Chausie Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

23 Ağustos 2023
Chausie Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Chausie kedi ırkı, binlerce sene önce Mısır’da ortaya çıkmış melez bir kedidir. Yaban kedisi ile evcil kedinin çaprazlanması sonucunda elde edilmiştir. Eski Mısır döneminden beri varlığını koruyan kedi ırkı, günümüzde dünya çapında ünlüdür.

Chausie Kedi Irkı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Chausie kedi ırkı, orta ila büyük boyutlarda olabilir. Atletik yapıya sahiptir. Dost canlısı ve şefkatli tavırları ile dikkat çeker. Harika bir evcil kedi seçeneğidir. Chausie, bolca zihinsel ve fiziksel egzersiz ihtiyacına sahiptir. Arkadaşlıktan ve sosyal olmaktan memnuniyet duyar. Aktif ve oyuncu bir kedidir. Günün büyük bir bölümünde evde bulunmayanlar için uygun olmamaktadır. Köpek ve kedilerle beraber yaşadığı taktirde kendisini çok daha mutlu hisseder.

Chausie Kedi Irkı Özellikleri Nelerdir?

Chausie kedi ırkı eğlenceli, sevimli ve zekidir. Çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da arası çok iyidir. Dengeli ve uyumlu bir hayvan olduğunu söylemek mümkündür. Chausie kedilerin boyutsal olarak büyümesi genelde iki ila üç yaşından sonra durur. Hipoalerjenik olmayan diğer kediler gibi Chausie kediler de tüy döker. Fakat tüyleri aşırı dökülmez. Düzenli tüy bakımı bu noktada çok önemlidir.

Chausie kedileri orta veya büyük boyda olup, atletik bir görünüme sahiptir. Çıkık elmacık kemikleri, sivri kulakları ve köşeli gözleri ile dikkat çekicidir. Fiziksel özellikleri nedeniyle adeta Habeş kedisini andırır. Tüy renkleri değişiklik gösterebilir. Tüyleri ağırlıklı olarak kahverengi ve siyah tonlarındadır.

Chausie Kedi Irkı Tarihçesi

Chausie kedi ırkı, orman kedisi ve evcil kedinin melezlenmesinin bir sonucudur. Bu kedilerin binlerce seneden bu yana var olduğu ve Chausie kedilerin Mısır kökenli olduğu bilinmektedir. Chausie tarihsel açıdan Güneydoğu Asya ve Orta Doğu’nun bazı yerlerinde bulunmuştur. İlerleyen dönemlerde ABD’ye getirilmiş ve ardından tüm dünyaya yayılmıştır. 1995 senesinde Uluslararası Kedi Birliği tarafından tanınmıştır.

Chausie Kedi Irkı Bakımı Nasıldır?

Chausie kedilerin bakımı oldukça kolaydır. Bu kedilerin bakımı diğer pek çok kedi ırkı gibidir. Kedinize nasıl daha iyi bir şekilde bakacağınızı merak ediyorsanız; aşağıdaki detayları inceleyebilirsiniz:

Chausie Kedi Irkı Egzersiz İhtiyacı

Chausie kedileri oldukça aktif olan canlılardır. Meraklı ve atletik olan bu kediler, doğaları gereği kendi başlarına hareket edebilirler. Yine de bol miktarda dış mekân gezintilerine gereksinim duyarlar. Kedi oyuncakları ile zaman geçirmeyi, diğer evcil hayvanlarla ya da insanlarla oyunlar oynamayı, uzun yürüyüşleri çok sever. Kedi tırmalama tahtası gibi ekipmanlarla da egzersiz ihtiyacını giderebilir. Bu kediler zeki ve eğitime açık olan hayvanlardır. Bu sebeple de tasmalı bir şekilde yürümek için eğitim alabilirler.

Chausie Kedi Irkı Tüy Bakımı

Chausie kedilerinin tüyleri minimum düzeyde dökülme eğilimindedir. Fakat kedinin hipoalerjenik olmadığını söylemeliyiz. Kısa tüylü kedilerdir. Uzun tüylü olan diğer kedilere oranla daha az tüy dökerler. Yine de rutin bir tüy bakımı gerektirirler. Haftada iki veya üç kez tüylerinin taranması yeterli olacaktır.

Chausie Kedi Irkı Temizlik ve Bakım

Chausie kedisinin kulak ve göz bakımı da aksatılmamalıdır. Kulakları ve gözleri rutin olarak kontrol edilip temizlenmelidir. Ayrıca tırnak bakımına da özen gösterilmelidir. Patileri temiz tutulmalı, uzayan tırnakları kedi makası ile kesilmelidir.

Chausie Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Chausie kedisinin sağlıklı ve uzun ömürlü kalabilmesi için dengeli beslenmesi gerekir. Bu nedenle besin bileşenleri bakımından tam ve dengeli olan kedi mamaları Chausie kedileri için tedarik edilmelidir. Kediye sunulacak olan mamanın taze, kaliteli ve besleyici olmasına dikkat edilmelidir. Kedinin gün içinde yeterli oranda ve temiz suya erişimi bulunmalıdır.

Chausie Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Chausie kedi ırkının iyi koşullarda bakılması, bu sevimli kedilerin uzun seneler boyunca sağlıkla yaşamalarına olanak tanıyacaktır. Chausie kedisi genelde sağlıklıdır. Fakat bazı hastalıklardan muzdarip olabilir. Bunlar arasında inflamatuar bağırsak hastalığı ve gıda alerjisi yaygındır. Bu sebeple de kediye sunulacak olan mamanın doğal bileşenler barındırması önem arz eder.

Yorumlar