Chow Chow Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

27 Eylül 2023
Chow Chow Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Chow Chow köpek ırkı, dünyaca ünlü, Çin kökenli bir köpektir. Aslana benzeyen köpek ya da ayıya benzeyen köpek olarak da lanse edilir. Mavi-siyah dili, kabarık tüyleri ve uyumlu mizacı ile bir adım öne çıkar. Çekingen, bağımsız ve sevecen bir köpektir. Chow Chow köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Chow Chow Köpek Irkı Özellikleri

Chow Chow köpekler, orta ila büyük boyutlarda, sportif olmayan bir köpek cinsidir. Kabarık tüyleri, ona benzersiz bir görünüm katar. Düz, yoğun ve çok dolgun bir tüy yapısı vardır. Düzenli olarak tüy bakımından geçmesi gerekir. Sakin, sadık ve uyumludur.

Tüyleri siyah, mavi, tarçın, krem ya da kırmızı tonlarında olabilir. Hipoalerjenik değildir. Çin kökenli bir köpektir. 8-12 sene kadar yaşam süresi vardır. Baskın ve koruyucu bir doğaya sahip olma eğilimindedir. Bağımsız, kimi zaman mesafeli ve zeki bir köpek cinsidir. Herkes için uygun bir köpek olmadığını hatırlatırız. Sadakatini genelde tek bir kişiye odaklar. Bununla birlikte, uygun eğitim ve sosyalleşme ile Chow Chow, hem çocuklar hem de diğer aile üyeleri ve köpekler ile iyi geçinir.

Chow Chow Köpek Irkı Tarihçesi

Chow Chow köpek ırkı, Çin’in en eski köpeklerinden biridir. Kökeni M.Ö. 206’ya uzanır. Bu köpekler, Akita, Shiba Inu, Shar-Pei köpek cinslerinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiştir. Cins iki bin seneden fazla bir süredir avlanmak için kullanıldı. 1700’lerin sonunda İngilizlerin ilgisini çekti ve İngiltere’ye getirildi. 1800’lerde ise Amerika’ya getirilen bu köpekler, 1903 senesinde AKC tarafından tanındı.

Chow Chow Köpek Irkı Bakımı

Chow Chow köpek ırkı bakımı büyük bir özveri ve dikkat gerektirir. Bu güzel ve zeki köpekler, sıklıkla aynı cinsiyetten köpeklere karşı saldırganlık gösterebilirler. Avlanma geçmişleri nedeni ile kedilere ve diğer küçük evcil hayvanlara yönelik bir av içgüdüsüne sahip olmaktalar. Bundan dolayı Chow Chow köpekler, küçük evcil hayvanların bulunduğu bir ev için pek uygun olmayabilir. Fakat ideal bir eğitim ve sosyalleşme ile uyumlu bir yaşam söz konusu olabilir.

Chow Chow köpekler aşırı aktif ve yüksek enerjili değiller. Yine de günde yarım saat kadar egzersiz ihtiyaçları olur. Yürüyüş ve oyun seansları, bu köpekler için yeterli olabilecektir. Chow Chow köpek, soğuk havayı da iyi bir şekilde tolere edebilir. Ancak sıcak havalarda dikkatli olunmalı ve dışarı çıkması önlenmelidir.

Chow Chow köpekler için rutin tüy bakımı oldukça önemlidir. Bu köpeklerin haftada birkaç kez köpek tarağı ile taranması gerekir. Böylece tüyleri parlak ve bakımlı görünecektir. Köpeğiniz aşırı kirlendiğinde onu köpek şampuanı ile yıkayabilirsiniz. Düzenli şekilde patilerini temizlemeli, uzayan tırnaklarını kırpmalı ve dişlerini fırçalamalısınız. Göz ve kulak bakımını da ihmal etmemeniz gerekiyor.

Chow Chow Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Chow Chow köpek cinsi genel olarak sağlıklıdır. Ama bazı hastalıklardan etkilenme ihtimali vardır. Bunlar:

  • Kalça displazisi
  • Göz kapağının içe dönmesi
  • Solunum yolu problemleri
  • Gaz ve sindirim sorunları

Chow Chow Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Chow Chow köpekler, her öğünde bir ila bir buçuk ölçek köpek maması ile günde iki defa beslenmelidir. Miktar, köpeğin yaşına ve büyüklüğüne göre değişir. Doğru mama miktarı için veterinere danışmayı unutmamalısınız.

Chow Chow köpeklere sunulacak olan mama, protein, mineral, lif ve vitaminler açısından tam ve dengeli olmalıdır. Kaliteli beslenmesi Chow Chow köpekler için çok önemlidir. Bu sayede sağlıklı ve uzun ömürlü olabilecektir. Chow Chow köpeklere sadece kuru mamalar değil, ödül ve yaş mamalar da sunulmalıdır. Ek olarak; köpeğin her zaman temiz ve yeterli miktarda suya erişimi bulunmalıdır.

Yorumlar