Alman Kurdunun Özellikleri Nelerdir?

11 Ocak 2024
Alman Kurdunun Özellikleri Nelerdir?

Alman kurdunun özellikleri sıklıkla araştırılır. Bilindiği gibi Alman kurdu birçok insan tarafından tercih edilir. En popüler köpek cinslerinden biridir. Peki, bu köpeklerin özellikleri neler? Alman kurduyla ilgili tüm ayrıntıları açıklıyoruz.

Alman Kurdunun Özellikleri

Zekası ve görünümü ile dikkat çeken Alman kurduna ilgi duyan pek çok hayvansever bulunuyor. Bu nedenle Alman kurdunun çeşitli özellikleri sık olarak araştırılıyor. Güçlü ve kaslı olmalarının yanı sıra son derece zeki olan Alman kurdunun genetik bağı olmamakla beraber kurda benzer bir görünümü vardır. Uzun burnunun tamamladığı sert yüz hatlarına sahip bir köpektir.

Keskin dişleri ve kaskın bir çenesi vardır. Bu nedenle ısırma kuvveti çok güçlüdür. Başının üstünde dik olarak konumlanmış orta büyüklükte kulakları mevcuttur. Uzun boynunu hareket ettirerek koşarken mükemmel bir kondisyon sağlar. Kahverengi gözlerinin badem şeklinde bir yapısı vardır. Kaburga formu başta olmak üzere çok güçlü kemiklere sahiptir. Gelişmiş bacak kasları ve güçlü, orantılı vücudu ile dikkat çeker. Uzun gövdesi ile ön plana çıkan bir köpek cinsidir.

Alman Kurdunun Özellikleri: Alman Kurdu Boyu ve Kilosu

Alman kurdunun dişisi ile erkeğinin kilosu ve boyu farklılık göstermektedir. Erkek Alman kurt köpeklerinin boyu 60 ve 70 cm arasında olmaktadır. Dişi Alman kurt köpeklerinin boyu ise 55 ve 60 cm arasında olmaktadır. Beslenme ve egzersiz durumuna göre kiloları ve boyları değişiklik göstermektedir. Ancak erkek Alman kurt köpeklerinin ideal kiloları 29 ve 40 kg arasındadır. Dişi Alman kurt köpekleri için ise ideal aralık 22 ve 32 kg arasındadır.

Alman Kurdunun Özellikleri: Alman Kurdu Karakteri

Adından anlaşıldığı gibi Almanya kökenli olan Alman kurt köpeklerinin yüksek zekaları ve güçlü bir vücutları bulunur. Cesur ve özgüvenli köpeklerdir. Başlangıçta soğuk bir izlenim vermelerine rağmen ailelerine çok bağlı ve sadık olurlar. Bağ kurduktan sonra sevimli, oyuncu ve afacan doğalarını görmek mümkün olur.

Ailesi ile vakit geçirmeyi çok seven bir köpek türüdür. Güçlü bir görev bilincine ve koruma duygusuna sahiptirler. Bu nedenle yabancılara temkinli yaklaşırlar. Saldırgan davranışlar sergilememesi için sosyalleşmelerini sağlamak gerekir. En zeki köpekler arasında yer alan Alman kurt köpeklerinin eğitilmesi de çok kolaydır. Görev bilincine sahip olmaları ile eşleşince mükemmel arama kurtarma köpekleri olurlar.

Alman Kurdunun Özellikleri: Alman Kurdu Egzersiz İhtiyacı

Güçlü ve atletik bir vücuda sahip olan Alman kurt köpeklerinin egzersiz ihtiyacı çok yüksektir. Bu nedenle yeterli egzersizi yapmalarını sağlamak çok önemlidir. Yeterli egzersizi yapamamaları durumunda fazla enerjilerini atamadıkları için olumsuz davranışlar sergilemeleri mümkündür. Ayrıca bu durum Alman kurt köpeklerini fiziksel ve zihinsel olarak da etkileyecektir.

Alman kurt köpeklerinin egzersiz ihtiyaçlarını karşılamak için 60 dakika egzersiz yaptırılması gerekir. Yürüyüş ve koşu dışında çeşitli oyunlar oynamak onlar için iyi olacaktır. Sıcağa karşı hassas olan Alman kurt köpeklerinin aşırı sıcak havalarda egzersiz yapması sakıncalıdır. Bu duruma dikkat edilmelidir.

Alman Kurdunun Özellikleri: Alman Kurdu Beslenme İhtiyacı

Alman kurdunun beslenme ihtiyacını karşılamak için yaş, boy ve aktivite gibi özelliklere dikkat edilerek kaliteli bir mama tercih edilmelidir. Mamanın içerisinde vücutlarının ihtiyacını karşılayacak besinlerin olmasına özen gösterilmelidir. İki öğün halinde kaliteli kuru mama verilmesi yeterlidir. Kaliteli kuru mamalar nedeniyle çeşitli mineral ve vitamin takviyelerine çok gerek duyulmaz. Ev yemeği verilirken alerji gibi durumlara dikkat edilmelidir ve bu yemeklerden aşırı verilmemelidir. Ödül mamaları ise yalnızca belli zamanlarda verilmelidir.

Alman Kurdunun Özellikleri: Alman Kurdu Bakım İhtiyacı

Alman kurt köpeklerinin tüy yapıları değişiklik göstermektedir. Düz, hafif dalgalı, uzun veya kısa tüylere sahip olan Alman kurt köpekleri bulunur. Tüm Alman kurt köpeklerinin tüyleri çift katmanlıdır. Sıcak havalara karşı hassas olan Alman kurt köpeklerinin tüyleri yoğundur. Tüy bakımı aşırı zor değildir. Yılda 2 kez çok tüy döktükleri bir dönem yaşanır.

Onun dışında ise orta düzeyde tüy döküldüğü görülür. Bunun için mümkünse haftanın her günü tüyleri taranabilir. Olmazsa da haftada en azından 3 gün tüylerini taramak gerekir. Bu şekilde ölü tüylerden kurtulmak ve daha sağlıklı tüylere sahip olmalarını sağlamak mümkün olur. Çok temiz bir köpek ırkıdır. Bu nedenle ayda bir kez yıkanmaları yeterli olur. Tırnakları ise ayda en az bir kez kontrol edilmeli ve kesilmelidir. Uzun tırnaklar ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Dişlerini haftada 3 kez fırçalamak ağız ve diş sağlıkları için gereklidir. Kulak, burun, göz, ağız ve pati kontrolleri de rutin olarak yapılmalıdır.

Yorumlar