Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

13 Eylül 2023
Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Chihuahua köpek ırkı, küçük ama kendine güvenen bir cinstir. Minyon görünümüne rağmen son derece cesurdur. Küçük gövdeye ve geniş gözlere sahiptir. Benzersiz kişiliği, sevecenliği ve sadık oluşu ile dikkat çeker. Evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilen köpek ırklarından biridir.

Chihuahua Köpek Irkı Özellikleri

Chihuahua köpek ırkı, küçük ırk köpeklerden biridir. Pürüzsüz kısa tüylere sahiptir. Tüylerinin rutin olarak bakımdan geçmesi gerekir. Siyah, ten rengi, açık kahverengi, krem, beyaz, çikolata tonlarında olabilir. Arkadaş canlısı, sadık ve sevimli bir köpektir. İyi koşullarda bakıldığı zaman 10-12 sene kadar ömür süresi olur.

Chihuahua köpekler inanılmaz derecede popülerdir. Cesur doğası ile bilinen bu köpekler, boyutsal olarak küçük olsalar da karakter bakımından zengin olan canlılardır.

Chihuahua Köpek Irkı Tarihçesi

Chihuahua köpekler, Meksika’ya özgüdür fakat dünyaca ünlüdür. Eski dönemlerde kutsal olarak kabul ediliyordu. Atalarının dokuzuncu yüzyılda var olduğu bilinmektedir. İlk defa 1904 senesinde AKC tarafından kayıt altına alınmıştır. Amerika kıtasındaki en eski cinslerden biridir. Aynı zamanda dünyadaki en küçük köpek ırklarındandır. 1990’larda popülaritesi bir hayli artmıştır. Bu köpekler reklam filmlerinde de sıklıkla tercih edilmektedir.

Chihuahua Köpek Irkı Bakımı

Chihuahua köpeklerin bakımı büyük bir titizlik ve özveri gerektirir. Sevecen ve ilgiye düşkün bir köpektir. Şımartılmaktan hoşlanır. Uygun şekilde yetiştirildiği zaman muazzam bir aile köpeği olur. Bütün Chihuahua köpekler, çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla anlaşma kapasitesine sahiptir.

Eğlenceli ve sevimli bir köpek olan Chihuahua, uygun bir şekilde sosyalleştirildiği sürece rahatsızlık vermez. Pek çok kişi Chihuahua köpeklerin egzersiz gereksinimini hafife alır. Ancak bu köpeklerin rutin olarak egzersiz yapmaları çok önemlidir. Bu sayede sağlıklı bir ömür sürebilirler. Yüksek enerji seviyeleri nedeniyle yeterince egzersiz yapmaz ise davranış sorunları meydana gelebilir. Zihinsel ve fiziksel aktiviteler gerçekleştirmesi, genel sağlığının teşvik edilmesini sağlayacaktır.

Chihuahua köpek ırkı pürüzsüz tüylere sahiptir. Tüylerinin parlak ve bakımlı görünebilmesi için temel bakıma ihtiyacı olur. Düzenli olarak köpek tarağı ile fırçalanması sağlanmalıdır. Haftada birkaç kez tarama yeterli olacaktır. Kirlendiğinde ise mutlaka köpek şampuanı ile yıkanmalıdır. Pati bakımı da son derece önemlidir. Patileri temizlenmelidir ve uzayan tırnakları köpek tırnak makası yardımı ile kesilmelidir. Köpeğin gözlerinin ve kulaklarının da kontrol edilip, temizlenmesi şarttır. Ayrıca köpek diş fırçası kullanılarak ağız ve diş bakımı yerine getirilmelidir.

Chihuahua köpeklerin eğitimi oldukça mühimdir. Köpeğin daha iyi ve normal tavırlar sergilemesi için eğitimine önem verilmesi gerekir. İtaat eğitimi ve sosyalleşme ile davranışları kontrol altına alınabilir. Sonuç olarak insanlara ve diğer hayvanlara karşı iyi tavırlar sergiler. Aksi durumda korku dolu ve savunmacı olabilir. Dönemsel olarak inatçı olsa da aslında Chihuahua köpek ırkı son derece özverili, akıllı ve iyi huyludur. Özellikle tırnak kesimi ve tüy bakımı işlemlerine küçük yaşlardan itibaren alıştırılması tavsiye edilir.

Chihuahua Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Chihuahua köpekler genelde sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklara yatkınlığı bulunur. Bunlar:

  • Hipoglisemi
  • Hidrosefali
  • Nefes borusu problemleri
  • Diz kapağı çıkması

Chihuahua Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Chihuahua köpeklerin beslenmesine dikkat edilmesi gerekir. Obezite riskine yol açacağı için köpeğin ölçülü mama tüketmesi sağlanmalıdır. Aşırı kilo riski bulunan bu köpekler için kalorisi azaltılmış köpek mamaları önerilir. Chihuahua köpeklere verilecek olan mamanın protein, lif, vitamin ve mineraller açısından yoğun ve zengin olmasına özen gösterilmelidir. Bu sayede kaliteli beslenme deneyimi elde edilebilecektir. Chihuahua köpekler ayrıca yeteri oranda su tüketmeliler.

Yorumlar