Dachshund Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

25 Eylül 2023
Dachshund Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Almanya’ya özgü olan Dachshund köpek ırkı, sevimli kişiliği, enerjik halleri ve sarkık kulaklarıyla bir adım öne çıkar. Sosis köpek olarak da isimlendirilen bu cins, küçük boyutuyla da farklı bir imaj sergiler. Dachshund köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri ele aldık.

Dachshund Köpek Irkı Özellikleri

Dachshund, cesur, bağımsız, aktif, sadık, inatçı ve zeki bir köpektir. Yaşam süresi 12-16 sene kadardır. Hipoalerjenik değildir. Menşei Almanya’dır. Sevgi dolu bir arkadaş ve aile köpeği arayanlar için harika bir seçimdir. Küçük boyutuna rağmen son derece koruyucudur. Mükemmel bir bekçi köpeği olabilir.

Dachshund Köpek Irkı Tarihçesi

Dachshund köpekler, Almanya’da av köpeği olarak yetiştirildi. Kökenleri on beşinci yüzyıla dayanır. Porsuk köpeği olarak da tanınan bu köpekler, o dönemlerde porsuk avlamak için kullanılıyordu. Boyu, kararlılığı ve bağımsızlığı nedeniyle tünellere girebiliyor, porsukları kolay bir şekilde avlayabiliyordu. Cins, 1940’lı yıllarda AKC tarafından tanındı. Günümüzde ise Dachshund, popüler bir evcil köpektir. Tüm dünyada yaygındır.

Dachshund Köpek Irkı Bakımı

Dachshund köpekler biraz inatçıdır. Bu nedenle iyi bir eğitime tabi tutulması gerekir. Av dürtüsü yüksektir. Evinde kemirgenler ve diğer küçük hayvanlar olmayanlar için uygun bir köpektir. Genel olarak Dachshund köpekler diğer köpeklerle iyi geçinir. Uyumludur, ancak eğitim alması ve sosyalleşmesi son derece önemlidir.

Dachshund köpekler obeziteye eğilimlidir. Bu yüzden de kaliteli beslenmeli ve günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmalıdır. Günde en az yarım saatlik bir yürüyüş, bu köpekler için ideal olacaktır. Günün geri kalan zamanlarında da köpek oyuncakları ile eğlenmesi ve çeşitli oyunlarla aktif kalması sağlanmalıdır.

Dachshund köpeklerin tüy bakımı kolaydır. Bu köpeklerin tüyleri haftada birkaç kez taranmalıdır. Bu sayede parlak ve sağlıklı görünen tüylere sahip olabilecektir. Kirlendiği zaman köpek banyo ürünleri kullanılarak yıkanması önerilir. Kulakları ve gözleri düzenli şekilde kontrol edilip temizlenmelidir. Uzayan tırnaklar kesilmeli, dişler rutin olarak fırçalanmalıdır.

Dachshund Köpek Irkı Yaygın Sağlık Problemleri

Dachshund köpek ırkı genel olarak sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklara yatkın olabilir. Bunlar:

  • İntervertebral disk hastalığı
  • Diyabet
  • Epilepsi
  • Bağırsak hastalıkları
  • Çeşitli alerjiler

Dachshund Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Köpeğinizin yaşına ve boyutuna uygun bir beslenme düzeni oluşturmanız oldukça önemlidir. Bu köpeklere besin bileşenleri yönünden tam ve dengeli olan mamalar sağlamalısınız. Köpeğinizi sadece kuru mama ile değil, yaş ve ödül mamaları ile de beslemelisiniz. Her zaman yeteri kadar su tükettiğinden emin olmalısınız.

Yorumlar