Bombay Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

14 Eylül 2023
Bombay Kedi Irkı Özellikleri ve Bakımı

Bombay kedi ırkı, siyah tüyleri ve minik bir pantere benzemesi nedeniyle ilgi çekicidir. Parlak altın renkli gözleri ile etkileyici bakışlar atar. Dost canlısı ve girişken bir kedidir. Çoğu insanın evcil hayvan olarak tercih ettiği kedilerden biridir. Amerikan Shorthair ve Burmese kedilerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Bombay kedilerle ilgili bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Bombay Kedi Irkı Özellikleri

Kediler genel olarak bağımsız hayvanlardır. Ancak Bombay kedileri için bu durum geçerli değildir. İnsanlarla arkadaş olmayı seven bu kediler, aile etkinliklerine dahil olmaktan memnun olur. Evden uzakta uzun saatler geçiren kişiler için pek uygun olmayabilir. Çünkü Bombay kedileri yalnız kalmaktan pek hoşlanmazlar. Çok fazla etkileşim gereksinimleri olur ve yalnız kalırlarsa ayrılık kaygısı ya da depresyon yaşayabilirler.

Dışa dönük ve sosyal kediler oldukları için yabancıları bile merakla karşılarlar. Nazik oldukları sürece çocuklar ve diğer kediler ile de uyumludurlar. Sevecen, girişken ve sevimli olan Bombay kedi ırkı, altın ya da bakır göz renginde olabilir. Tüyleri siyah renktedir. Hipoalerjenik değildir. İyi koşullarda bakılırsa yirmi sene kadar yaşayabilir.

Bombay Kedi Irkı Tarihçesi

Bombay kedisi, 1953 senesinde geliştirildi. Pantere benzeyen bir kedi ırkı yaratmaya çalışan Nikki Horner tarafından elde edildi. Amerikan Shorthair ve Burmese kedi ırkının melezlenmesi sonucunda Bombay kedileri ortaya çıktı. Cins, 1976’da CFA tarafından şampiyonluk statüsünde kabul edildi. 1979’da Bombay kedileri resmen tanınmış oldu.

Bombay Kedi Irkı Bakımı

Bombay kedi ırkının bakımı büyük bir titizlik ve özveri gerektirir. Bu kedilerin tüyleri kısa olduğu için tüy bakımında zorlanmazsınız. Diğer yandan kedinin fiziksel ve zihinsel olarak aktif kalmasını sağlamalısınız.

Kısa ve yumuşak tüylere sahip olan Bombay kedi ırkı, haftada birkaç kez kedi tarağı ile fırçalanmalıdır. Tüylerinin parlak ve sağlıklı görünmesi için bu oldukça önemlidir. Kirlendiği zaman kedi şampuanı kullanarak yıkanması önerilir. Uzayan tırnakları ortalama iki haftada bir kesilmelidir. Patileri de kontrol edilip, temizlenmelidir. Kedinin kulakları ve gözleri de bakımdan geçmelidir. Ayrıca kedi diş fırçası ve macunu kullanarak ağız ve diş bakımı kesinlikle yerine getirilmelidir.

Bu kediler eğlenceli ve meraklıdır. Özellikle de yavru Bombay kedileri sonsuz enerjiye sahiptir. Yaşlandıkça daha az hareketli hale gelirler. Yine de gün içinde oyun ve egzersiz saatleri mutlaka olmalıdır. Bombay kedileri zekidir. Bu nedenle eğitime de açık olan hayvanlardır. Kolayca eğitilebilirler.

Bombay Kedi Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Bombay kedi ırkı genel olarak sağlıklıdır. Fakat cinse özgü bazı hastalıklardan etkilenebilir. Bunlar:

  • Kalp hastalığı
  • Solunum yolu hastalıkları

Bombay Kedi Irkı Beslenme İhtiyacı

Bombay kedilerinin beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Bu sevimli kedilerin obeziteden muzdarip olma riski vardır. Bu yüzden mamalarının kalorisi düşük olmalıdır. Bombay kedisine verilecek olan mamanın vitamin, lif, protein ve mineral açısından zengin olması şarttır. Ayrıca kedinin her gün yeterli miktarda suya erişimi bulunmalıdır.

Bombay Kedisinin Artı Yönleri

Bu kediler sevgi dolu ve neşelidir. Ayrıca tüyleri çok az dökülür ve tüylerin bakımı bir hayli kolaydır. İnsanlarla ve diğer evcil hayvanlarla çok iyi anlaşır.

Bombay Kedisinin Dezavantajları

Bombay kedileri nadirdir ve bulunması biraz zordur. Çok fazla dikkat gerektirirler. Kalp ve solunum sorunlarına yatkındırlar.

Bombay Kedi Irkı Çocuklarla Anlaşır Mı?

Bombay kedileri son derece arkadaş canlısıdır. Bu sebeple de çocuklarla da çok iyi anlaşır. Çocuklu aileler için tavsiye edilen kedi ırkları arasında yer alır.

Yorumlar