiye sahip bir köpek olduğunu söyleyebiliriz. Avustralya Kelpie köpekleri iyi bir bekçi köpeği olur ve kendilerini ailelerine adarlar. Kalın tüylerinin rutin olarak fırçalanması önemlidir. Ara sıra banyo yaptırılmalıdır. Birçok renk ve desen kombinasyonunda karşımıza çıkar.

Azawakh Köpek Irkı

Hızlı bir tazı türü olan Azawakh köpekler, avcılık ve yarış için geliştirilmiş hayvanlardır. Çok sadık, bağımsız ve zeki bir köpektir. Diğer köpekler gibi sevgisini açık bir biçimde göstermez. Ancak oldukça koruyucu bir köpektir. Şüpheci olduğunu söyleyebiliriz. Ailesini yabancılara karşı korumaya heveslidir. Bu köpeklerin yoğun oranda günlük egzersiz gereksinimi olur. Bununla birlikte koşu arkadaşı olarak harika bir seçimdir. Ara sıra tüyleri fırçalanmalı, banyosu yaptırılmalı, patileri temizlenmelidir. Bakımı kolay bir cinstir.

Bergamasco Çoban Köpeği Irkı

İtalyan çoban köpeği olarak öne çıkan Bergamasco, kalın telli tüyleri ile farklı bir görüntü sergiler. Çarpıcı tüyleri ile bilinen bu köpekler, çok az bakım gerektirir. Bergamasco köpek biraz bağımsızdır ve yabancı insanlara karşı temkinli davranır. Ayrıca çok zekidir. Eğitimi bir hayli kolaydır. Aile üyelerine karşı çok bağlıdır. Yoğun egzersize gereksinimi bulunmaz. Günlük yürüyüşler bu köpek için yeterli olacaktır.

Biewer Teriyer Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları söz konusu olduğunda en bilinen cinslerden biri de Biewer Teriyer olur. Ailesine çok bağlı olan bu köpekler, oyuncak grubunda yer alır. Bu sevecen ve oyuncu köpekler, hem diğer hayvanlar ile hem de insanlarla çok iyi anlaşır. Yürüyüş yapmayı, oyunlar oynamayı, aile etkinliklerine dahil olmayı çok sever. Uzun ve ipeksi tüylerinin haftada birkaç kez taranması gerekir. Düzenli tüy bakımı olduğu sürece aşırı tüy dökmez.

Canaan Köpek Irkı

Kökeni eski İsrail olan Canaan köpekler, çiftlik hayvanlarını gütmek için yetiştirildi. Aynı zamanda mülkleri korumak için de tercih edildi. Bu zeki ve atletik köpekler, ek olarak köpek sporlarında da büyük başarılara imza attı. Beden ve zihin egzersizleri yapması önemlidir. Bölgesel olabilir ve yabancılara karşı her daim temkinlidir. Bundan dolayı olumlu pekiştirme yoluyla iyi bir şekilde eğitilmesi, davranış sorunlarını önleyecektir. Sosyalleşme ve disiplin sayesinde harika bir köpek olabilir.

Cesky Teriyer Köpek Irkı

Cesky Teriyer, Çek Cumhuriyeti’ne özgü bir köpektir. Bohemya’da ortaya çıkmıştır. Orta derecede enerjik ve oyun düşkünü bir hayvan olduğu bilinir. Bu nedenle pek çok aile için uygun bir seçimdir. Aşırı savunmacı değildir. Dikkatli ve koruyucudur. Çocuklarla ve diğer köpeklerle arası iyidir. Genel olarak eğitime açık bir hayvan olduğunu söyleyebiliriz.

Estrela Dağ Köpeği Irkı

Nadir köpek ırkları listesinde yer alan Estrela Dağ Köpeği, sevimli duruşu, uyumluluğu ve bakımının kolay olması sebebiyle çoğu insanın favori seçimlerinden biridir. Portekiz’e özgü bir çoban köpeğidir. Ailesine bağlıdır ve sevecen doğası ile dikkat çeker. Bu büyük köpek cinsi aslında oldukça sakindir. Oyun oynamayı, egzersiz yapmayı ve yürüyüşe çıkmayı pek sever. Kalın ve dalgalı tüylerinin haftada birkaç kez taranması gerekir. Hızlı uzadığı için tırnakları da rutin olarak kırpılmalıdır.

Kai Ken Köpek Irkı

Japon av köpeği olarak bilinen Kai Ken köpek cinsi, aile üyelerine karşı son derece şefkatlidir. Yabancılara karşı oldukça şüphecidir. Zeki ve sadık olduğunu söylemek mümkündür. İyi bir bekçi köpeği olur. Davranış sorunlarını önlemek adına düzenli şekilde egzersiz yapması sağlanmalıdır. Kısa tüylere sahiptir ve tüyleri çok fazla dökülmez. Çok az bakım gereksinimi bulunur.

Komondor Köpek Irkı

Kalın telli tüyleri ile benzersiz bir görünüm sunan Komondor köpekler, Macaristan’ın en popüler köpekleri arasında yer alır. Güçlü, cesur ve korkusuz bir köpektir. Fakat kimi zaman savunmacı ve inatçı olabilir. İyi bir eğitimden geçmesi önem arz eder.

Lagotto Romagnolo Köpek Irkı

Bu kıvırcık tüylere sahip olan köpeklerin anavatanı İtalya olmaktadır. Sevecen, sakin ve uyumlu bir köpektir. Eğitime açıktır ve eğitim sürecini verimli bir şekilde tamamlayabilir. Aile dostu bir köpek olduğunu bilinir. Çocuklar ve diğer hayvanlar ile çok iyi anlaşır. Yoğun tüylere sahiptir ve haftada 3-5 kez taranması gerekir. Böylece tüyleri bakımlı ve sağlıklı bir görünümde olacaktır.

Lowchen Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları arasında konumlanan Lowchen köpekler, sevecen ve dışa dönüktür. Cinsin ortaya çıkış tarihi net değildir. Avrupa kökenli olduğu bilinir. Bichon Frise ve Maltesse köpeklere benzeyen bir görünümü vardır. Sürekli büyüyen bir tüy yapısı olduğu için düzenli fırçalama gerektirir. Aşırı tüy dökmez.

Norveç Lundehund Köpek Irkı

Norveç Lundehund köpekler, martı avlamak üzere yetiştirilmişlerdir. Bu çevik ve dayanıklı köpekler, oldukça esnek uzuvlara sahiptir. Ayrıca ekstra ayak parmakları bulunur. Bu nedenle de kayalık uçurumlarda yönünü kolay bir şekilde bulur. Sadık, duyarlı ve eğitime hızlı yanıt veren bir köpektir. Aile üyeleri ile derin bağlar kurar.

Otterhound Köpek Irkı

Yumuşak tüyleri ve sevimli duruşu ile dikkat çeken Otterhound köpekler, eskiden İngiltere’de su samuru avlamak için kullanılıyordu. İlerleyen dönemlerde ise evcil köpek olarak popüler hale geldi. Perdeli ayakları ve su geçirmez tüyleri ile Otterhound köpek, harika bir yüzücüdür. Biraz gürültülü ve heyecanlı bir yapısı vardır. Onu kontrol altında tutmak için iyi bir eğitim şarttır. Düzenli fiziksel aktiviteye ve bakıma gereksinimi olduğunu da eklemeliyiz.

Firavun Tazısı Köpek Irkı

Eski Mısır kökenli bir köpektir. Atletik, enerjik ve bağımsızdır. Bol miktarda egzersiz ihtiyacı vardır. Yabancılara karşı biraz çekingen davranabilir. Ancak ailesi söz konusu olduğunda güvenilir, sadık ve samimidir. Bakım gereksinimleri minimum seviyededir. Egzersiz ihtiyacı muhakkak karşılanmalıdır.

Puli Köpek Irkı

Nadir köpek ırkları listemizin sonuncu sırasında Puli köpek var. Kalın telli tüyleri ile farklı bir görünümde olan Puli, çoğu insanın ilgisini çeker. Tüyleri gözlerini kapatır ve bu da ona ilginç bir görünüm katar. Şaşırtıcı derecede çevik bir köpektir. Tüylerinin sağlıklı ve temiz kalması için düzenli bakımdan geçmesi gerekir.

Yorumlar