Basset Hound Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

6 Ekim 2023
Basset Hound Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Basset Hound köpek ırkı, sarkık kulakları, kısa bacakları, kırışık derisi, uzun burnu ve kısa tüyleriyle karakterize olan bir hayvandır. Orta büyüklükte Fransız tazı türüdür. En popüler tazı köpeklerinden biridir. Güçlü koku alma duyuları ve takip yetenekleri ile bir adım öne çıkarlar.

Kadifemsi kulakları sayesinde kolayca tanınır. Ancak kendine özgü karakteri ile de fark yaratmayı başarır. Bu benzersiz canlılar, dünya çapında evcil hayvan olarak sıklıkla tercih edilir. Bununla beraber Basset Hound köpek ırkı, son derece sadıktır. İnatçı bir yönü olduğu için eğitimine özen gösterilmesi gerekir. Harika bir ev köpeği olabilir. Basset Hound köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Basset Hound Köpek Irkı Özellikleri

Basset Hound köpekler tazı grubuna dahildir. Kısa ve pürüzsüz tüyleri vardır. Tüylerinin rengi kahverengi, siyah, ten, beyaz, açık sarı ve kırmızı tonlarında olabilir. Hipoalerjenik değildir. İyi koşullarda bakılırsa 12 ila 13 sene kadar ömür süresi bulunur. Menşei Fransa’dır. Sevgi dolu, arkadaş canlısı, tatlı huylu, eğlenceli ve biraz da inatçıdır.

İnanılmaz koku alma duyularının yanı sıra Basset Hound köpekler, ailelerine son derece bağlı, oyuncu ve sevecen olmaları ile de dikkat çekerler. Bu köpek cinsi, uygun bir şekilde sosyalleştirildiği taktirde çocuklar ve diğer köpekler ile de çok iyi anlaşır. Aynı zamanda çok eğlenceli ve sosyal hayvanlardır.

Kanepede dinlenmeyi, açık hava etkinliklerine dahil olmayı ve insanlarla vakit geçirmeyi çok sever. Oldukça zeki bir köpektir. Sahibinin isteklerine uymak yerine kendi çıkarlarına göre hareket edebilir. Bolca sevgi ve biraz sabır ile iyi huylu bir Basset Hound elde edilebilir.

Basset Hound Köpek Irkı Tarihçesi

Basset Hound köpekler, St. Hubert Manastırı rahiplerinin alçak yapılı bir tazı yaratmak için Fransız köpek ırklarının çeşitli türlerini çaprazlaması sonucunda elde edilmiştir. Amaç, tavşan ve geyik avlamak için koku duyusu gelişmiş bir köpek yaratmaktı. Yetiştiriciler bu amaçlarına ulaşmış oldular.

Basset Hound ilk defa 1885 senesinde AKC tarafından tanındı. İlerleyen yıllarda cins, dünyaca ünlü bir köpek haline geldi. Günümüzde de tüm dünyada bilinen ve tercih edilen bir köpek ırkıdır.

Basset Hound Köpek Irkı Bakımı

Basset Hound köpekler, diğer pek çok köpek cinsine göre daha az egzersize gereksinim duysa da eğitim açısından özellikle dikkat gerektirir. İyi bir eğitim ve sosyalleşme ile Basset Hound köpekler uyumlu ve akıllı bir köpek olurlar. Güçlü iradeli ve inatçı bir köpek olduğu için eğitimine ağırlık verilmelidir.

Basset Hound, en atletik ve en hızlı köpek olmayabilir. Ancak düzenli egzersiz gerektirir. Günde en az bir saat kadar aktif kalması sağlanmalıdır. Aile aktivitelerine ve dış mekan gezilerine bayılır. Yürüyüş ve koşu gibi etkinliklerden memnun olur. Ayrıca çok eğlenceli bir köpektir. Size açık hava etkinliklerinde iyi bir şekilde eşlik edebilir.

Kısa tüylere sahip olmasına karşın Basset Hound köpeklerin rutin olarak tüy bakımından geçmesi önemlidir. Bu sayede köpeğin tüyleri sağlıklı ve parlak görünecektir. Haftada üç dört kez tüyleri taranmalıdır. Köpeğiniz kirlendiği zaman onu yıkayabilirsiniz.

Basset Hound köpeklerin kulakları enfeksiyona yatkın olduğu için düzenli şekilde kulaklar ve gözler kontrol edilip temizlenmelidir. Böylece sağlıklı kalması sağlanır. Aynı şey ağız ve diş bakımı ile pati bakımında da geçerlidir. Tırnakları uzamış ise kesilmelidir. Dişleri de düzenli biçimde fırçalanmalıdır.

Basset Hound Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Basset Hound köpek ırkı genelde sağlıklıdır. Ancak cinsin yatkın olduğu bazı sağlık problemleri vardır. Bunlar:

  • Dirsek ve kalça displazisi
  • Hipotiroidizm
  • Glokom
  • Kanama bozuklukları

Basset Hound Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Basset Hound köpeklerin protein, lif, mineral ve vitamin açısından tam ve dengeli mamalar ile beslenmesine özen gösterilmelidir. Köpeğe sadece kuru mamalar değil, yaş ve ödül mama çeşitleri de sunulmalıdır. Bununla beraber Basset Hound köpeklerin her zaman temiz ve tatlı suya erişimi bulunmalıdır.

Yorumlar