British Kedi Irkı Özellikleri

1 Temmuz 2023
British Kedi Irkı Özellikleri

British Kedi Irkı Özellikleri

British kedi ırkı en çok tercih edilen kedilerden biridir. Sevimli görüntüsü, sakinliği ve bakımının kolay olması nedeniyle çoğu insanın favori kedi cinsidir.

British Kedi Irkı Tarihçesi

Tarihsel raporlara göre British kedi ırkı Eski Mısır ve Roma’dan sonra İngiltere’ye gelmiştir. Ardından bölgede yaygın olan fare istilası ile mücadele için British Shorhair kediler yaygın olarak yetiştirildi. Birleşik Krallık'a vardığında, iyi davranışı nedeniyle harika bir evcil hayvan haline getirildi. Bugün sahip olduğu üstün özellikleri kazanana kadar İran kedileri ve melez kediler gibi diğer ırklarla melezlenmiştir. Daha sonra İngiliz genetiğine sahip olmaya başladı.

İsmindeki Shorthair kelimesi ise mavimsi bir ton olduğu için İngiliz Mavisi olarak da adlandırılan gri renkte yaygın olan küçük ve kadifemsi tüylerine atıfta bulunur. İlk olarak 1967'de Amerikan Kedi Derneği tarafından bir cins olarak kabul edildi. Günümüzde ACFA, CFA, FIFE ve TICA gibi çeşitli kedi dernekleri tarafından tanınmaktadır.

British Kedi Irkı Fiziksel Özellikleri

British kedi ırkı fiziksel özellikleriyle dikkat çeker. Düz bir kafası, yuvarlak kulakları, büyük yanakları ve bıyığı vardır. Tüylerinin şeklinden dolayı her zaman gülümsüyormuş izlenimi verir. Yetişkin aşamasında dişiler 5 kg'a ulaşabilirken, erkekler yaklaşık 7 kg ağırlığındadır. Ömrü 13 ila 15 yıl arasındadır ve bakıma göre değişebilir.

British Kedi Irkı Mizacı

British Shorthair son derece uysal, girişken, sahibine sadık ve sakin bir kedidir. Tedirgin veya stresli olmadığı için rahat bir kişiliğe sahiptir. Avlanma yetenekleri fareleri yakalamak için kullanılmış olsa da, Büyük Britanya'ya vardıklarında, insanlar bu kedilerin arkadaşlıklarının ne kadar hoş olduğunu kısa sürede gözlemlediler. Bu sayede British kedi ırkı evcilleştirildi.

Zamanının çoğunu sevdiği kişiyle oynayarak ya da uyuyarak geçirir. Çok kurnaz bir kedi cinsidir, aynı zamanda şefkati sever. Cins oldukça zekidir, fakat anlama becerilerini geliştirmek ve eğitilmesi için teşvik edilmesi şarttır. Yabancılarla, çocuklarla ve diğer hayvanlarla iyi geçinir. Sosyalleşmeden önce, etrafındaki her şeyi gözlemler. Sahibine sadıktır ve sakin olmasına rağmen onu riskli durumlardan korumaya çalışır.

British Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Ağırlığı, fiziksel durumu veya sağlık sorunları için önerilen mamayı kullanmak gerekir. Bunun için veterinerin önerdiği bir kedi maması alınmalıdır. British kedi ırkı diğer kedilerde olduğu gibi protein yönünden yoğun olan mamalara gereksinim duyar. Ayrıca maması vitamin ve mineraller bakımından da zengin olmalıdır.

British Kedi Irkı Bakım İhtiyacı

Bir British Shorthair kedisinin mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için aşırı bir bakıma gerek yoktur. Ancak bunun bir hayvanın yaşam beklentisini doğrudan etkilediğini hatırlamak önemlidir. Bu nedenle beslenme, hijyen, fiziksel aktivite, çevre ile ilgili hususlar ve esenlik konularına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kendini temizlemesine rağmen banyo ve ağız hijyeninden de vazgeçilmemelidir. Hijyene dikkat edilmeli, fizyolojik ihtiyaçlarını karşılamak için kedi tuvaleti ve kedi kumuna yatırım yapılmalıdır. Kulak ve göz temizliği rutin olarak gerçekleştirilmelidir. Tüyleri haftada en az iki defa fırçalanmalıdır.

British Kedi Irkı Sağlığı

Aynı türden ve cinsten olsalar bile her hayvanın kendine has sağlık özellikleri vardır. Ancak bazı genetik faktörler, bu kedileri kalp ve idrar yolları ile ilgili bazı sağlık sorunlarına daha yatkın hale getirebilir. Cinsin, kalp kasının aşırı büyümesi ile karakterize edilen hipertrofik kardiyomiyopati geliştirmesi yaygındır. İdrarın geçişini engelleyen ve hemofili B'ye neden olan idrar taşlarına sahip olması da mümkündür. Bu kedilerde obeziteyi garanti eden bir genetik faktör yoktur, fakat hareketsiz yaşam tarzını benimsemeleri aşırı kiloya neden olabilir.

Yorumlar