Apartman Yaşamı İçin Uygun Köpek Irkları Hangileri?

19 Ekim 2023
Apartman Yaşamı İçin Uygun Köpek Irkları Hangileri?

Apartman yaşamı için uygun köpek ırkları, yeni bir evcil dost sahipleneceklerin merak ettiği bir husus. Bazı köpekler var ki, apartman dairesinde yaşayabilir ve gelişebilir. Kimi köpekler ise geniş ve bahçeli bir alan gerektirir. Apartmanda yaşayabilen köpekleri sıraladık.

Apartman Yaşamı İçin Uygun Köpek Irkları

Apartmanda yaşayabilen köpekler, genelde sessiz, düşük ila orta enerjili hayvanlardır. Özellikle de küçük köpek cinsleri bu tür evlere uyum sağlama eğiliminde olurlar. Apartman yaşamı için uygun köpek ırkları şu şekilde listelenebilir:

Basset Hound Köpek Irkı

Orta derecede enerjik olan Basset Hound köpekler, sessiz ve sakindir. Özellikle de yaş aldıkça daha az aktif olur. Günlük yürüyüşleri sever ve çok fazla egzersize gereksinim duymaz. Tazı grubu köpeklerden olan Basset Hound, iyi koşullarda bakılır ise 12-13 sene yaşar.

Bichon Frise Köpek Irkı

Apartman yaşamı için uygun köpek ırkları arasında öne çıkan Bichon Frise köpekler, küçük köpek severlerin favorisi konumundadır. Genelde orta seviyede enerjisi bulunur. Sakin ve mutlu bir köpektir. Gürültülü değildir. Günlük oyun seanslarından hoşlanır. Ayrıca kısa yürüyüşler, bu köpeğin egzersiz ihtiyacını karşılar.

Bulldog Köpek Irkı

Bu orta boy köpeklerin enerjisi çok yüksek değildir. Düzenli egzersiz gerektirir. Aktivite toleransı düşük olduğu için rutin yürüyüşler yeterli olacaktır. Köpek oyuncakları ile oynamayı da pek sever. Sadık ve neşeli bir köpektir. Ayrıca horlamaya meyillidir. Onun dışında sessiz bir hayvandır.

Cavalier King Charles Spaniel Köpek Irkı

İyimser, mutlu, uyumlu ve sakin bir köpek olan Cavalier King Charles Spaniel, aynı zamanda apartman yaşamı için uygun köpek ırkları arasında konumlanır. Bu nazik ve sakin köpekler, hemen herkes için uygundur. Günlük yürüyüşlerden ve oyun seanslarından memnun olur.

Chihuahua Köpek Irkı

Dünya çapında en popüler köpeklerden biri olan Chihuahua ırkı, günlük yürüyüşlerden ve oyunlardan mutlu olur. Orta ila yüksek bir enerji düzeyine sahiptir. Minyon boyutları nedeniyle de küçük bir dairede rahatlıkla yaşayabilir. Yabancılar karşısında aşırı havlayabilir, ancak genelde sakin bir köpektir.

Maltesse Köpek Irkı

Apartman yaşamı için uygun köpek ırkları listesinde yer alan Maltesse köpekler, ülkemizde ve dünya çapında oldukça meşhurlar. Günlük yürüyüşler gerektiren bu köpek cinsi, daha az havlama eğiliminde olduğundan dolayı da apartmanlarda rahatlıkla yaşayabilir.

Kaniş Köpek Irkı

Standart, oyuncak ve minyatür gibi türleri bulunan Kaniş köpekler de dairelerde yaşayabilirler. Bu köpekler son derece zekiler. Orta ila yüksek enerji seviyeleri bulunur. Küçük bir evde bile yaşayabilir. Eğitime açık bir köpektir. İyi koşullarda bakılırsa 10-18 sene hayatta kalır.

Shih Tzu Köpek Irkı

Apartman yaşamı için uygun köpek ırkları arayanlar için uygun olan Shih Tzu köpekler, sadece temel günlük egzersize ve genel eğitime ihtiyaç duyar. Genel olarak mutlu, oyuncu ve sevecen bir köpektir. En sevdiği insanla yakın bağlar kurar. Evde yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz.

İtalyan Tazısı Köpek Irkı

İtalyan tazısı, tazı köpeklerin minyatür versiyonu olarak öne çıkar. Hem yeni köpek sahipleri hem de deneyimliler için idealdir. Bakımı kolaydır ve bu köpekler kolayca idare edilebilir. Sevgi dolu bir köpektir. Günlük yürüyüş ihtiyacı bulunur. Bakım ve beslenme gereksinimi karşılandığı sürece 14-15 sene yaşar.

Fransız Bulldog Köpek Irkı

1800’lerden bu yana tanınan ve evcil hayvan olarak tercih edilen Fransız Bulldog köpekler, büyük ve küçük olmak üzere bütün apartman daireleri için uygundur. Formda kalması adına günlük yürüyüşlere özen gösterilmesi gerekir. Nadiren havlayan bir köpek ırkıdır.

Yorumlar