Basenji Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

10 Eylül 2023
Basenji Köpek Irkı Özellikleri ve Bakımı

Basenji köpek ırkı, dünya çapında tanınan ve evcil hayvan olarak tercih edilen bir köpek cinsidir. Bakımı oldukça kolaydır ve bu evcil hayvanlar son derece sadıktır. Dolayısıyla çoğu insan için ideal bir köpek olarak öne çıkar. Bu yazımızda Basenji köpekler hakkında bilinmesi gerekenleri açıkladık.

Basenji Köpek Irkı Özellikleri

Basenji köpek ırkı, Orta Afrika’dan gelen, kısa ve pürüzsüz tüylere sahip olan bir köpektir. Tüyleri çok fazla dökülmez ve bu köpekler kötü koku oluşturmaz. Bundan dolayı çoğu insanın favorisi konumundadır. Basenji, bir tazı köpeği cinsidir. Bu köpekler dik kulakları ve badem şeklindeki gözleri ile dikkat çeker. Kırışık bir alnı ve sırtına doğru kıvrılan bir kuyruğu vardır. Genelde kare biçiminde atletik bir yapıdadır.

Basenji köpeklerin en önemli özellikleri arasında bir diğeri de havlamayan köpek olarak lanse edilmesidir. Standart bir köpek havlaması yerine şarkıya benzer bir ses çıkarır. Ancak genel olarak sessiz bir köpektir. Yine de çok fazla egzersize ve zihinsel uyarıma gereksinim duyar. Aktif insanlar için harika bir köpek cinsidir. Sessiz, bağımsız ve zeki bir köpektir. Menşei Kongo Demokratik Cumhuriyeti olarak geçer. İyi koşullarda bakılırsa, Basenji köpek ırkı 13-14 sene kadar yaşayabilir.

Basenji köpeklerin kedi benzeri bir kişiliğe sahip olduğu söylenmektedir. Özellikle de yabancı insanların yanında mesafeli ve bağımsız olurlar. En sevdikleri aile üyelerini seçerler ve onunla vakit geçirmek isterler. Ayrıca kedi gibi kendilerini tımar ederler. Yüksek enerji seviyesine ve zekaya sahip olan köpeklerdir. Kolayca sıkılabilirler. Bundan dolayı yaşam alanında bolca köpek oyuncağı ve çeşitli materyaller bulunmalıdır. Gün içinde fiziksel aktivitelere yoğunlaşması sağlanmalıdır.

Basenji Köpek Irkı Bakımı

Basenji köpeklerin bakımı son derece kolaydır ve bu köpek cinsi zahmetsizdir. Günde en az birkaç saat egzersiz yapması sağlanmalıdır. Yüksek fiziksel egzersiz ihtiyacı mutlaka karşılanmalıdır. Aksi durumda çiğneme gibi yıkıcı davranışlar geliştirebilir. Uzun yürüyüşler, koşma ve coşkulu oyun seansları tam da bu köpeklere göredir.

Basenji köpek ırkı dış mekanda iken her daim tasmalı bir şekilde tutulmalıdır. Çitlerle çevrilmiş bir alanda vakit geçirmeyi seven Basenji, bahçe etkinliklerinden de keyif alır. Bu sevimli köpeklerin av dürtüsü yüksektir. Bu yüzden küçük hayvanlarla aynı ortamda tutulmaması tavsiye edilir.

Basenji köpek ırkı tüy bakımı da aksatılmaması gereken bir konudur. Ölü tüyleri yok etmek ve cilt yağlarını dağıtmak amacıyla her gün mutlaka fırçalanması tavsiye edilir. Bu işlem sırasında yumuşak kıllı bir fırça ya da köpek bakım eldiveni kullanabilirsiniz. Bu köpekler kirlenmediği taktirde banyo aktivitesine ihtiyaç duymazlar. Banyo yaptırılacak ise kaliteli köpek şampuanları tercih edilmelidir.

Basenji köpek ırkı pati bakımı da mühim bir detaydır. Köpeğin patileri kontrol edilmeli ve gerekiyor ise uzayan tırnaklar özel bir makas ile kesilmelidir. Gözleri ve kulakları temizlenmeli, dişleri ise köpek diş fırçası kullanılarak fırçalanmalıdır. Bu sayede köpeğin genel bakım gereksinimleri karşılanmış olur.

Basenji Köpek Irkı Yaygın Sağlık Sorunları

Basenji köpek ırkı genel olarak sağlıklı bir cinstir. Ancak bazı sağlık sorunlarından etkilenebilir. Bunlar:

  • Hipotiroidizm
  • Bağırsak hastalığı
  • Böbrek hastalığı
  • Kalça displazisi

Basenji Köpek Irkı Beslenme İhtiyacı

Basenji köpek ırkı beslenmesine özellikle dikkat edilmelidir. Köpeğin her daim kaliteli ve protein yönünden zengin olan mamalar ile beslenmesi sağlanmalıdır. Köpeğe sadece kuru mamalar değil, ödül ve yaş mamalar da vermelisiniz. Böylece beslenmesinde çeşitlilik yaratmış olursunuz. Basenji köpeğin temiz ve tatlı suya erişimi olduğundan emin olmalısınız.

Yorumlar