10 Maddede Uzun Ömürlü Köpek Irkları

18 Ağustos 2023
10 Maddede Uzun Ömürlü Köpek Irkları

Uzun ömürlü köpek ırkları, köpek sahiplenmek isteyenlerin ilgisini çeker. Çünkü sahipleneceğiniz köpeğin uzun seneler boyunca size arkadaşlık etmesini istersiniz. Bazı ırklar var ki, diğerlerine oranla daha uzun ömürlü. Şimdi bu ırkları keşfedelim.

Uzun Ömürlü Köpek Irkları

Küçük köpekler genelde büyük cinslere göre daha uzun ömürlü olmaktadır. Orta ve büyük ırk köpekler genel olarak 10-13 sene yaşarken, küçük cinsler 16-20 sene kadar yaşayabilir. Uzun ömürlü köpek ırkları şu şekilde sıralanabilir:

1. Chihuahua Köpek Irkı

Bu sevimli köpekler, en uzun ömürlü ırklar arasındadır. Birçoğu en az on beş sene kadar hayatta kalabilir. Hatta kimi Chihuahua köpekler 18-20 sene bile yaşayabilir. Chihuahua köpeklerin bol egzersize ve zihinsel uyarıma gereksinimleri vardır. Genel olarak sağlıklı olduklarını söylemek mümkün. Fakat bazıları göz, kalp ve diş problemleri yaşayabilir.

2. Dachshund Köpek Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları arasında bulunan Dachshund köpekler, sevimli halleri ve uyumlu olmalarıyla bir adım öne çıkar. 15 yaşından daha büyük Dachshund köpeğe denk gelmek mümkündür. Obezite gibi sağlık problemlerine meyilli olan Dachshund, kalorisi azaltılmış köpek mamaları ile beslenmeli ve rutin olarak egzersiz yapması teşvik edilmelidir.

3. Kaniş Köpek Irkı

Zeki ve oyun düşkünü Kaniş köpekler, 16-18 yıl kadar ömür sürebilirler. İyi koşullarda bakılması ise Kaniş köpeklerin ömür süresini artıracaktır. Zihinsel uyarıma ihtiyaç duyan bu köpekler, dış mekanda zaman geçirmeyi ve oyuncaklarla oynamayı çok sever. Tüy bakımı aksatılmamalı ve tüyleri rutin olarak fırçalanmalıdır.

4. Jack Russell Terrier Köpek Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları söz konusu olduğunda öne çıkan cinslerden bir diğeri de Jack Russell Terrier köpekler olur. Genelde 16-18 yıl kadar yaşayabilen canlılardır.

5. Shih Tzu Köpek Irkı

Popüler köpek cinslerinden biridir. Sevimli duruşu, uyumlu olması ve bakımının kolaylığı gibi nedenlerden ötürü çoğu insanın favori evcil hayvanlarından biridir. Shih Tzu köpekler, 14-16 sene hayatta kalabilirler. Düzenli olarak tüy bakımları yapılmalıdır ve köpeğin kaliteli beslenmesine özen gösterilmelidir.

6. Maltesse Köpek Irkı

Genel olarak 15 yaşına kadar hayatta kalabilen Maltesse köpekler de uzun ömürlü köpek ırkları listesinde yer almaktadır. Bu cins köpekler şefkat ve arkadaşlıkla gelişirler. Ailesine çok bağlı olan bir köpek ırkıdır. Eğitime hızlı yanıt verir. Ayrıca yalnız kalmaktan pek hoşlanmaz. Uzun süre boyunca yalnız kalırsa, ayrılık kaygısı geliştirebilir.

7. Yorkshire Terrier Köpek Irkı

Zeki ve popüler bir köpektir. Aile üyelerine karşı sevecen ve nazik olduğunu söyleyebiliriz. Uzun seneler boyunca size arkadaşlık edebilir. Ortalama ömür süresi ise 13-15 senedir.

8. Pomeranya Köpek Irkı

Arkadaş canlısı olmalarıyla dikkat çeken Pomeranya köpekler, aynı zamanda uzun ömürlü köpek ırkları arasında sayılırlar. Çünkü bu köpeklerin ortalama yaşam süresinin 14-16 yıl olduğu bilinir.

9. Shiba Inu Köpek Irkı

Orta boy bir köpek olan Shiba Inu, iyi koşullarda bakılır ise on altı sene kadar yaşamda kalabilir. Çok iradeli ve mesafeli oldukları için Shiba Inu köpeklerin herkese uygun olmadığı bilinir. Genelde sağlıklıdır, ancak alerjiye yatkın olabilir.

10. Avustralya Sığır Köpeği Irkı

Uzun ömürlü köpek ırkları listesindedir. Kendi boyutundaki birçok cinse oranla daha uzun ömürlüdür. Aktif olmaya ihtiyacı vardır. Köpek aktivitelerinde ve köpek sporlarında boy gösterebilir. Zeki ve sadık bir köpektir.

Yorumlar